Menü

Nyáron többet sportolunk!

Bár a friss felmérés szerint 5-ből 4 felnőtt úgy emlékszik, hogy gyermekkorában sokat mozgott együtt a szüleivel, ehhez képest az Eurobarometer adatai szerint a magyarok fele egyáltalán nem sportol, csupán egyharmaduk végez rendszeresen intenzív testmozgást. Ráadásul mindössze 11 százalékuk leli örömét benne.

Aktív hétköznapok

Árnyaltabb azonban a kép, ha nem ragaszkodunk szigorúan a sport kategóriához. Az aktív életmód ugyanis messze túlmutat az edzőtermek és a focipályák világán. Ezt támasztja alá a Kométa Mindennapok felmérése is. A reprezentatív vizsgálat szerint kedvenc szabadidős elfoglaltságunk a biciklizés (65%), a kirándulás, túrázás (61%), valamint a kertészkedés (59%), de intenzívvé teheti a mindennapjainkat a kutyasétáltatás (22%), a kisgyermek utáni rohangálás (21%), vagy éppen a babakocsi rendszeres tologatása (9%) is.

Mozgalmas nyár

A felmérés arra is rámutat, hogy nyáron többet mozgunk. A magyarok kétharmada ugyanis ebben az évszakban sokkal könnyebben szánja rá magát a sportolásra. Persze többségük (61%) akkor sem szereti a magányos testmozgást, viszont társaságban, családdal, barátokkal már más a helyzet. Úgy tűnik, nincs jobb aktív családi program a kerékpározásnál: a válaszadók kétharmadának a biciklizés a kedvenc nyári mozgásformája.

A felmérésben résztvevők fele állítja, hogy a gyerekek miatt sokkal többet mozog az évnek ebben az időszakában, a családi nyaralást pedig 55,6 százalék tölti aktívan: előkerülnek a pingpongütők, tollasütők, standröplabdák és napokig megy a családi bajnokság. Bár egyre több férfi vesz részt aktívan a gyereknevelésben, a babakocsi tologatása mégis jórészt a nőkre marad (77%) és a játszótéren is inkább az anyukák futkosnak a gyerekek után (67,5%).

Ezért sportolunk

Megdöbbentő tény, hogy az Eurobarometer kutatása szerint a magyarok mindössze 11 százaléka leli örömét az edzésekben. A Kométa Mindennapok felmérés ezért azt is igyekezett körbejárni, mégis mi lehet a motiváció a mozgásra. A megkérdezettek 46 százaléka állítja, hogy azért sportol, mert szeretne jó formában lenni a bikiniszezonra – és ez nem kizárólag a hölgyekre igaz. Ez a hozzáállás főként az egyedülállókra és a gyermek nélküli párokra jellemző. A kisgyerekesek már inkább a jövőjükre gondolnak: 59 százalékuk állítja, nem igazán szereti a fárasztó edzéseket, de tudja, hogy ha sokáig akar élni, akkor muszáj rendszeresen mozognia. Ezzel tisztában vannak azok is (55%), akik mindezek ellenére nagyon ritkán tudják rászánni magukat az izzasztó edzésekre. Az aktívan sportolók fele állítja, hogy a sport az „én-idő”, futás, úszás, bicikli közben jó egyedül lenni kicsit. Háromból ketten azonban a sportban a végét szeretik a legjobban, jó érzéssel tölti el őket, hogy megcsinálták. Különösen igaz ez a magyar hölgyekre.

Dina Marci, a Kometa Cycling Team magyar versenyzőjének jótanácsai:

Találd meg a neked valót!

A legizgalmasabb és egyben legfontosabb feladat a megfelelő kerékpár kiválasztása. Ez függ a testalkatodtól és attól is, hogy elsősorban mire használod majd (városban tekersz vele, túrázol a hegyekben, vagy országúton gurulsz inkább). Mindenképpen próbáld ki, ellenőrizd le, mennyire kényelmes. Ha nem vagy biztos a döntésedben, kérd ki szakember tanácsát!

Mit vegyél fel?

Mindig viselj sisakot! Életet menthet. Ez a lehető legfontosabb kellék, minden más másodlagos.
Kerékpározáshoz lehetőség szerint válassz az időjárásnak megfelelő kerékpáros öltözetet. Ha kerékpáros nadrágot viselsz, soha ne vegyél alá alsónadrágot, mert ez bőrirritációt és kellemetlenséget okozhat.

Amit ne felejts otthon!

Szerszámok, pótbelső, innivaló. Ezek nélkül ne indulj el, segítségükkel sok bosszúságtól megkímélheted magad.

Tatabánya látnivalói, nevezetességei

Amennyiben egyszerre vágyunk aktív, és nyugis pihenésre, de nem tudunk dűlőre jutni, hogy hová is utazzunk az országon belül, akkor tökéletes választás Tatabánya. Itt mindenki megtalálja a számításait, hiszen egymást váltják a jobbnál jobb látnivalók, rengeteg étterem, múzeum várja az idelátogatókat. A város mellett emelkedő Kő-hegyre felsétálva megcsodálhatjuk a Turulmadarat. Emellett pedig van egy-két kihívást jelentő túraútvonal is, ha valaki inkább ezeket keresi.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?