Alkoholról való leszokás módszerei
- Dátum: 2019.10.15., 18:45
- Udvari Fanni
- alkohol, bor, függőség, leszokás, szocializáció
A terápia hatásának kulcsa a beteg együttműködése. Megfelelő motiváció hiányában a visszaesés valószínűségének esélye igen nagy. Az alkoholbeteg segítségre szorul, ez pedig nehezen képzelhető el a potenciális segítők előítéleteinek félre tétele nélkül.
Sajnos nemzetközi adatok szerint sem haladja meg az alkoholfüggőségből kigyógyult személyek tartós önmegtartóztatása a 10-20 százalékot. Ahol pedig függőség van, ott a szer abbahagyása után elvonási tünetek is felbukkannak. Különböző anyagok elhagyása más és más elvonási tünetekkel jár, és eltérő ideig is tartanak, attól függően, miképpen hatottak a szervezetünkre, mennyi ideig voltunk függők, hogyan használtuk a szert, milyen a családi történetünk, a személyiségünk, van-e bármilyen betegségünk. Nem elég az akaraterő, az egész életvitelünkön érdemes változtatni, ha nem akarunk visszaesni. Miután sikerült elhagyni a függőséget okozó szert, mindenképp érdemes odafigyelni, hogy az addikció után maradt űrt jól tudjuk betölteni.
A felsorolt ételek hatását világszerte vizsgálták. Mind olyan idegrendszert védő és májméregtelenítő tulajdonsággal rendelkeznek, melyek tisztítanak, megerősítenek. Könnyebben leszel képes csökkenteni az alkoholos italok fogyasztásának gyakoriságát és mennyiségét.
Alma
Az egyik legrégebben ismert alkoholizmus elleni kúra alapanyaga. Nemcsak eltávolítja a betegség következtében felhalmozódott nagy mennyiségű mérget, hanem a sóvárgást is mérsékeli.
Zeller
A zellerből készített zöldséglé napi rendszerességgel történő fogyasztásával már egy hónap alatt csökkentheted az elfogyasztott alkohol mennyiségét.
Máriatövis
Ez a gyógynövény kiváló házi szer az alkoholizmus okozta májbetegségek orvoslására. Serkenti a máj működését, miközben gyógyítja épp ezt a fő méregtelenítő szervet. Magjának szilimarin tartalma bizonyítottan májvédő hatású. Hepatitisben szenvedőknek, drogfüggőknek is ajánlatos a fogyasztása.
Pitypang
Megfiatalítja a máj szöveteket, így csökkentve az alkoholfogyasztás káros hatását. Lehetővé teszi az epe normál termelését, és serkenti az epefolyadék áramlását. Szórj minden nap friss pitypangot a salátádra.
Tartsuk magunkat távol azoktól a boltoktól és szolgáltatói egységektől, ahol könnyedén hozzájuthatunk a szeszes italokhoz. Az első időszakban elég egy teli üveg látványa ahhoz, hogy meginogjunk elhatározásunkban, és a leszokás az alkoholról sikertelen legyen. Keressük fel a leszokással foglalkozó internetes fórumokat, közösségeket, használjuk fel mások tapasztalatait.
Találjunk magunknak valamilyen hobbyt (legyen az barkácsolás, festés, olvasás, kertészkedés, főzés, torna stb.), hogy elvonjuk a figyelmünket a káros szenvedélyről. És az időnk is gyorsabban repül!
Szakorvos segítségével derítsük ki, milyen mentális probléma áll az alkoholfogyasztás hátterében. Egy jó diagnózis már fél siker.
Ne szégyelljünk segítséget kérni rokonoktól, barátoktól. A leszokás az alkoholról nem egyszerű, szükségünk van szeretteink támogatására, anélkül hogy bűnösnek éreztetnének minket, hiszen az alkoholizmus krónikus betegség. Az alkoholról nem lehet egyik napról a másikra leszokni, kicsit olyan, mint egy fogyókúra: iktassunk be alkoholmentes napokat, majd hetente fokozatosan növeljük a számukat.
Díjazzuk magunkat! Az alkoholra szánt pénzt tegyük félre: rá fogunk jönni, hogy az absztinens életmód pénztálcánknak is jót tesz. A spórolt pénzt költsük valami olyanra, amire régen vágyunk: ez endorfint szabadít fel agyunkban, és kevésbé érezzük az alkohol hiányát.
Szerző :Udvari Fanni
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.