Vírusok mindenhol
- Dátum: 2019.11.20., 21:52
- Varga Ágnes Kata
- edzés, egészség, étrend, fertőtlenítés, hasznos, hőmérséklet, időjárás, immunrendszer, közösség, levegő, mozgás, november, ősz, sport, szervezet, tanács, tél, tipp, védekezés, vitamin
Amerre járunk, mindenfelé találkozhatunk kórokozókkal. Fel tudjuk venni a harcot velük szemben, de csak akkor, ha tudjuk, hogyan tegyük. Érdemes feltérképezni, hogy milyen helyeken, milyen szituációkban a legvalószínűbb elkapni valamilyen betegséget.
Meglehet, hogy az csak egy városi legenda, hogy nem szabad kimelegedni, aztán alulöltözötten kimenni a hideg levegőre, mert ez a gyors hőmérsékletváltozás megfázáshoz vezethet. Viszont mindenképpen van benne igazság. A hőmérsékletváltozás, ami a testünket éri, rengeteg energiát vesz igénybe, és előbb-utóbb kimerít. Emiatt kevésbé leszünk ellenállóak a vírusokkal, bacillusokkal szemben. De nem ez a legnagyobb probléma, és nem is a leggyakoribb módja a megfertőződésnek.
A legnagyobb kockázattal a sok ember által látogatott, nyilvános helyek látogatása jár. Sok mindennel érintkezünk, amihez mások is hozzáérnek, és ezáltal sokkal könnyebb célpontjai és szállítói leszünk a kórokozóknak. Ezért az őszi-téli időszakban kiemelten is fontos a rendszetes, alapos és többszöri kézmosás. Érdemes kézfertőtlenítőt tartani magunknál, ami pillanatnyi segítséget jelent, ha egy kilincshez érünk, vagy tömegközlekedési eszközön utazunk. De nem pótolja a szappanos, bő vízzel történő kézmosást.
Azért kiemelten fontos ebben az időszakban a higiéniára való fokozott ügyelés, mert szervezetünk ilyenkor kevésbé ellenálló. Az immunrendszer kevesebb utánpótláshoz jut, mivel kevesebb vitamint és ásványi anyagot juttatunk be a szervezetünkbe. De ezen is segíthetünk. Habár télen kevesebb friss gyümölcshöz és zöldséghez tudunk hozzájutni, mégsem lehetetlen, hogy vitaminokban gazdagabb étrendet állítsunk össze magunknak. Ráadásul különböző étrendkiegészítő multivitaminok közül válogathatunk, amelyek szintén hozzájárulhatnak az egészségünk fenntartásához.
A sport és a szabad levegőn történő mozgás edzi a szervezetünket, segít az ellenállóképességünk megtartásában, és sokkal kevésbé fáradttá tesz minket. Leveszi rólunk a mindennapok monotonsága által okozott nyomást, testi és lelki egészségünkhöz pedig nagymértékben hozzájárul. Ezért érdemes naponta egy órát sétálni vagy futni a szabadban, és emellett valami, számunkra felüdülést jelentő mozgásformára is időt szakítani, mert ezzel nemcsak sportosabbá, de ellenállóbbá is tesszük a testünket.
Az enyhe ősz végi időszak sem kell, hogy ledöntsön a lábunkról. Nem feltétlenül ér el minket az influenza, vagy bármely vírusos megbetegedés, de az biztos, hogy az egészségünkért ilyenkor fokozottan is tennünk kell.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.