Tippek az önjutalmazáshoz!
- Dátum: 2019.06.22., 14:07
- Udvari Fanni
- agyműködés, dopamin, energia, érzelem, hormon, lelkiállapot, örömforrás, sport, természet, vitalitás
A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen, a felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. Így a dopaminszintünket növelhetjük kedvenc ételünk elfogyasztásával is, vagy éppen azzal, ha szerelembe esünk.
A tirozinban gazadag - és ezáltal - dopaminnövelő élelemforrások a mandula, avokádó, banán, tejtermékek, limabab, tökmag és szezámmag. A dopamin könnyen oxidálódik. Azok az ételek, melyek antioxidánsban gazdagok, mint a gyümölcs és a zöldség segíthetnek megvédeni a dopamint használó neuronokat a szabad gyökök károsító hatásától. Az olyan ételek, mint a cukor, telített zsír és a finomított ételek gátolják a megfelelő agyműködést és alacsony dopamin szintet okozhatnak. A koffeint szintén ajánlatos elkerülni főleg a depressziós és pánikbetegeknek.
Közönséges Gyömbér (Zingiber Officinale):
A Zingiber officinale (közönséges gyömbér) szedését nemcsak kellemes íze, de jótékony hatásai miatt is érdemes fokoznunk. Erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatása mellett a gyömbér számos ingerületátvivő anyag szintjét, így a dopamin és szerotonin szintjét is növeli szervezetünkben.Az egészséges dopamin szint fenntartásához nélkülözhetetlenek az alábbi tábanyagok:
Magnézium
D-vitamin
Omega-3 zsírsav
B6-vitamin
Eme tápanyagok a változatos és egészséges táplálkozással könnyedén fedezhetőek, ha erre nincs módunk vagy lehetőségünk, akkor érdemes beszereznünk olyan kiegészítőket amelyek fedezik ezeket a szükségleteket.
Berberin:
A berberin egy több növényből is kinyerhető, de a leggyakrabban a Kaliforniai kakukkmákból kinyert vegyület, mely meggátolja olyan enzimek felszabadulását, melyek zavarják a tirozin dopaminné válását. Egereken végzett kísérletek kimutatták, hogy a berberin hosszútávú szedése 50%-al növeli a kísérleti egyed dopamin szintjét.
Tornázz!
A testmozgás jótékony hatásait nem lehet elégszer hangoztatni. Az edzés által nemcsak formásabbak és izmosabbak leszünk, hanem könnyebben vehetjük a stresszhelyzeteket és energikusabbak is leszünk. A mozgás, az antidepresszánsokhoz hasonlóan, az agy bizonyos neurotranszmitter-rendszereire hat, növeli a szerotonin, az endorfin és a dopamin szintjét is. Keresd meg a személyiségedhez leginkább illő mozgásformát, és iktasd be mindennapjaidba.
Ne legyél függő!
Rengeteg féle függőség létezik, mint a drog, az alkohol, az evés és a vásárlás, amelyek hosszútávon eredeti céljuktól éppen ellentétes hatással vannak a dopaminszintre. A függőségek általában úgy alakulnak ki, hogy tele van a fejünk problémákkal, és olyan segítségre van szükségünk, ami feledteti velünk a gondokat, amihez bármikor nyúlhatunk mankóként.
Hallgass zenét!
A kutatók szerint a zenehallgatás ugyanolyan hatással van ránk, mint kedvenc desszertünk elfogyasztása vagy egy fergeteges vígjáték megnézése. Rossz a hangulatod? Jöhet a kedvenc számod!
Azok az emberek, akik agyában magas a dopamin hormon szintje, és kevésbé érzékenyek rá, nagyobb eséllyel mutatnak kockázatkereső vagy függő viselkedést. Figyeljünk tehát testünk jelzésére!
szerző: Udvari Fanni
Amit a nagymamáink tettek megfázás ellen
Ki ne emlékezne, mennyire tiltakoztunk gyerekként, mikor törülközővel letakart fejjel jóanyánk odatolta a forrázott kamillateát és inhalálni kellett. Pedig egy rendkívül hatásos módszerről van szó!
Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!