Költözési depresszió
- Dátum: 2019.09.17., 07:37
- Varga Ágnes Kata
- állapot, barátok, biztonság, család, depresszió, elme, érzelem, főzés, gyász, hangulat, ház, hozzáállás, kérdés, költözés, környezet, lakás, lélek, otthon, psziché, pszichológia, tanács, tipp
A költözés által keltett érzelmi hullámok rendkívül hasonlatosak azokhoz, amelyek szakításkor, vagy a gyász alatt törnek fel. Hogy miért? Mert ezekben az eseményekben rengeteg a közös. Meg kell küzdenünk azzal a tudattal, hogy ami addig volt, az nincs többé. A mindennapi valóságunk helyét egy új, addig ismeretlen valóság veszi át. Ezt az új dimenziót mi töltjük meg érzelemmel, hangulattal, emlékekkel, pozitív gondolatokkal. Csakhogy igen nehéz pozitív gondolatokkal megtölteni egy teljesen ismeretlen, az emlékek és a kötődés hiánya miatt ridegnek ható helyet. A belső feszültségünk tehát csak tovább fokozódik akkor, amikor rájövünk, nehéz hirtelen otthont varázsolni egy idegen helyből.
Ha nehéz is elfogadni, hogy kiszakadt belőlünk egy darab, valahogyan meg kell próbálnunk továbbgördíteni ezt a szomorúságot. Egyrészt azért, mert amíg az érzelmek nem enyhülnek, addig nem fogunk tudni új ingereket befogadni. Másrészt azért, mert a kezdeti hozzáállásunk meghatározza a további attitűdünket. Ha eleinte utáljuk a helyet, nehezebben fogjuk elismerni később, hogy valódi otthon vált belőle. Ha pedig nem ismerjük el, hogy otthonra leltünk, akkor nem is fogunk annyit tenni azért, hogy biztonságos, nyugalmas lakókörnyezetet teremtsünk, amihez idővel rengeteg szép élmény, emlék kapcsolódik. Hiszen az utált helyért minek fáradozni?
Mindemellett persze el kell fogadnunk, hogy a költözéssel járó depresszív állapot természetes. Mi több, hagynunk kell ezt az állapotot kiteljesedni, majd lecsengeni. Nyugodtan mélázzunk el a régi otthonunk szépségén, otthonosságán, gondoljunk vissza olyan emlékekre, amelyek ott születtek, és ha kell, sirassuk meg mindezek hiányát, és azt az ürességet, amit érzünk! Hagyjuk, hogy ez átfolyjon szépen rajtunk. Majd, ha már eltelt pár nap, akkor újra gondolkodjunk el: mi az, amivel az új helyet, az új otthonunkat széppé, családiassá, kellemessé tudnánk tenni? Rendezzünk vendégséget? Főzzünk egy jó vasárnapi ebédet? Töltsük meg a lakást fényképekkel? Mindez rajtunk és az ízlésünkön múlik. Van, aki már egy régi tárgy láttán is otthon érzi magát, de van olyan is, akinek a teljes berendezés sem elég hozzá.
Sose felejtsük el, hogy a hely, bármilyen szép és kellemes is legyen, mégiscsak egy hely. Nem egy állapot, nem egy ember, nem egy érzelem. Az állapot olyan lesz, amit mi teremtünk. Az emberek mi leszünk benne. Az érzelmeket pedig mi magunk teremtjük, de nem elég várni, hogy a hely szeretete megszálljon bennünket. Tenni is kell érte. Tehát, ha költözöl, jól vésd az eszedbe: nem baj, ha szomorú vagy, nem baj, ha „meggyászolod” a régi otthont, de tehetsz azért, hogy a szomorúságod ne forduljon át depresszióba: beszélgess barátokkal, díszítsd fel a lakást, hívd át a családot, főzz benne, moss benne, aludj benne, nézz egy filmet, hiszen mindezek olyan dolgok, amelyeket az ember OTTHON csinál. És így előbb utóbb a hely is otthonná válik.
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.