Tud-e akárki jól énekelni?
- Dátum: 2019.07.25., 03:42
- Varga Ágnes Kata
- ének, énekhang, érzék, fejlesztés, fejlődés, gyakorlás, hallás, hangszín, hobbi, intonáció, képesség, készség, kultúra, művelődés, ritmusérzék, szabadidő, szorgalom, tanár, tanítvány, tanulás, zene, zenei érzék
Az énekhang kifejezés önmagában nem fedi le azt a sok mindent, ami ahhoz szükséges, hogy valaki szépen tudjon énekelni. A zenei érzék, a jó hallás, a tiszta hang, a helyes légzés és a jó intonáció mind elengedhetetlen feltételei a jó előadásmódnak. Ezek közül bizonyos tulajdonságok adottak, mások tanulhatóak. A hangszín nyilván adottság kérdése, de ez nem azt jelenti, hogy nem tud változni. Folyamatos gyakorlás és igénybevétel mellett tisztulni is képes a hang, illetve kicsit meg is változik, tisztábbnak, pontosabbnak, képzettebbnek fog tűnni. Előnyére változni bármely hang képes.
A halláson is lehet finomítani, bár ez lényegesen nehezebb. Sokféle zenehallgatási és éneklési gyakorlat szükséges az alakításához. Ám a jó zenei hallás nemcsak abból áll, hogy felismerjük a különböző hangközöket a zenékben és mások énekes vagy hangszeres előadásában, hanem az is szükséges, hogy a saját előadásunkban is pontosan és kellő finomsággal fel tudjunk fedezni minden apró hangkülönbséget. Ehhez pedig olykor sok év fejlesztés és gyakorlás szükséges. Mint a legtöbb fejlődési folyamatban, itt is a koncentráció és a rendszeresség a legfontosabb.
Fontos tényező még a ritmusérzék, melynek java részét a kisgyermekkorban elsajátított elemek adják. Tehát ezért fontos mindenféle koordinációs feladatokat adni a kisgyermekeknek. Ha gyermekként ez az elsajátítás elmarad, akkor felnőtt korban sokkal nehezebb pótolni a hiányosságokat. Természetesen nem lehetetlen, és felnőttként is el lehet érni jelentős fejlődést a ritmusérzék terén, de sokkal jobb, ha van egy biztos alapunk.
Az intonációs képesség már több elem következményeképpen lép fel. Egyrészt a hangszínünk erőssége, biztossága, fejlettsége adja egy bizonyos részét, másrészt pedig a hallásunk finomsága.
Akkor végül is kellő gyakorlással bárki tud jól énekelni? Nos, nem lesz mindenkiből operaénekes csak azért, mert sokat gyakorol. Hiszen nem véletlenül hívják az énektudást készségnek. De széles zenei műveltséggel, jó alapokkal, szorgalommal és egy jó tanárral viszonylagosan jó szintre fejleszthető mindenki, természetesen a saját képességeinek megfelelően. A hangszín karban tartható és edzhető, a hallás (kis mértékben) javítható, fejleszthető, a helyes légzés technikája és a helyes intonáció is elsajátítható, a ritmusérzékre pedig rá lehet dolgozni. Ha valakinek nagy álma, hogy legalább nagyjából megfelelő szinten tudjon énekelni, annak van egy jó hírünk: van esélye rá. De nem szabad túl nagy elvárásokat támasztanunk sem magunkkal, sem esetleges tanárainkkal szemben, hiszen az éneklés jó része mégis adottság kérdése.
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?
Szeptember avagy a vakáció vége
A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.
Szelfiturizmus?
Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.
Elektromos vagy benzines motorkerékpár?
Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.
Pilates avagy a „nyugati ember jógája”
A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti, mai napig így ismert.