Legfontosabb tudnivalók az önkéntességről
- Dátum: 2019.12.04., 06:19
- Varga Ágnes Kata
- döntés, foglalkozás, hely, hivatás, itthon, javaslat, külföld, lehetőség, munka, munkakör, munkavállalás, önkéntes, önkéntesség, pozíció, segítség, szabadidő, szervezés, szervezet, szociális, tapasztalat, tervezés
Amióta az érettséginek feltétele lett a közösségi szolgálat, a fizetség nélküli munka világa megnyílt a fiatalok előtt. Óvodák, iskolák, kórházak, lakóotthonok mindennapjaiba kapcsolódhatnak be azok, akik valamilyen szociális téren szeretnék teljesíteni a saját szolgálatukat. Fontos tudni azonban, hogy a közösségi szolgálat, kötelező jellegénél fogva, nem számít önkéntes munkának. Ahhoz, hogy egy munkát önkénteskedésnek tekintsünk, több feltételnek kell megfelelnie. Egyrészt, a munkavállaló saját, önálló döntésének kell lennie. A másik fontos feltétel, hogy sem a munkaadónak, sem a munkavállalónak nem kerülhet semmilyen anyagi kiadásba. Magyarul egy olyan munka, amiért mi fizetünk, hogy végezhessük, szintén nem önkéntes munka, és óvakodni is kell az ilyenektől.
Az önkényesen kitalált, segítségnyújtó munkák, bár nagyon is dicséretesek, hivatalosan szintén nem számítanak önkénteskedésnek. De akkor mégis mit kell tennünk ahhoz, hogy elmondhassuk magunkról, hogy mi önkéntes munkát végzünk?
Először is utána kell néznünk. Az interneten nagy általánosságban minden szükséges információt megtalálunk a kezdéshez. Milyen szervezeteknél helyezkedhetünk el, milyen tevékenységben, munkakörben, pozícióban próbálhatjuk ki magunkat? Milyen feltételeknek kell megfelelnünk ahhoz, hogy egy adott helyre kerülhessünk? Van-e ilyen hely a közelünkben? Állandó vagy alkalmi önkénteseket keresnek?
Ha ezekre már tudjuk a választ, magunkban is tisztáznunk kell néhány dolgot. Nem muszáj akármit elvállalnunk, lehetnek kikötéseink, preferált helyeink, munkaköreink, amelyekben szívesebben el tudjuk képzelni magunkat.
Lehet a munka inkább szociális, de akár szervezői is. A sok lehetőség garantálja, hogy ne olyan munkát végezzünk, ami nehezünkre esik, vagy amihez nem megfelelő a mentalitásunk, hanem olyat, amiből mi is tanulhatunk, és másoknak is a segítségére lehetünk. Ha pedig már gyakorlottak vagyunk egyféle műfajban, akkor akár más munkakörben is kipróbálhatjuk a rátermettségünket. Nagy pozitívuma ugyanis az önkéntességet támogató szervezeteknek, hogy rendkívül széles választékból engednek válogatni, ráadásul minden javaslatot meghallgatnak. Így akár te is javasolhatsz egy intézményt, ahol elkél a segítség, és szívesen teljesítenél ott önkéntes szolgálatot.
Ha megfordult fejedben az önkénteskedés gondolata, mindenképpen megéri utánanézni a lehetőségeknek, ugyanis valóban nagyon jó tapasztalatot nyújthat, és ki tudja, lehet így találod meg a leendő hivatásodat. Légy résen, tájékozódj, gondolkodj rajta, és a legfontosabb: cselekedj!
Varga Ágnes Kata
Hogyan és milyen első autót válasszunk?
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.
A retró zene mindig trendi
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?