Menü

Ételek székrekedés ellen

A következő élelmiszerek különösen jó hatásúak a krónikus székrekedés ellen minden korosztályban, és várandós nőknél is. Naponta egy-két alkalommal, bőséges vízzel fogyasszuk ezeket a táplálékokat, máskülönben épp az ellenkezőjét, székrekedést érhetünk el.

Aloe vera

Az aloe vera kipréselt levét elfogyasztva az emésztésünket is segíthetjük. Keverjünk két evőkanál sűrű aloe zselét egy pohár gyümölcslébe, vagy igyunk egy pohár aloe levet reggelente. Tapasztaljuk ki, mely ételek azok, amelyek egy kicsit “meghajtanak minket”. Ezeket érdemes kis mennyiségben, de rendszeresen fogyasztani. A legtöbb embernél például segíthet az anyagcsere helyreállításában néhány szem aszalt szilva vagy pár kanál szilvalekvár is.

Gyümölcsök

Az alma mellett őshonos gyümölcsünk a szilva is, amelyet nemcsak friss gyümölcsként, hanem lekvárként vagy télire aszalt szilvaként elrakva is szívesen fogyasztunk. Ez persze jól tesszük, ugyanis a szilva talán a legismertebb emésztést segítő gyümölcs. Mindegy, hogy lekvárként vagy aszalt formában fogyasztja, az emésztését biztos segíteni fogja. Persze az aszalt szilva fogyasztása mellett ehhez még az elegendő mennyiségű folyadékbevitelre is szüksége lesz. A körte is közkedvelt gyümölcsünk, és az emésztést is segíti.

Olajok

Bár mindkét olaj igen hatékony a székrekedés leküzdésében, azonban az olívaolaj alkalmazása sokkal biztonságosabb. Ez nem akadályozza a vitaminok felszívódását és a terhes nők számára is biztonságos. Sőt az olívaolaj sokkal multifunkcionálisabb, hiszen az étkezés szerves részévé is válthat. Erős ízét könnyen csökkenthetjük, ha más élelmiszerekkel összekeverjük.

Kávé

A reggeli kávé nem csak abban segít, hogy felpörgessen bennünket a nap indításhoz! A koffein természetes stimuláns az emésztőrendszerünk számára is. Napi 1-2 csésze kávé rendben van, ám vigyázzon, nehogy túlzásba vigye a fogyasztását, mert azzal ellenkező hatást ér el! A kávé ugyanis vízhajtó hatású, ezért ha túlzásba viszi a fogyasztását, azzal dehidratáció léphet fel a szervezetében, ami székrekedéshez vezet.

Baktérium

Az egészséges bélflóra feltétlenül szükséges az emésztőrendszer megfelelő működéséhez, különösen manapság, mikor rengeteg cukros és előre feldolgozott élelmiszert fogyasztunk. A megfelelő bélflóra fenntartásával sikerülhet megelőzni a szorulást. Ennek legegyszerűbb módja az élőflórás és/vagy probiotikus joghurtok rendszeres fogyasztása, de a savanyú káposzta, a kimchi és a mizo is tele van probiotikumokkal.

Kerülendő ételek

Legyen bármelyik típusú a székrekedésed a következő ételeket feltétlenül kerüld: valamennyi sütőporral készült élelmiszer, alkohol, élesztővel sütött kenyér (használj kovászos, „esszén”, vagyis csíráztatott kenyeret), finomított „fehér” ételek, mint a csak fehér lisztből sütött tésztafélék, fehér cukor, fehér rizs.

A probléma megoldására napjainkban többféle megoldás létezik. Mindegyiknél elsődleges szempont a kiváltó tényező/tényezők felismerése, és ha lehetséges, megszüntetése. Ha ez önmagában nem vezet célra, akkor merül fel a diétás megoldás. Ennek értelmében nem szükségesek szigorú megszorítások, nincsenek különösebben tiltott élelmiszerek sem. A diéta alapja a rosttartalom alapján történő nyersanyag válogatás. Rostoknak nevezzük a növényi élelmiszerek azon összetevőit, melyek a szervezet számára emészthetetlenek. Bár ezek nem szívódnak fel, mégis több szempontból is nélkülözhetetlenek.

Igen makacs esetekben beöntést, gyógyszeres kezelést is alkalmaznak. Hosszútávon a hashajtók szedése azonban hozzászokást eredményez, ezért csak végső, vagy ideiglenes megoldásként célszerű élni velük

Szerző:Udvari Fanni

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.