A kerékpározás jótékony hatásai
- Dátum: 2019.12.08., 08:02
- Udvari Fanni
- bicikli, egészség, életerő, életmód, fittség, fogyás, kalória, kerékpár, mozgás, testedzés, vitalitás
A legfontosabb egészségügyi vonatkozás, hogy kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert. Kerékpározás közben a légzésszám emelkedik és a szív munkája fokozódik: a pulzus nő, a vérnyomás emelkedik, ezáltal a vérkeringés élénkül, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeihez azonos idő alatt nagyobb mennyiségű oxigén jut el, mint nyugalomban (de a sejtek oxigénigénye ezzel párhuzamosan az intenzív mozgás miatt természetesen emelkedik).
A kerékpározás zsírégető hatásának köszönhetően ugyanakkor láthatóvá válnak az izmaink, a rendszeres igénybevétel szépíti az izomtónusunkat. A kerékpározás – például a futással ellentétben – nagyságrendekkel kevésbé terheli az ízületeinket. Kevesen tudják, de a bringázás a felsőtest izmait is hatékonyan formálja, hiszen kerékpározás közben testünk a saját stabilizálásához mozgósítja a hát- és hasizmokat. Azok, akik napi rendszerességgel nyeregbe pattannak, biztosra vehetik, hogy hamar izmosabb és erősebb lesz a vádlijuk. Arról nem is szólva, hogy a vádli erősítésén túl a kerékpározás az egész lábat formássá varázsolja.
A profi kerékpárosok szerint a legideálisabb, ha 1-1,5 órát kerékpározunk egyfolytában, melynek köszönhetően egy óra leforgása alatt 500 kcal-t is elégethetünk, ami nagyjából 60-70 grammnyi zsírt jelent. Ez a tendencia egy hónapnyi rendszeres kerékpározással számolva 1,5 kg fogyást eredményezhet.
Természetesen az egyszerűbb megoldás autóba ülni és átszelni a várost. Ezzel együtt viszont nem csak a környezetet mérgezzük a kocsiból áradó káros anyagokkal, de idegeinkre is rossz hatással van az ideges, agresszív sofőrökkel zsúfolt utakon történő közlekedés. Tehát a zöld gondolkodással nem csak a természetért és az élhető környezetért teszünk, de egyben ápoljuk testi és lelki egészségünket. Ez pedig érezhető lesz az életvitelünkben és élővilágunkban egyaránt.
Az életmódváltás különösebb erőfeszítés nélkül fog bekövetkezni. A jobb közérzet, több energia mellett, erősödik a tüdőnk, szívünk és javul a testünk teljes egészségügyi állapota. Gyorsabban küzdjük le a betegséget az immunrendszerünk ellenálló képessége miatt. Összegezve tehát elmondható, hogy szinte minden területen pozitív változást tapasztalhatunk meg a biciklizés szerelmeseiként.
Egy kutatása szerint azok, akik munka előtt vagy ebédidőben rendszeresen mozognak, hatékonyabban és motiváltabban végzik a dolgukat, ráadásul a stresszel is jobban birkóznak meg. Sajnos a felmérés azt nem igazolta, hogy aki biciklizik, könnyebben kap-e előléptetést is.
Szakemberek szerint azoknak a várandós édesanyáknak, akik terhességük alatt rendszeresen mozognak, a várandósság alatt sokkal jobb a kedvük, könnyebben hozzák világra a gyermeküket, a szülés után gyorsabban regenerálódnak, csökkenhet a terhesség alatti depressziójuk, a magzatuk is jobban fejlődik, és kisebb a valószínűsége, hogy túlsúlyos lesz. A kismamáknak természetesen érdemes az orvosukkal konzultálni, hogy a terhesség milyen szakaszában milyen mozgásformákat ajánlanak nekik és milyen mennyiségben.
Írók, zenészek, művészek, a felső vezetők számára is segít a mentális blokkok feloldásában és a döntéshozatalban a rendszeres testmozgás. Már egy 25 perc testedzés is javítja a kreatív gondolkodást.
Szerző:Udvari Fanni
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!