Menü

Nem tehetünk róla, de kellemetlen

A horkolás gyakori jelenség, a népesség 10-20 százaléka horkol. Nem tehetünk róla, de kellemetlen. A probléma a légutak összeeséséből adódó hangjelenség, amely egyénenként eltérő. A jelenség maga nem betegség, azonban ez a légzéskimaradás bizonyos esetekben súlyos további betegségekhez vezethet, amit alvási apnoének hívunk.

A problémát okozhatja kisgyermekkorban megnagyobbodott orrmandula vagy későbbi életkorban az orrsövényferdülés. Köztudott, hogy akin súlyfelesleg van, nagyobb eséllyel alakulhat ki náluk horkolás, bár ez a jelenség sovány testalkatúaknál is előfordul.

A dohányzás is hajlamosíthat horkolásra, illetve az alkohol szintén rizikófaktor, de a tüneteket a reflux is súlyosbíthatja, vagy akár maga a reflux is okozhat alvási apnoét. Azt mondják háton fekve erősebb a horkolás, de ez nem bizonyított.

A jelenség érdekessége, hogy magát a horkolót nem zavarja a dolog, mivel nem érzékeli, hálótársa azonban annál inkább.

A horkolás kezelése többféle módon lehetséges: ahol túlsúly az ok, ott fogyással, ahol reflux, ott annak kezelésével érhet véget a probléma, az orrsövény műtéttel korrigálható, ahol pedig az alvási pozíció a ludas, ott speciális pizsamákkal oldják meg a zavaró eseményt, amelyekkel nem engedik az alvót a hátára fordulni. Olcsóbb megoldás teniszlabdákat varrni a „beteg” hátára.

A jelenség orvoslása műtéti úton is lehetséges, a horkolásgátló műtétek eredményei bíztatóak, de a hatékonyság nem garantált, a problémát nem szüntetik meg, csak a tüneteket kezelik.

A betegség rizikóját a köztudottan is ismert tényezők megelőzésével és elkerülésével lehet csökkenteni, mint például az elhízás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás.

Egy fül-orr-gégész szakorvos szerint magunk is tehetünk a horkolás csökkentése érdekében, ha betartunk néhány szabályt. Az egészséges táplálkozás alap, a sport is hozzátartozik ehhez, illetve a mérsékelt alkoholfogyasztás (melyet lehetőleg ne lefekvés előtt fogyasszunk el). További segítséget jelenthet, ha alvás előtt a szoba hőmérséklete kellően páradús és hűvös. Utóbbi egyébként a minőségi alvást segíti elő.

A horkolás a gyerekeket is érinti, minden 50. gyermek horkol. Ha nem náthás időszakban történik, s huzamosabb ideig fennáll, akkor jelezhet allergiát, orrmelléküreg-gyulladást, vagy arcüreggyulladást, melyekre szigorúan oda kell figyelni és komolyan venni. A horkolás oka lehet a megnagyobbodott mandula, illetve orrmandula is, valamint orrpolip, vagy orrsövényferdülés.

A horkolás kellemetlen jelenség sokat ront a pihenés minőségén, így kialvatlanság fordulhat elő. Sajnos a betegség megviseli, megterheli a keringést, a szervezetet. Érdemes mielőbb kivizsgáltatni. Jó éjszakát!

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.