Menü

Pajzsmirigy betegségek és tünetei

Pajzsmirigy betegségekről már számtalan cikk született oldalunkon, a betegség egyszerű vérvételből kiderül, hiszen a TSH, T3, T4 hormonok, valamint szükség esetén az ATPO szintjének értékeiből megállapítható a probléma, azonban vannak olyan tünetek, amelyek kétségtelenül arra utalnak, hogy pajzsmirigy problémákkal állunk szemben és ideje kérni egy időpontot a laborba.

Az egyik legfontosabb szervünk működésében bizony sok féle okból zavar keletkezhet, akár műtét, akár szülés miatt, de lehet egyszerű megfázásos betegségek szövődménye és örökletes hajlam is okozhatja. Mit jelent ez pontosan?

Egy pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, de bizonyos autoimmun betegségek, a fokozott stressz is közrejátszhat, valamint a túl kevés jód fogyasztás.

A betegség felismerhető több tünetből, vagy tünet együttesből is.

Az alulműködés alattomos dolog, hízást okoz akár minden ok nélkül, illetve bőrszárazságot, hajhullást, szemöldökritkulást. Pajzsmirigy alulműködés esetén a körmök gyengévé válnak, míg túlműködéskor a köröm eltávolodhat a körömágytól, így ezekből a jelekből is elgondolható, hogy laborvizsgálatra, endokrinológus szakrendelésre van szükség.

Pajzsmirigy túlműködést jelez a hirtelen fogyás, akár az étvágy és evés megnövekedése ellenére is, a kidülledő szemek, melyek szemszárazsággal járhatnak együtt.

Nem megfelelő pajzsmirigy funkciók esetén gyakran érezzük fáradtnak, álmosnak, kimerültnek magunkat, gyakran minden ok nélkül, elegendő pihenés és alvás ellenére is.

Ödémát is észrevehetünk az arcunkon ennél a betegségnél, a bőrszárazság pedig - nálam legalábbis – a bőr hámlásába csaphat át.

A magas koleszterinszint szintén intő jel lehet pajzsmirigy alulműködésre, míg a túlműködés mellett alacsony koleszterint szint jelentkezhet, de legnagyobb gondot mégis a ciklus-és teherbeesési problémák jelentik.

Az erős, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy alulműködést jelezhet, míg a ritkábbá váló vérzések túlműködésre utalhatnak. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma áll.

Amennyiben laborvizsgálattal kimutatják a betegséget, akkor sincs ok aggodalomra, gyógyszerrel jól beállítható a szerv működése, illetve bizonyos diétával, tej-és glutén, szójamentes étrenddel, megfelelő étrend-kiegészítők és vitaminok (cink, vas, omega 3, szelén, D vitamin, galajtea, illetve bizonyos esetekben jód) szedésével, gyógyteák fogyasztásával (ragadós galaj, közönséges galaj) és persze sporttal orvosolható és kordában tartható a pajzsmirigy-betegség. Én már csak tudom.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.