Menü

Rákkeltő ételek. Vajon van belőlük a konyhádban?

Nem riogatásképp hoztam ezt a témát, hanem figyelmeztetésként, hogy vannak bizonyos ételek, melyek rákkeltőnek számítanak, s a listát elnézve, ebből van, ami nálunk is akad otthon. Sajnos. Becsszó, a férjem vette. Mást olvasgattam épp a neten, mikor elém került a „rákkeltő ételek című” cikk és természetesen elkalandozva az elkezdett olvasmánytól, - mint már annyiszor -, rákattintottam és megnyitottam ezt az írást is. Azt gondoltam, az én konyhámban ezekből az ételekből soha nincs, de be kell látnom, olykor előfordulnak nálunk.

Nyugodtan kimondhatjuk, a rákos megbetegedések mintegy 35 százaléka a helytelen táplálkozás számlájára írható. Nézzük, mi kerüljön tiltólistára, ha tudatos táplálkozás mellett döntünk!

A legrosszabbak és legegészségtelenebbek mindig azok az ételek, melyek szénhidrátban gazdagok és zsírban sültek, például a sült krumpli. A transzzsírsavakat vagy azokat tartalmazó zsiradékokat mindenképpen kerülni kell, mert növelik a rák kockázatát. Annak ellenére, hogy elég gyakori köret, nem túl okos dolog gyakran és mértéktelenül fogyasztani. Helyette készülhet sütőben is a steakburgonya, mennyivel egészségesebb!

A strandszezon elképzelhetetlen lángos és hot-dog, gofri és palacsinta nélkül, ezek közül a hot-dog a legártalmasabb, a benne lévő virsli miatt, ugyanis a virsli adalékanyagokat és egyéb az egészségre káros összetevőket tartalmaz, állatkísérletek pedig kimutatták, hogy ez veszélyes és rákot okozhat. Strandon nehéz egészséges ételt találni, de a legtöbb helyen már választható egy gyros tál, krumpli nélkül, salátával.

Ki vagyok akadva a bolti cukros, mázas fánkokra, pláne, mikor megnyugtatom magam, hogy az én gyerekeim ilyet nem esznek, mire hazaérve ott fogad a konyhapulton pár rózsaszín, cukorszórásos, mázas fánkkarika. Férjem hozta, mert „olykor belefér”… de mivel ez a héten már a második alkalom, így inkább megszabadultam tőle. (A cukros fánkoktól, nem a férjemtől).

Ahogy a sült krumpliban, így ebben a nassolni valóban is rengeteg transzzsír fordul elő, nem is beszélve a hatalmas mennyiségű cukorról. Vigyünk haza a gyerekeinknek inkább alacsony zsírtartalmú tejdesszertet, cukormentes müzliszeletet, joghurtokat, gyümölcsöt, magvakat, teljes kiőrlésű pékárut.

Az odaégett étel… Mielőtt valaki rávágná, hogy olyat nem eszik, gondoljon a kicsit túlsütött csirkére, a kifolyt és kissé megfeketedett zsírra, szaftra, a húsra rápirult sötét részekre, melyeket elropogtatunk. Nemcsak a húsokon jelentkezhetnek az égett részek, hanem egy sütemény szélén is. Sajnos ezek is borzasztóan veszélyes ételek.

A penész is nagyon komoly veszélyforrás! A penészgombák ugyanis bizonyíthatóan növelik a rák kialakulásának kockázatát, ezért mindenhol azt tanácsolják, hogy azonnal dobjuk ki penészes ételeinket. Ne gondolkodjunk rajta, hogy megegyük-e.

Chips, édes és sós sütik. Miért? Mert sok sót, zsírt, fehérlisztet, cukrot és sok transzzsírsavat tartalmaznak. Jókora adag van benne a káros anyagból.

A megoldás mondhatjuk, hogy elég egyszerű, bár van, akinek óriási változást és megtartóztatást jelenthet a korábbi életmódjához, mégis azt gondolom megéri kerülni a feldolgozott, zsíros, cukros élelmiszereket, romlott ételeket, s lehetőleg olyan étkezést kell folytatnunk, ami zöldség, gyümölcs alapú, sok omega 3-mal, egészséges zsírokkal. A táplálkozásban, alkoholfogyasztásban mértéket kell tartanunk és minderre rendeszeres testmozgás mellett tudatosan élethosszig törekedni.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.