Rákkeltő ételek. Vajon van belőlük a konyhádban?
- Dátum: 2019.11.29., 23:40
- Martinka Dia
- alkoholfogyasztás, betegség, cukor, egészséges, egészségtelen, életmód, étel, figyelmeztetés, káros, kockázat, lista, megbetegedés, összetevő, rák, rákkeltő, rákmegelőző., rákos, táplálkozás, testmozgás, tiltólista, transzzsír, tudatos, veszélyforrás
Nem riogatásképp hoztam ezt a témát, hanem figyelmeztetésként, hogy vannak bizonyos ételek, melyek rákkeltőnek számítanak, s a listát elnézve, ebből van, ami nálunk is akad otthon. Sajnos. Becsszó, a férjem vette. Mást olvasgattam épp a neten, mikor elém került a „rákkeltő ételek című” cikk és természetesen elkalandozva az elkezdett olvasmánytól, - mint már annyiszor -, rákattintottam és megnyitottam ezt az írást is. Azt gondoltam, az én konyhámban ezekből az ételekből soha nincs, de be kell látnom, olykor előfordulnak nálunk.
Nyugodtan kimondhatjuk, a rákos megbetegedések mintegy 35 százaléka a helytelen táplálkozás számlájára írható. Nézzük, mi kerüljön tiltólistára, ha tudatos táplálkozás mellett döntünk!
A legrosszabbak és legegészségtelenebbek mindig azok az ételek, melyek szénhidrátban gazdagok és zsírban sültek, például a sült krumpli. A transzzsírsavakat vagy azokat tartalmazó zsiradékokat mindenképpen kerülni kell, mert növelik a rák kockázatát. Annak ellenére, hogy elég gyakori köret, nem túl okos dolog gyakran és mértéktelenül fogyasztani. Helyette készülhet sütőben is a steakburgonya, mennyivel egészségesebb!
A strandszezon elképzelhetetlen lángos és hot-dog, gofri és palacsinta nélkül, ezek közül a hot-dog a legártalmasabb, a benne lévő virsli miatt, ugyanis a virsli adalékanyagokat és egyéb az egészségre káros összetevőket tartalmaz, állatkísérletek pedig kimutatták, hogy ez veszélyes és rákot okozhat. Strandon nehéz egészséges ételt találni, de a legtöbb helyen már választható egy gyros tál, krumpli nélkül, salátával.
Ki vagyok akadva a bolti cukros, mázas fánkokra, pláne, mikor megnyugtatom magam, hogy az én gyerekeim ilyet nem esznek, mire hazaérve ott fogad a konyhapulton pár rózsaszín, cukorszórásos, mázas fánkkarika. Férjem hozta, mert „olykor belefér”… de mivel ez a héten már a második alkalom, így inkább megszabadultam tőle. (A cukros fánkoktól, nem a férjemtől).
Ahogy a sült krumpliban, így ebben a nassolni valóban is rengeteg transzzsír fordul elő, nem is beszélve a hatalmas mennyiségű cukorról. Vigyünk haza a gyerekeinknek inkább alacsony zsírtartalmú tejdesszertet, cukormentes müzliszeletet, joghurtokat, gyümölcsöt, magvakat, teljes kiőrlésű pékárut.
Az odaégett étel… Mielőtt valaki rávágná, hogy olyat nem eszik, gondoljon a kicsit túlsütött csirkére, a kifolyt és kissé megfeketedett zsírra, szaftra, a húsra rápirult sötét részekre, melyeket elropogtatunk. Nemcsak a húsokon jelentkezhetnek az égett részek, hanem egy sütemény szélén is. Sajnos ezek is borzasztóan veszélyes ételek.
A penész is nagyon komoly veszélyforrás! A penészgombák ugyanis bizonyíthatóan növelik a rák kialakulásának kockázatát, ezért mindenhol azt tanácsolják, hogy azonnal dobjuk ki penészes ételeinket. Ne gondolkodjunk rajta, hogy megegyük-e.
Chips, édes és sós sütik. Miért? Mert sok sót, zsírt, fehérlisztet, cukrot és sok transzzsírsavat tartalmaznak. Jókora adag van benne a káros anyagból.
A megoldás mondhatjuk, hogy elég egyszerű, bár van, akinek óriási változást és megtartóztatást jelenthet a korábbi életmódjához, mégis azt gondolom megéri kerülni a feldolgozott, zsíros, cukros élelmiszereket, romlott ételeket, s lehetőleg olyan étkezést kell folytatnunk, ami zöldség, gyümölcs alapú, sok omega 3-mal, egészséges zsírokkal. A táplálkozásban, alkoholfogyasztásban mértéket kell tartanunk és minderre rendeszeres testmozgás mellett tudatosan élethosszig törekedni.
Tegyünk a mellrák ellen!
A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!
Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?
Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.