Menü

Gombából készült finomságok vacsorára

A táplálkozástudomány fejlődésével számos gombafélét vizsgáltak már meg. Számos gombafajról kiderült már, mennyire pozitív tulajdonságokkal, jótékony-és gyógyhatással bírnak.

Erős gyógyhatással bír

A magas tápértéken kívül a gyógyhatása is jelentős. A csiperkegomba számos olyan pozitív tulajdonságot mutat, ami jótékonyan hat az emberi egészségre. Egyes gombafajok TBC-ellenes, míg mások tífusz-, illetve rákellenes antibiotikumot is tartalmaznak. A csiperkegomba rendszeres fogyasztása segíthet a rákos megbetegedések és a szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelemben. Csökkenti az ösztrogénszintet megemelő aromatáz enzim aktivitását, ez azért fontos, mert a mellrák kialakulásáért felelős. De a koleszterin szintet és az immunrendszert is rendben tartja.

Snidlinges mackósajttal töltött gombafejek recept

Hozzávalók:

8-10 db nagyobb gomba
1 doboz mackósajt
½ csokor snidling apróra vágva
20 dkg reszelt trappista sajt

őrölt fehér bors
étolaj

Elkészítése:

A gombákat alaposan megmostam. A szárakat kivettem, apróra vágtam, sóval, őrölt fehér borssal ízesítve lepirítottam.

A mackósajtokat összekevertem a snidlinggel és a pirított gombaszárakkal.

Ebből a töltelékből raktam mindegyik gombafejbe, majd megszórtam a reszelt trappista sajttal.

A gombafejeket kiolajozott tepsire tettem és előmelegített sütőben 180 fokon /légkeveréses/ 25 percig sütöttem.

Tejfölös erdei gombapörkölt recept

Hozzávalók:

1 kg erdei gomba (nekem fenyőtinóru)

1 vöröshagyma

1 poharas tejföl

3 ek zsír

1 kk kakukkfű

2 kk pirospaprika

ízlés szerint bors

Elkészítése:

Az erdei gombát megtisztítjuk, és a kalapjáról lehúzzuk a héját, mert nyálkás lesz az étel, majd felszeleteljük.

A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a zsíron megdinszteljük, majd hozzáadjuk a gombát. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk pirospaprikával és kakukkfűvel. Fedő alatt puhára pároljuk.

A tejfölt kevés vízzel elkeverjük, és a gombához adjuk. Felforraljuk, és tálaljuk.

Nokedli, tarhonya vagy párolt rizs illik hozzá.

Gombafejek orly módra

Hozzávalók:

10 db gomba. 1,5 dkg só, 5 dkg liszt, 20 dkg zsír, 1 cs. zöldpetrezselyem. Orly tészta: 20 dkg liszt, 2 db tojás, 2 dl sör, 1 dl olaj.

Elkészítése:

A válogatott gombafejeket megtisztítjuk, megmossuk, szárazra töröljük, megsózzuk, lisztben megforgatjuk és sörtésztába mártva, forró zsírban mindkét oldalát szép pirosra sütjük. Zöldpetrezselyemmel díszítjük.

Orly tészta: A tojássárgáját sörrel elkeverjük, megsózzuk és annyi lisztet keverünk hozzá, hogy sűrűbb palacsintatészta legyen belőle. A tojásfehérjét habbá verve, a tésztához keverjük, végül kevés olajat keverünk hozzá. A bemártott gombafejről a tészta ne folyjon le, sütés közben is rajtamaradjon.

Klasszikus gombapörkölt

Hozzávalók:

50 dkg gomba (rókagombából a legfinomabb, de amit te szeretsz)

1 nagy hagyma

1 paradicsom

1 paprika

1 ek olaj

1 ek pirospaprika

1 csokor petrezselyemzöld

só, bors

Elkészítés:

A gombát alaposan megmossuk, felvágjuk. A hagymát felaprítjuk olajon megdinszteljük és a kis darabokra vágott paprikát és paradicsomot. Ha ezek megpuhultak, szétfőttek, jöhet bele a gomba. Megszórjuk a pirospaprikával, és felöntjük annyi vízzel, hogy ne lepje el (a gomba levet enged). Sózzuk, borsozzuk, beledobjuk az apróra vágott petrezselymet is. 15 -20 perc alatt készen is van.

Kutatások szerint a gombafélék - antikarcinogén hatású összetevőinek köszönhetően - hatékony segítséget jelentenek a mell- és a prosztatarák megelőzésében. Aki egészségesen szeretne táplálkozni, érdemes akár heti 2-3 alkalommal is gombát fogyasztania.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.