Legfontosabb tudnivalók az önkéntességről
- Dátum: 2019.12.04., 06:19
- Varga Ágnes Kata
- döntés, foglalkozás, hely, hivatás, itthon, javaslat, külföld, lehetőség, munka, munkakör, munkavállalás, önkéntes, önkéntesség, pozíció, segítség, szabadidő, szervezés, szervezet, szociális, tapasztalat, tervezés
Amióta az érettséginek feltétele lett a közösségi szolgálat, a fizetség nélküli munka világa megnyílt a fiatalok előtt. Óvodák, iskolák, kórházak, lakóotthonok mindennapjaiba kapcsolódhatnak be azok, akik valamilyen szociális téren szeretnék teljesíteni a saját szolgálatukat. Fontos tudni azonban, hogy a közösségi szolgálat, kötelező jellegénél fogva, nem számít önkéntes munkának. Ahhoz, hogy egy munkát önkénteskedésnek tekintsünk, több feltételnek kell megfelelnie. Egyrészt, a munkavállaló saját, önálló döntésének kell lennie. A másik fontos feltétel, hogy sem a munkaadónak, sem a munkavállalónak nem kerülhet semmilyen anyagi kiadásba. Magyarul egy olyan munka, amiért mi fizetünk, hogy végezhessük, szintén nem önkéntes munka, és óvakodni is kell az ilyenektől.
Az önkényesen kitalált, segítségnyújtó munkák, bár nagyon is dicséretesek, hivatalosan szintén nem számítanak önkénteskedésnek. De akkor mégis mit kell tennünk ahhoz, hogy elmondhassuk magunkról, hogy mi önkéntes munkát végzünk?
Először is utána kell néznünk. Az interneten nagy általánosságban minden szükséges információt megtalálunk a kezdéshez. Milyen szervezeteknél helyezkedhetünk el, milyen tevékenységben, munkakörben, pozícióban próbálhatjuk ki magunkat? Milyen feltételeknek kell megfelelnünk ahhoz, hogy egy adott helyre kerülhessünk? Van-e ilyen hely a közelünkben? Állandó vagy alkalmi önkénteseket keresnek?
Ha ezekre már tudjuk a választ, magunkban is tisztáznunk kell néhány dolgot. Nem muszáj akármit elvállalnunk, lehetnek kikötéseink, preferált helyeink, munkaköreink, amelyekben szívesebben el tudjuk képzelni magunkat.
Lehet a munka inkább szociális, de akár szervezői is. A sok lehetőség garantálja, hogy ne olyan munkát végezzünk, ami nehezünkre esik, vagy amihez nem megfelelő a mentalitásunk, hanem olyat, amiből mi is tanulhatunk, és másoknak is a segítségére lehetünk. Ha pedig már gyakorlottak vagyunk egyféle műfajban, akkor akár más munkakörben is kipróbálhatjuk a rátermettségünket. Nagy pozitívuma ugyanis az önkéntességet támogató szervezeteknek, hogy rendkívül széles választékból engednek válogatni, ráadásul minden javaslatot meghallgatnak. Így akár te is javasolhatsz egy intézményt, ahol elkél a segítség, és szívesen teljesítenél ott önkéntes szolgálatot.
Ha megfordult fejedben az önkénteskedés gondolata, mindenképpen megéri utánanézni a lehetőségeknek, ugyanis valóban nagyon jó tapasztalatot nyújthat, és ki tudja, lehet így találod meg a leendő hivatásodat. Légy résen, tájékozódj, gondolkodj rajta, és a legfontosabb: cselekedj!
Varga Ágnes Kata
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?