Csak egy kicsit kevesebbet!
- Dátum: 2019.12.20., 06:42
- Martinka Dia
- alkohol, bűntudat, család, cukor, cukormentes, dekor, egészséges, élelmiszerhulladék, életmód, evés, ivás, kalória, karácsony, mérték, mértékletesség., mértéktelen, mozgás, reform, rengeteg, rokon, szilveszter, tespedés, túl sok, ünneprontó, vásárol, zsírszegény
Karácsonykor, szilveszterkor hajlamosak vagyunk túlzásokba esni mindenből. Túl sokat vásárolunk, túl sok dekorkütyüt halmozunk fel, rengeteg ételt készítünk, mérték nélkül eszünk, belefér az alkohol, a sok cukor, majd az ehhez társuló tespedés. Később pedig a rossz közérzet, a gyomorrontás, a bűntudat, hogy nem így kellett volna.
Ha megfogadunk pár apróságot, akkor is gondtalanul élvezhetjük az ünnepeket és nem érzem ünneprontónak néhány olyan dolgot megemlíteni, amiből egész egyszerűen, csak kevesebbet kell… enni, venni, inni, hogy az év vége ne az őrületről, az újév pedig ne a bűntudatról, anyagi csődről szóljon. Idén ne. Pár nap. Mindössze ennyi van vissza karácsonyig.
Ha kicsit kevesebbet vásárolunk és főzünk, elkerülhetjük - a mértéktelen evészet mellett – a rengeteg élelmiszer-hulladékot is, amely ilyenkor keletkezik.
Egyszerű megoldás egyeztetni kicsit a rokonokkal, mikor kinél eszünk, hányan leszünk, hány főre készüljünk, a maradékot pedig érdemes lefagyasztani későbbre.
Isten ments, hogy diétáról kezdjek beszélni, bár tudom, hogy sokan közülünk az életmódváltással ekkor sem hagyunk fel és az egészséges szokásrend jegyében élvezzük az ünnepi ízeket. Az, hogy valami egészséges, vagy kevesebb cukrot, transzzsírt tartalmaz, még nem jelenti azt, hogy nem is finom. Az egészséges fogások igenis ízletesek és rengeteg módon spórolhatunk a felesleges kalóriákkal. Ha akarunk. Mert akkor ehetünk fehér rizs helyett bulgurt, vagy cukor helyett természetes édesítőt, fehér liszt helyett reformlisztkeverékeket, sült krumpli helyett zöldséget, krémes sütik helyett mézes-diós sült almát, sült gesztenyét.
A nyersanyagválasztásnál legyünk körültekintőek. Ha nem akarunk kalóriadús ételeket készíteni, válasszuk a zsírszegényebb húsokat és tejtermékeket, teljes kiőrlésű liszteket.
A desszertek sütemények közül igyekezzünk a gyümölcs- és tejalapúakat választani, mivel ezek kevesebb energiát tartalmaznak, mint a krémesek.
Az alkohollal óvatosan! Rengeteg kalóriát tartalmaznak és felviszik a vércukrot, étvágyat csinálnak. A családi összejöveteleken és szilveszteri bulikon sokaknál az alkoholfogyasztás lesz a középpontban, márpedig néhány itallal több száz kalóriát is magunkhoz veszünk. Kevésbé hizlal a száraz vörösbor és a száraz pezsgő, a leginkább pedig a rövid italok hizlalnak, azokon beül is a cukros likőrök.
Az emberek többsége karácsony, illetve szilveszter után fogadja meg, hogy lefogy, leszokik a cigiről, mozogni kezd, s van, aki be is váltja ígéretét, a többség azonban kampányszerűen indul neki és hamar feladja. Aki valóban elhatározza magát, az már az ünnepeket is a mértékletesség jegyében tölti, és ez nem jelenti azt, hogy nem eszik finomakat.
Érdemes a süteményeket nem kint hagyni az asztalon, mert egyrészt meg is romolhat, másrészt, ami szem előtt van, abból hajlamosak vagyunk egész nap csipegetni, a végén pedig nem értjük, honnan eszünk meg ilyenkor napi 4000 kalóriát. Vagy többet.
Ha mégsem sikerül betartani a mértékletesség elvét, legalább fogadjuk meg, hogy többet mozgunk, ahova lehet, gyalog megyünk.
A „mindent lehet, csak mértékkel” elv vonatkozik a karácsony idejére. Mértékletes ünnepeket kívánok!
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.