Tud-e akárki jól énekelni?
- Dátum: 2019.07.25., 03:42
- Varga Ágnes Kata
- ének, énekhang, érzék, fejlesztés, fejlődés, gyakorlás, hallás, hangszín, hobbi, intonáció, képesség, készség, kultúra, művelődés, ritmusérzék, szabadidő, szorgalom, tanár, tanítvány, tanulás, zene, zenei érzék
Az énekhang kifejezés önmagában nem fedi le azt a sok mindent, ami ahhoz szükséges, hogy valaki szépen tudjon énekelni. A zenei érzék, a jó hallás, a tiszta hang, a helyes légzés és a jó intonáció mind elengedhetetlen feltételei a jó előadásmódnak. Ezek közül bizonyos tulajdonságok adottak, mások tanulhatóak. A hangszín nyilván adottság kérdése, de ez nem azt jelenti, hogy nem tud változni. Folyamatos gyakorlás és igénybevétel mellett tisztulni is képes a hang, illetve kicsit meg is változik, tisztábbnak, pontosabbnak, képzettebbnek fog tűnni. Előnyére változni bármely hang képes.
A halláson is lehet finomítani, bár ez lényegesen nehezebb. Sokféle zenehallgatási és éneklési gyakorlat szükséges az alakításához. Ám a jó zenei hallás nemcsak abból áll, hogy felismerjük a különböző hangközöket a zenékben és mások énekes vagy hangszeres előadásában, hanem az is szükséges, hogy a saját előadásunkban is pontosan és kellő finomsággal fel tudjunk fedezni minden apró hangkülönbséget. Ehhez pedig olykor sok év fejlesztés és gyakorlás szükséges. Mint a legtöbb fejlődési folyamatban, itt is a koncentráció és a rendszeresség a legfontosabb.
Fontos tényező még a ritmusérzék, melynek java részét a kisgyermekkorban elsajátított elemek adják. Tehát ezért fontos mindenféle koordinációs feladatokat adni a kisgyermekeknek. Ha gyermekként ez az elsajátítás elmarad, akkor felnőtt korban sokkal nehezebb pótolni a hiányosságokat. Természetesen nem lehetetlen, és felnőttként is el lehet érni jelentős fejlődést a ritmusérzék terén, de sokkal jobb, ha van egy biztos alapunk.
Az intonációs képesség már több elem következményeképpen lép fel. Egyrészt a hangszínünk erőssége, biztossága, fejlettsége adja egy bizonyos részét, másrészt pedig a hallásunk finomsága.
Akkor végül is kellő gyakorlással bárki tud jól énekelni? Nos, nem lesz mindenkiből operaénekes csak azért, mert sokat gyakorol. Hiszen nem véletlenül hívják az énektudást készségnek. De széles zenei műveltséggel, jó alapokkal, szorgalommal és egy jó tanárral viszonylagosan jó szintre fejleszthető mindenki, természetesen a saját képességeinek megfelelően. A hangszín karban tartható és edzhető, a hallás (kis mértékben) javítható, fejleszthető, a helyes légzés technikája és a helyes intonáció is elsajátítható, a ritmusérzékre pedig rá lehet dolgozni. Ha valakinek nagy álma, hogy legalább nagyjából megfelelő szinten tudjon énekelni, annak van egy jó hírünk: van esélye rá. De nem szabad túl nagy elvárásokat támasztanunk sem magunkkal, sem esetleges tanárainkkal szemben, hiszen az éneklés jó része mégis adottság kérdése.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!