A futók piszkos kis titkai
- Dátum: 2019.08.26., 18:43
- Martinka Dia
- anyagcsere, bokor, bokor terület, cipő, csoki, egészség, félmaraton, felpörget, fittség, folyadék, frissítőpont, fut, hányás, hányinger, horzsolás, immunrendszer., km, kocogás, maraton, meglepődik, mellékhelyiség, müzli, normális, nyál, piszkos, rendszeres, shake, sport, szégyellnivaló, terep, természetes, titkok
Aki régóta és rendszeresen fut, az nem lepődik meg ezen a cikken. Aki nem járt még ilyen cipőben, ő valószínűleg „fujjogással” konstatálja azt, ami amúgy egy futónak egyébként természetes. Ha valaki erre a sportra adja a fejét (meg a lábát) az nyugodtan számolhat a következő helyzetekkel, mert természetes és normális.
A hosszú edzések, terepfutások, félmaratonok, maratonok, de akár egy tíz kilométeres kocogás alatt gyakorlatilag „bármi” megtörténhet. (és meg is történik. Murphy.) Sokan talán furcsának találhatják az itt összegyűjtött “piszkos kis titkokat”, de ezen semmi szégyellnivaló nincs. Tényleg!
Nem mondok újat azzal senkinek, hogy a futás igencsak felpörgeti az anyagcserét. A férjem sosem tudta megérteni, hogy nekem miért kell egy félmaratoni futóverseny alatt egyszer tuti megállnom egy mobilvécénél a frissítőponton, vagy miért kell közös futásainkkor eltűnnöm pár percre egy-egy bokros területen. Ez egészen addig nem, amíg Tihanyban el nem indult az esti vacsi után nem sokkal egy „laza” tíz kilométeres kocogásra, amikor szerintem rekordidő alatt ért haza és rohant a mellékhelyiségbe. (nem szép öröm a káröröm)
Edzés utáni evészet. Ez a másik érdekesség. Amikor egy hosszabb futás alatt eléhezik az ember, sokszor a nyújtás közben már eszik, de legalábbis utána beront a konyhába és már tolja is a banánt, csokit, müzliszeletet, issza a shaket, folyadékot, miközben még le sem zuhanyzott, maximum az izzadtságban fürdik. Számunkra ez is érthető.
A szép lábujjak idejét éljük nyáron, amikor mindenki a frissen pedikűrözött lábával villant gyönyörű papucsokban és szandálokban, nos akkor én tudom, hogy én a bekékült lábujjamat próbálom ezzel leplezni és örülhetek, hogy még van mit kilakkozni, mert az sem ritka, ha egy-egy körmünk lepottyan a hosszabb futások, versenyek alkalmával. A hólyagok, horzsolások és kidörzsölődések látványáról nem is beszélve.
Ha már az anyagcserét, lábujjakat kiveséztük, jöhet az egyéb kellemetlen velejárója a hosszú futásoknak, versenyeknek: hányinger, hányás.
Volt már olyan félmaratonom, ahol csak azért imádkoztam, hogy ne így essek be a célba, vagy ne ilyen befutókép készüljön rólam. Nem sokon múlt.
Azt is szeretem, mikor a „szóban futók” szelfis futósképeket osztanak meg a közösségi oldalon, melyeken persze makulátlan a sminkjük és a kifogástalan a hajuk, nem úgy, mint én, aki ha inkább le sem veszi az átázott baseball sapkát és a napszemüveget, mert ápol és eltakar.
A szagok. Az izzadtságszag még hagyján, az a futócipőhöz képest könnyű illatpermet. Hiába a szellőztetés, a nem véletlenül a garázsba száműzött futócipős dobozok tetejét csak erős idegzetűek nyissák fel.
A nyál. Igen, a nyál az besűrűsödik. Így aztán néha köpni kell. Nem túl csajos dolog, én mondjuk ezt abszolút nem szoktam, de sokan igen. Mondjuk az előbbiek tekintetében az a kis köpés már igazán nem oszt, nem szoroz.
A mellbimbó. Ez rendszerint a férfiak problémája. A vazelin és a ragtapasz a barátjuk. Ennyi.
Remélem senki kedvét nem vettem el a futástól, mely minden negatív velejárója ellenére is hatalmas pluszt jelent, feltölt, energizál, kikapcsol, új barátokat ad és nem utolsó sorban az egészségünkre, formánkra, fittségünkre, immunrendszerünkre is nagyon jó hatással van.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.