Aranyszabályok vesénk védelméhez
- Dátum: 2019.07.06., 07:38
- Udvari Fanni
- egészséges életmód, folyadék, megelőzés, szervezet, tápanyag, tudatosság, vese
A hivatalos statisztikák szerint ma Magyarországon minden tizedik ember érintett valamilyen vesebetegségben, évente mintegy 500-600 vesebeteg szorul gondozásra, 270-300 beteg kap új vesét, és csaknem 6500 krónikus veseelégtelenségben szenvedő beteg életben maradását biztosítja a művesekezelés.
Fogyasszon bőségesen vizet!
Régi bölcs javaslat napi 8 pohár víz fogyasztása. A legújabb kutatások szerint pedig elengedhetetlen a jó egészséghez. A bőséges vízfogyasztás segíti a vesét megtisztítani a szervezetet a sótól, a húgysavtól és a méreganyagoktól, ezáltal csökken a krónikus vesebetegségek kialakulásának esélye. Ausztrál és kanadai kutatók alapvetőnek tartják a napi 2 literes vízfogyasztást, mely csökkenti a vesefunkció romlását. Nem javasolják viszont az agresszív folyadékfogyasztást, mely mellékhatásokat okozhat. Vesekövesség esetében kifejezetten ajánlott napi 2-3 liter víz elfogyasztása, így az újabb kő kialakulásának esélye csökkenthető.
Romló veseműködés esetén kezdetben még inkább megnő a folyadékigény. Csek a veseelégtelenség késői stádiumában – amikor a vese már nem tudja kiválasztani a megfelelő mennyiségű folyadékot – lehet ártalmas a túlzott bevitel. Győződjön meg arról, hogy jó a veseműködése! Támogassa veséje műkődését megfelelő folyadékbevitellel!
Ne dohányozzon!
A dohányzás lelassítja a vese véráramlását. Amennyiben kevesebb vér jut a vesékbe, romlik a vesefunkció. A dohányzás a vesedaganatok kockázatát is mintegy 50%-kal megnöveli.
Tartsa fitten és aktívan saját magát!
Önmagunk fitten tartása segít csökkenteni a vérnyomást és ezáltal a krónikus veseelégtelenség rizikóját. A “mozgásban a vese egészségéért” elv az egész világra kiterjedő mozgalom. Ennek kapcsán mindennapi emberek, hírességek, közéleti személyiségek és szakemberek együtt menetelnek, közterületeken gyalogolnak, futnak és kerékpároznak.
Étkezéssel a vese táplálásáért
Vesében lévő ’jing-esszenciának’ és a vese qi-nek szüksége van az élelmiszerek adta táplálásra, csak így maradhat erős. A vese kedveli a meleget. Vesegyengeségre számos vesetápláló élemiszer létezik, mint például a dió, a goji bogyó, a bárányhús, a gyömbér és egyéb melegséget kiváltó ételek. A fekete bab, fafül gomba, fekete szezámmag és általánosan a fekete élelmiszerek is jótékony hatással vannak a vesére, érdemes többet fogyasztani belőlük. A TCM szerint a vese gyengeségnek két fajtája ismert; az egyik a yin gyengeség, a másik a yang gyengeség. Yin gyengeségnél goji bogyóból készült tea fogyasztása javasolt a vese „esszenciára” gyakorolt jótékony hatása miatt. Yang gyengeség esetén báránylevest és metélőhagymát ajánlanak, mert melegítik a vesét és erősítik a yang qi-t.
A védekezés, megelőzés és elhárítás legfontosabb elemei:
C-vitaminban és cinkben bővelkedő táplálék
szabadban végzett mozgás, legalább heti 3-4 alkalommal rendszeres hideg-meleg váltott zuhany
a stressz tudatos leküzdése: jóga, autogén tréning, Qi Gong segítségével
heti egy nyerskoszt- vagy lénap, amikor 1 kg friss gyümölcsöt és/vagy zöldséget, illetve ezek levét, fogyasztjuk el; legjobb, ha magunk préseljük vagy facsarjuk a levet és 1:1 arányban buborékmentes ásványvízzel hígítva, frissen fogyasztjuk
természetes alapanyagú gyógykészítmények, például a grépfrútmagcseppből, a bíbor kasvirágból - Echinacea purpurea - vagy a szibériai ginsengből - Eleutherococcus senticosus - készített gyógynövény-preparátumok.
Figyeljünk egészségünkre és előzzük meg a problémákat az vitalitásunk, közérzetünk érdekében!
Szerző :Udvari Fanni
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.