Menü

Füge áldásos hatásai

A füge nagyon gazdag béta-karotinban, A-,C-,E-, és K-vitaminban, kalciumban és más ásványi anyagokban. Összegyűjtöttünk 14 érvet, hogy miért lenne érdemes beépítened az étrendedbe.

100 gramm füge, ami körülbelül fél csészényi mennyiségnek felel meg, 74 kalóriát és kevesebb mint 1 gramm zsírt tartalmaz. Fehérjetartalma elenyésző, szénhidrát viszont bőven van benne, akárcsak rost, így bátran beépíthető az egészséges étrendbe.

A füge frissen és aszalva is fogyasztható

A gyümölcs magas rosttartalma miatt emésztéssegítő hatású, és a koleszterinszint kiegyensúlyozásában is hatékony. Fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét, sőt még bizonyos rákfajták megelőzésében is segíthet. Egy kutatás szerint például menopauza után álló nőknél csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát. Fél csésze fügében majdnem 3 gramm rost található, ami nők esetében a napi szükséglet nagyjából 12, férfiak esetében pedig 8 százalékát fedezi. Fügét a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatnak, mivel növeli a teltségérzetet, és az anyagcserét is támogatja.

FIATALÍTÓ ARCPAKOLÁS FÜGÉBŐL

Törjünk pépesre 1-2 friss fügét és ezt a masszát kenjük az arcunkra. Hagyjuk legalább 10 percig hatni. Öregedést gátló hatású és a pattanásos bőrt is szebbé teszi.

Cukorbetegség ellen

Mivel az egészséges füge kálium-tartalma magas, segít csökkenteni az inzulint. Fogyasszunk fügemagokat naponta, egy teáskanál mézzel keverve, hogy kordában tartsuk a diabéteszt. Érdemes egy hétig folyamatosan enni a mézes fügemagokat, hogy érezhető legyen a füge hatása. A gyümölcs levele egyébként szintén hatékony cukorbetegség ellen.

A csontokra

A fügében nagy mennyiségű kalcium van, amely segít a csontok erősítésében.

Bárányhimlőre

A betegség korai szakaszában a füge hatékony ellenszer lehet.

Fogyásra

Értékes rostokat tartalmaz a füge, ezért a testsúlycsökkentésben igen hatékony.

Torokfájásra

Keverjünk össze aszalt (száraz) fügét és mézet vízben, majd fogyasszuk el: nagy eséllyel megszabadulunk a torokfájástól.

Fügetorta

Hozzávalók:

6 érett füge, félbevágva, 8 dkg vaj, 8 dkg cukor, 10 dkg liszt, 1 tojás, 1 tojássárgája, 1 evőkanál darált dió, fél csomag sütőpor, fél citrom héja, tejszínhab

Elkészítés:

A vajat a cukorral habosra keverjük, hozzádolgozzuk a tojásokat, apránként beleszórjuk a sütőporral és dióval összekevert lisztet és a citromhéjat. A tésztát kivajazott, liszttel megszórt tortaformába öntjük, a tetején óvatosan elhelyezzük a félbevágott fügéket és 160 C-ra előmelegített sütőben, 50 percig süssük. A sütőből kivéve tejszínhabbal díszítve tálaljuk.

Mézben sült friss füge

Hozzávalók:

12 érett füge, 8 evőkanál méz, 20 dkg igazi görög joghurt vagy zsíros natúr joghurt tejföllel összekeverve, 3 evőkanál mandulaforgács, egy picit megpirítva

Elkészítés:

Vágjuk le a füge szárát, és keresztben vágjuk be, majd nyissuk szét a gyümölcsöt. Hármasával tegyük a fügéket egy alufólia lapra úgy, hogy majd becsomagolhassuk őket.

Osszuk el a mézet a fügéken majd csináljunk a fóliából kis csomagokat.Grillen vagy sütőben is megsüthetjük őket közepes hőfokon, kb. 15 percig. Tegyük a csomagokat tányérokra, és nyissuk ki a fóliát. Osszuk el rajta a joghurtot, szórjuk meg a mandulával.

Szerző: Udvari Fanni

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?