Menü

Mennyire hatékony a koffeines sampon?

Néhány éve nagy sikerrel tört be a piacra a koffeines sampon. Kopaszodó férfiak milliói vásárolták nagy reményeket fűzve hajkoronájuk visszaszerzéséhez. Még ma is nap mint nap találkozunk a reklámmal a televízióban, az újságokban, a plakátokon, de eszünkbe jutott-e már az, hogy vajon tényleg annyira hatásos-e ez a szer, mint gondoljuk?

Az elmélet

A tudományosan is alátámasztott elmélet szerint a koffein úgy hat a hajhagymákra, hogy növeli a sejtek energiáját azáltal, hogy egy fehérje, az úgynevezett foszfodiészteráz aktivitását növeli. Ezen felül hat egy másik fehérjére, az IGF1-re is, ami szintén a hajnövekedés serkentésében játszik szerepet, valamint gátolja a dihidrotesztoszteron hatását. A dihidrotesztoszteron a kopaszodásért általánosan felelős hormon.

A reklám alapja

A felhajtás és reklámáradat egy német kutatásból ered. Egy 2007-es vizsgálatsorozat alkalmával ugyanis laboratóriumi körülmények között koffein segítségével kutatók hajhagymákat tudtak újranöveszteni. Tehát a reklám nagyon is megalapozottnak tűnik, akkor azonban még nem álltak rendelkezésre humán kísérleti adatok.

Vajon tényleg annyira hatásos-e a koffeines sampon?

Egyértelműen kijelenthetjük, hogy klinikailag igazolt bizonyítékok még nincsenek arra, hogy a koffeines sampon hosszútávú hatással bírna a hajnövekedésre. 2018-ban Angliában a reklámot be is tiltották pontosan a klinikai kutatási eredmények hiánya miatt. Azt sem tudni egyelőre, hogy a samponból hajmosáskor mennyi koffeinnek kellene vagy mennyi koffein szívódik fel.

Mit tehetünk?

A szakorvosok azt javasolják, hogy a további klinikai kutatások végéig nyugodtan használhatjuk a koffeines sampont, azonban főként megelőzésre ajánlják, illetve olyan esetekben, ahol a kopaszodás genetikai eredetű és még korai stádiumban van.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.