Menü

Hogyan bírjuk sportolásra a gyereket?

Azt be kell látni, hogy ebben a digitalizált világban már az is egyre nehezebb, hogy a gyermeket rábírjuk egyáltalán a sportolásra. Nem kell, és belátásunk szerint nem is szabad bűnbakokat keresni ebben, a jelenség ugyanis globális és tendenciózus. Megpróbálunk összegyűjteni néhány, nevezzük így jó tanácsot, hogyan is vihetjük-e a gyermekünket a rendszeres sportolás felé.

A kezdő lépés, és az elsődlegesen nehéz feladat ugyanis az, hogy a gyermeket felállítsuk a televízió, számítógép elől. Nagyon sokszor van olyan, és nem csak gyermekeknél, hogy egyébként nagyon szeretnek sportot nézni a televízióban, azonban ezt aktívan nem szokták gyakorolni. Általános javaslat, hogy a szülőknek napi 2 óránál többet nem szabadna, hogy a gyermeküket a képernyők előtt ülni engedjék. Fontos a mértéket szabályokban rögzíteni. Szakértők hozzáteszik, ebben a szülőnek is fontos példát mutatnia a gyermek felé, sőt, mindennek ez az alapja.

Azt is érdemes számba venni, hogy milyen mozgásformát szeret a gyermek. Mert minden gyermek szeret mozogni. de van aki nem a monotonabb futás híve, hanem mondjuk focizik a társaival. Ilyenkor a szülő az iskolától is kaphat segítséget, akár egy testnevelés tanártól, akár pedig, kisebb gyermekeknél még sokkal jobban szem előtt van, az osztályfőnöktől is.

Egyáltalán, vonzóvá kell a gyermek számára tenni a mozgást. Lehet azt persze azzal kezdeni, hogy rábírjuk a takarításra, vagy bármilyen más segítségre a házimunkában, hiszen az is testmozgás.

Bárhogy is legyen azonban, amennyiben a gyermeket nekünk kell kimozdítani a viszonylagos “tunyaságból”, fontos, hogy náluk is bevezessük a fokozatosság elvét. Vannak persze örökmozgók, akiket nem lehet megállítani, és őket azért kell minél gyorsabban valahova szervezetten beíratni sportolni. Járjon ez bármekkora lemondással is, mert egyszer úgyis “kifizetődik”. Nem feltétlenül csak sporteredményekben, hanem gyermekünk későbbi személyiségében is. És még ráadásul nem is kell nagy befektetés. Edzeni otthon is lehet, ha nincs más mód, és persze nem kell feltétlenül szervezett keretek, pontosabban egyesületi keretek között sportolnia. A kerékpározás, az úszás, a futás tipikusan olyan sport, amit egyedül, a magunk szorgalmára csinálhatunk. De lehet, hogy a szülőknek kell ehhez megadni a kezdőlökést.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.

A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!