Hűtlenség és őszinteség - avagy amiről nem tud, az nem fáj?
- Dátum: 2019.11.07., 02:26
- Varga Ágnes Kata
- cselekedet, döntés, érzelem, felelősség, hűség, hűtlenség, kapcsolat, lélek, megbocsátás, őszinteség, párkapcsolat, pszichológia, szerelem, tett
Nagyon nehéz kérdésről van szó. Főképpen azért, mert nem könnyű megváltoztatni az emberekben azt az előítéletet, hogy létezik egy vétkes és egy áldozat az ilyen történetekben. Ha minden fekete és fehér, nincs is miről beszélni. Csakhogy mindkét oldalra ugyanolyan valószínűséggel kerülhetünk, és ez csupán egy hiba, nem pedig egy tulajdonság, ami meghatároz minket. Ha valaha te is fontolóra vetted a megcsalást, vagy eljutottál a tettekig is, bizonyára gondot okozott a kérdés, hogy hogyan tovább. Elmondd-e az egészet a párodnak? Vagy inkább hallgass róla és próbáld máshogyan jóvátenni?
A hallgatásnak, bár nem a legegyenesebb út megvannak a maga előnyei, gondolhatjuk. Hiszen a párunk nem tudja meg, ezáltal nem is fogja nyomasztani a tettünk súlya, és a megbocsátás terhe. Nem fog másképpen tekinteni sem ránk, sem magára. Bennünk viszont a bűntudat mély nyomot hagy, ami megakadályozza, hogy újra elkövessük ezt a hibát. Mindenki jól jár, nem igaz? Nos, nem. Ha el is tekintünk attól a közhelytől, hogy az igazság előbb-utóbb kiderül, számos más tényező is megkeseríti a további életünket. Valakinek úgyis el kellene mondanunk, hiszen magunknak megbocsátani lehetetlen anélkül, hogy az elmesélés által enyhítenénk a bűntudatunkon. Nagyon valószínű, hogy később úgyis elmondanánk a párunknak, ami nyomaszt.
De ha őszinték akarunk lenni, hogyan csináljuk? Lehetőleg gyorsan. Oda kell állnunk a párunk elé, egyenesen a szemébe nézni, és röviden elmondani, ami történt. Nincs értelme a halogatásnak és a hosszas bevezetőnek, mert attól csak idegesebb lesz. Inkább a végén mondd el, hogy megbántad, és életed legnagyobb hibájának tartod. Tanúsíts megértést vele szemben, és légy türelmes. Hagyd gondolkodni, hagyd, hogy egy kis szeletet megértsen a te oldaladból is! Ha ez sikerül neki, később meg tud majd bocsátani. A bizalmát visszaszerezni nehezebb lesz. Ez egy olyan dolog, amit te sem irányíthatsz, és ő sem. Hagyni kell újra felépülni. Csakhogy nem biztos, hogy a párod akar erre lehetőséget adni. És ha nem, akkor is muszáj az ő döntését elfogadnod. Talán egy kis külön töltött idővel a helyzet javulni fog. Ha azt szeretnéd, hogy a párod megértő és türelmes legyen veled szemben a tettedet illetően, akkor légy te is az vele a tetteid feldolgozását illetően. Ez az egyetlen út a béke felé.
Varga Ágnes Kata
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.
Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.