Menü

A délutáni alvás hatásai

Délután 2 és 4 óra között erős az úgynevezett alvásnyomás, melyet a déli népek ki is használnak, megszakítják a munkájukat és elmennek pihenni. Ezek a sziesztával megáldott társadalmak tipikusan azok az emberek, akik mindig tudnak aludni – mondja a szakember és hangsúlyozza, hogy a tervezett pihenés a szellemi kapacitásokat, a fizikai erőnlétet is helyrehozza, javul a memóriánk, munkateljesítményünk is, oda tudunk figyelni ismét a tennivalóinkra, de fontos megemlíteni a vérnyomásra gyakorolt jótékony hatását is, hiszen alvás alatt alacsonyabb a vérnyomásunk, és egy stresszes nap után a magasabb vérnyomás lecsökkenhet.

A délutáni szunyókálásnak is vannak típusai. Megkülönböztetünk habituális, vagyis életkor-specifikusan meglévő napközbeni alvásokat, ilyen például a csecsemő és gyermekkor nappali alvásai, vagy az időskorban megjelenő délutáni alvás, emergency – vészhelyzeti – alvást, mely ellenállhatatlan, kontrollálhatatlan elalvást jelent. Ez mindig kóros, ellenben a tervezett, tudatos szunyókálással, ami a legelőnyösebb típus.

A kis dózisú vérnyomáscsökkentők általában 5-7 higanymilliméterrel csökkentik a vérnyomás szintjét – tette hozzá magyarázatként. A rendszeres délutáni szieszta mintegy 5 higanymilliméterrel csökkentette a vérnyomást, ami a kutatók szerint azonos a más ismert vérnyomáscsökkentő beavatkozásokkal. Ráadásul minden 60 percnyi napközbeni alvás 3 higanymilliméterrel csökkentette a vérnyomást.

Kamaszkorban megváltozik a napi ritmus

Ji a cirkadián ritmus, vagyis a napi biológiai óra tanulmányozása során megállapította, hogy kamaszkorban a ritmus 1-2 órát tolódik a korábbihoz képest. Ezért van az, hogy a tinédzserek később fekszenek le, viszont reggel ugyanakkor kell kelniük, és ettől kialvatlanok. Ez pedig a neurokognitív funkciók romlásához vezethet: a diákok nehezebben tudnak figyelni, és a memóriájuk is romlik.

A megfelelő szunyókáláshoz délutánra is szükséges a jó matrac. Ha kényelmetlen a felhely, sokkal kevésbé lehet elaludni és ha sikerül, akkor sem biztos, hogy a délutáni kis szieszta, a rossz matracon ugyanolyan pihentető és eredményes lesz, mintha egy kellemes matrac nyújtana tökéletes kényelmet.

Sem éhesen, sem teli gyomorral nem lehet jól aludni. Ezért érdemes a lefekvés előtti egy órában is étkezni, azonban csak könnyen emészthető fehérjeforrások jöhetnek szóba: zöldségek, tojás fehérje, kefír, hal. Ahogy zsírt gyors szénhidrátot se fogyassz ilyenkor, tehát a gyümölcs sem kívánatos.

Szerző:Udvari Fanni

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.


Miért kell figyelni a PH-ra?

A pH rövidítése "potentia hydrogenii", azaz a hidrogénionok koncentrációja, a szervezet megfelelő sav-bázis egyensúlya pedig létfontosságú az egészségünk szempontjából. A skála 7-14-ig terjed, a semleges érték 7 (a tiszta vízé), ami alatt savasnak, felette lúgosnak nevezzük az oldatot. Ezt az értéket nagyon egyszerűen, otthon is megmérhetjük!

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.

A fejfájások típusai - A legtöbb kezelhető

A fejfájás az egyik leggyakoribb panasz; alig van olyan ember, aki élete során ne találkozna vele. Becslések szerint Magyarországon körülbelül egymillió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.