Az egészséges edző-gyermek-szülő háromszög a sport területén.
- Dátum: 2019.08.10., 12:09
- Boros Tamás
- edző, egészséges, etika, gyerek, kódex, sport, szülő
Amikor gyermekünket klubkeretek között sportolni adjuk, nagyon fontos, hogy megmaradjon a gyermek-szülő-edző háromszög stabilitása. Ennek fenntartásáért különösen a két felnőttnek kell sokat tenni, mert ha megbillen, vagy bármilyen törés következik be, annak a gyermek látja a kárát. Néhány sportág erre már konkrét leírásokat dolgozott ki.
Az egyik leggyakrabban körbejárt témáról van szó, amiben szakemberek és pszichológusok mondják el állandóan, nyugodtan mondhatom, releváns véleményüket. Hiszen egy gyermeknek nemcsak a profi, de talán még az amatőr sportolói álmát is el tudja venni, nem pusztán egy rossz edző, hanem egy túlságosan akaratos, a gyermekét talán nagyon is szerető, mindentől óvó, de talán éppen ezért rátelepedő vagy agresszív szülő.
A két fél közötti vitát minden esetben a háromszög egyetlen “ártatlan” tagja, a gyermek szenvedi meg. Szinte az összes sportágban tehát odafigyelnek erre a szükséges aspektusra. Jelesül, a szülő nem edző, sem mérkőzés közben, sem azon kívül. Van sportág, ahol kimagaslóan jellemző a szülők jelenléte. Labdarúgó pályákon például sok kirívó esetet találunk. Jégkorongban érdekes a helyzet: A honi jéghoki felemelkedése a múlt évtizedben indult el, és azóta is jellemző, hogy a Magyarországon rengetegen kezdenek el ezzel a sportággal foglalkozni, tehát az alapoknál nagyon sok a gyermek. Ez hátulütője is a sportágnak, de ez egy teljesen más írásnak a témája.
Az utánpótlás bajnokságok, egészen a szuperminitől (8 év alattiak) az U20-asokig egészen hamar elindul, és eltart a szezon végéig. Ez azt jelenti, hogy szeptembertől áprilisig szinte mindig vannak utánpótlás meccsek. Éppen ezért a jégkorong az a sport, amely, nemzetközi mintákat alapul véve, már a korai magyarországi felfutás időszakában komoly szabályrendszert írt elő egyrészt az edzők részére, másrészt az edző és a szülő együttműködését tekintve.
Másrészt ez azért is fontos, mert a jégkorong költséges sportnak számít, ahol a szülőknek különösen nagy áldozatot kell hozni ahhoz, hogy a gyermek adózhasson e sportágnak. Magyarországon, amikor felismerték ennek a fontosságát, elsősorban kanadai mintára próbálták a szabályokat beállítani. 2018 januárjában pedig, ezen előzmények mentén, elkészült a Hokis Szülők Etikai Kódexe is. A szabályok univerzálisak, a termék viszont már magyar. az edzőknek pedig természetesen folyamatosan meg kell felelni a szabályoknak, akár kódexben, akár házi szabályzatban vannak azok rögzítve. Ennek természetesen egyik legfontosabb pontja a szülővel való kapcsolat.
Persze ismét hangsúlyozzuk, nem csak a jégkorongban fontos a szülő pozitív, támogató jelenléte és attitűdje. Vigyázzunk ilyen módon is gyermekeinkre, akár profi sportoló válik belőlük, akár nem.
Szelfiturizmus?
Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.
Elektromos vagy benzines motorkerékpár?
Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.
Pilates avagy a „nyugati ember jógája”
A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti, mai napig így ismert.
Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?
Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?
Nyaralás szezonon kívül
Lassan vége a nyárnak, de még nem voltál nyaralni? Ne aggódj, nem maradtál ki semmiből, hiszen szezonon kívül is ugyanolyan, ha nem jobb élményeket szerezhetsz! Legyen az belföldön, vagy külföldön, ha ősszel utazol, akár kevesebb pénzért több élményben lehet részed!