Olívaolaj kiváló gyógyhatásai
- Dátum: 2019.06.10., 13:41
- Udvari Fanni
- antioxidáns, bőr, csont, egészség, főzés, gyulladás, haj, köröm, linolsav, olívaolaj, szervezet, természet, vitalitás
Az olívaolaj rengeteg zsírsavat és fontos vitamint tartalmaz, vagyis egy nagyon hasznos termék az egészségünkre nézve. Napjainkban Olaszországban és Spanyolországban termesztik a legtöbb olajbogyót. Az olívaolaj az olajfa csonthéjas terméséből előállított zöldessárga, jellemző illatú, kellemes, édeskés ízű folyadék, mely nagyon egészséges.
Már az ókorban is használták
Az olívaolaj felhasználása nagyon régen kezdődött; már Krisztus előtt 5000-ben is sajtoltak olívaolajat. A táplálkozáson kívül más célokra is felhasználták: ezzel kenték fel a királyokat, szépítették a hercegnők testét, ápolták a csecsemők bőrét és kenték be a holttesteket. A Biblia özönvízről szóló fejezetében egy olajágat tartó galamb jelenti a katasztrófa végét. A szűz kategórián belül az extra szűz olívaolaj jelenti a legmagasabb minőségi szintet. A kereskedelemben ún. finomított olívaolaj is forgalomban van. Ha a zsírsav-összetételt vizsgáljuk, a fenti kategóriák között nincs eltérés. Az olívaolaj – típustól függetlenül – nagy mennyiségben tartalmaz egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat (~70% olajsav és ~10% linolsav).
Jótékony hatásai:
Szebb lesz tőle a bőr, a haj, a körmök és erősíti a csontokat
Az olívaolaj fogyasztása a bőrre, a körmökre és a hajra nézve is előnyös. Puhít, táplál, hidratál, ezen kívül elősegíti a körmök és a haj növekedését. Használhatjuk úgy, mint egy haj- vagy arcmaszkot, de hasznosabb, ha szájon át visszük be a szervezetbe.
Fogyáshoz is tökéletes
Az olívaolaj hatalmas mennyiségű egészséges zsírsavat tartalmaz, amely telítettségérzést nyújt. Ez a legjobb helyettesítő a vajjal szemben.
Száraz bőrre
Van egy régi, de alapvető szabály a bőrápolást illetően: soha ne tégy olyasmit a bőrödre, amit nem ennél meg. Az olívaolajból készült szappan gazdag hidratálást biztosít, a bőröd szinte magába szippantja az olajat. A bőr sima és selymes lesz tőle - ez a nők egyik ősi szépségápoló szabálya. Sophia Loren 70-es éveiben még mindig úgy néz ki, mintha 40-es lenne. Bőre fiatalságának legnagyobb titka az olívaolajas ápolás. Ha találsz egy olyan szappant, amely kecsketej és olívaolaj keverékéből készült, akkor megtaláltad a bőröd számára legjobb szappant.
Antioxidánsban gazdag
Az olívaolajban levő E-vitamin nem más, mint egy antioxidáns. Ezen túlmenően, a telítetlen zsírsavak kevésbé bomlanak fel az oxigén hatására, mint más típusú zsírok. Ezekből kis valószínűséggel válhatnak szabadgyökök, amelyek ártanak a sejtmembránoknak és számos betegség kiváltó okai lehetnek (pl. rákos daganatok). Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy az antioxidánsok egy csoportja, a fenolos vegyületek, nagy mennyiségben előfordulnak természetes készítményekben, például a vörösborban, a zöld teában és az áfonya lében. Ezek a vegyületek alkalmasak arra, hogy gátolják a H. pylori szaporodását. Az olívaolaj antibakteriális hatása azonban eddig ismeretlen volt.
Csökkenti a gyulladásokat
Kutatások kimutatták, hogy az olívaolaj úgy működik, mint az ibuprofen, ami csökkenti a gyulladásokat a szervezetben. 3-4 kanál már ki tudja fejteni a hatását.
Koleszterinszint
Az olívaolajban levő egyszeresen telítetlen zsírsavak csökkentik a "rossz" koleszterinszintet, de nem befolyásolják a "jó" koleszterinszintet és tri-glicerid szintet. Hogy valóban csökkenteni tudd a koleszterinszintet, a napi kalóriabevitel legalább 15 százaléka kell telítetlen zsírsavból származzon. Amikor csak lehet, használj olívaolajat a főzéshez. A legjobb hidegen, salátákhoz, öntetekhez, vagy szendvicsekhez használni.
Az agyat egészségesen tartja
Az olívaolaj megakadályozza az Alzheimer-kór kialakulását és a mentális képességeink hanyatlását, de javítja a memóriát és a depresszió kockázatát is csökkenti.
A másodpréseléssel vagy egyéb eljárással előállított, nem szűz olívaolajok is egészségesek, azonban hatásuk feltehetőleg nem kedvezőbb, mint más, telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajaké, például a napraforgóolajé.
Szerző: Udvari Fanni
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?