Menü

Önkénteskedési kisokos a magyar nagyvilágban – Kőrösi Csoma Sándor program

Mi a közös Dél-Afrikában, Norvégiában, Kanadában vagy mondjuk Chilében? Jelentős, magyar diaszpórával rendelkeznek. Magyarok mindenhol élnek a világban. Szerencsére kormányzati szándék is van a diaszpórában élő magyarok, magyar származásúak kultúrájának ápolására. Ennek remek keretszerve a Körösi Csoma Sándor program, ahol a legalább 20 éves magyar állampolgárságú fiatalok utaznak el helyi szervezetekhez, hogy tanitsanak magyarul, segítsenek programot szervezni és fenntartsák a közösségi értékeket. Személyiség, kulturális fejlődés, remek programok, jó társaság. Ez az önkénteskedési típus a korábban megmutatott lehetőségekhez képest nagyon egyedi hatást ad. Kifejezetten talpraesett, szociális embereknek szánják. Komoly piros pont az elbírálásban ha valakinek van már külföldi tapasztalata. Emellett jelentős extra a folyamatban ha a magyarság kultúrájának megőrzésében értékelhető előismeretekkel rendelkeznek. Tehát aki jól néptáncol, közösségi szervező, segitő, tud magyar tanitani az igen jó pozicióból indul az egyébként nem túl nehéz elbirálási folyamatban.

Egy negyedórás elbeszélgetésről van szó, ami egy megfelelő portfólió, motivációs levél és egyebek elküldése után következik. Igazolni, kell, hogy rendesen beszéled az adott ország helyi nyelvét és/vagy angolul. Természetesen van egy 50 kérdéses nemzetpolitikai ismereteket tartalmazó kérdéssor is, amelyből kérdezhetnek, de a kérdéseket megadják előre. Térjünk rá a piszkos anyagiakra, illetve ezen rendkivüli lehetőség konkrét paramétereire. A program alapvetően jó anyagi körülményeket bíztosit. A magyarországi szakaszra (kétszer két hét képzésre) 300 ezer, míg a kinti időszakra havi 600 ezer HUF, az árnyoldala, hogy semmilyen egyéb térités nem jár. Gondolok itt elsősorban az utazási költségekre, ami például Új-Zéland vagy épp Ausztrália esetén komoly tétel. Nagyon figyelni kell, hogy legyen tartalékunk, hiszen az ösztöndij ennek az önkénteskedési programban, csak úgy jön, mint a normál fizetés vagyis az első hónapot ki kell bekkelni, nincs mese. Tartalék nélkül semmilyen jó szándék nélkül ne keljünk útra. Emellett fontos leszögezni, hogy az északi féltekén lévő célállomásokra (pl.Kanada, USA, Európa) 9 hónap egy turnus, míg délre (pl. Dél-Afrika, Ausztrália, Argentina) csak 6 hónap. Pozitív, hogy az első kaland után még 2-szer lehet, akár ugyanoda jelentkezni. Kifejezetten érdekes a történet, mindenkinek jó szívvel ajánlom. Korhatár nincs, de alapvetően 25-35 éves korosztály képviselteti magát a folyamatban.

Sok esetben magyarságismereti programok is vannak a repertoáron, de gulyásfőző verseny, vagy néptánc fesztivál is épp úgy megtörténhet. Mondani se kell, hogy egy a Kárpát-medencétől messzi ifjúsági tábor mennyi fontos lehet egy helyi fiatal életében és lehet, hogy ehhez pont te fogod hozzásegiteni. Szeretnél a része lenni ennek a magyar világ körüli kalandnak? Látogass el a www.korosiprogram.hu honlapra, ahol minden információ adott. A hatalom a tiétek. Egyesek szerint ahogy egymással bánunk az a hazánk. A magyarok hazája pedig immáron a nagyvilág. A magyar meg egy világnyelv, csak mindenütt meg kell találni azt a kis világot, ami beszéli. Itt ez alap. Nosza kalandra fel!

Vass Attila

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.