Tippek szorongás leküzdéséhez
- Dátum: 2019.10.13., 21:39
- Udvari Fanni
- bizonytalanság, egészség, érzelem, fájdalom, frusztráció, lélek, nyomás, psziché, szorongás
A jövő kiszámíthatatlan, ezért teljesen normális, hogy olykor már előre, váratlanul felbukkanó problémák miatt aggódunk, és azon, hogy vajon képesek vagyunk-e kezelni azokat. Gondolhatunk itt mindennapos helyzetekre, csakúgy, mint hosszú távú felelősségeinkre.
A bizonytalanság tolerálása a szorongás kezelésének fontos része. Nem számít, hogy mennyire készülsz fel a jövőre, kiszámíthatatlan és kontrollálhatatlan események így is, úgy is bekövetkezhetnek. Minél inkább el tudod fogadni az elkerülhetetlenséget, annál könnyebb lesz megbirkózni a meglepetésekkel.
Kövesd nyomon a fejlődést! Ha bizonyos időközönként szánsz egy kis időt az összegzésre, megkönnyítik a szorongácsökkentési stratégiák hatékonyságának ellenőrzését. Tudni fogod, hogy a te esetedben mi működik, és mi nem, ha figyeled a szorongást kiváltó tényezőket, a viselkedésedet, a hiedelmeidet, a szorongásod tüneteinek változását. A legjobb, ha ezt egy táblázatban vezeted!
Mozgás. Különösen az aerob, kardió típusú testmozgások (úszás, futás, kerékpározás, aerobic órák) észrevehetően csökkentik a szorongást, de ahhoz alkalmanként legalább 20 perc kitartó edzésre van szükségünk. Hosszú távon jelentős változás érhető el.
Más perspektívából nézik a dolgokat
A szorongás a félelem egyik velejárója, de ezt a legtöbbször magunknak generáljuk. Tegyük fel, hogy egy munkahelyi projekt kapcsán ki kell állnunk a többiek elé beszélni. Az első forgatókönyv, ami a legtöbbünk fejében lejátszódik, hogy valamilyen gikszer miatt megszégyenülünk a kollégák előtt. Pedig gondolhatnánk arra is, hogy azért kaptuk mi a feladatot, mert képesek vagyunk elvégezni, és bebizonyíthatjuk, hogy kezünkben tartjuk az irányítást. A szemléletváltás sok felesleges stressztől megkímélhet bennünket, érdemes tehát mindent több szemszögből is megvizsgálni.
A meditáció segítségével könnyedén megszabadulhatunk a belsőnket görcsbe rántó idegességtől, ám ha épp nincs arra mód, hogy relaxált állapotba kerüljünk, akkor figyeljünk a légzésünkre. A pszichológusok is tudják, hogy a koncentrált légző technikák megnyugtatóan hatnak a testre és a lélekre, és lecsendesítik az elmét – ezzel kapcsolatban korábban mi is adtunk néhány hasznos tippet.
Talán kicsit furcsán hangzik, hogy egy pszichológus terapeutához jár, de mivel ők is emberek, adódhat olyan probléma az életükbe, amit egyedül nem képesek megoldani. A mentális egészségnek kifejezetten jót tesz, ha segítséget kérünk, amikor a szorongás állandósul az életünkben és a fenti tippek sem segítenek.
A kiegyensúlyozott élet csökkenti az összevisszaságból adódó szorongást. Ha odafigyelünk a táplálkozásunkra, a karrierünk és magánéletünk harmóniájára, illetve arra, hogy kellő időt töltsünk a saját lelkivilágunk ápolásával, akkor a nehézségeket is könnyebben vesszük majd, hiszen van egy megszokott „menetrendünk” ami irányt mutat a káoszban is. Nekünk ez már több esetben is segített kimászni a gödörből.
A szorongás sokunkat érintő probléma, amellyel érdemes foglalkozni. Ha odafigyelünk rá, és kezeljük, jobb lesz a közérzetünk, kiegyensúlyozottabb életet élhetünk.
Szerző :Udvari Fanni
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”