Menü

Pajzsmirigy betegségek és tünetei

Pajzsmirigy betegségekről már számtalan cikk született oldalunkon, a betegség egyszerű vérvételből kiderül, hiszen a TSH, T3, T4 hormonok, valamint szükség esetén az ATPO szintjének értékeiből megállapítható a probléma, azonban vannak olyan tünetek, amelyek kétségtelenül arra utalnak, hogy pajzsmirigy problémákkal állunk szemben és ideje kérni egy időpontot a laborba.

Az egyik legfontosabb szervünk működésében bizony sok féle okból zavar keletkezhet, akár műtét, akár szülés miatt, de lehet egyszerű megfázásos betegségek szövődménye és örökletes hajlam is okozhatja. Mit jelent ez pontosan?

Egy pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az öröklött hajlam, de bizonyos autoimmun betegségek, a fokozott stressz is közrejátszhat, valamint a túl kevés jód fogyasztás.

A betegség felismerhető több tünetből, vagy tünet együttesből is.

Az alulműködés alattomos dolog, hízást okoz akár minden ok nélkül, illetve bőrszárazságot, hajhullást, szemöldökritkulást. Pajzsmirigy alulműködés esetén a körmök gyengévé válnak, míg túlműködéskor a köröm eltávolodhat a körömágytól, így ezekből a jelekből is elgondolható, hogy laborvizsgálatra, endokrinológus szakrendelésre van szükség.

Pajzsmirigy túlműködést jelez a hirtelen fogyás, akár az étvágy és evés megnövekedése ellenére is, a kidülledő szemek, melyek szemszárazsággal járhatnak együtt.

Nem megfelelő pajzsmirigy funkciók esetén gyakran érezzük fáradtnak, álmosnak, kimerültnek magunkat, gyakran minden ok nélkül, elegendő pihenés és alvás ellenére is.

Ödémát is észrevehetünk az arcunkon ennél a betegségnél, a bőrszárazság pedig - nálam legalábbis – a bőr hámlásába csaphat át.

A magas koleszterinszint szintén intő jel lehet pajzsmirigy alulműködésre, míg a túlműködés mellett alacsony koleszterint szint jelentkezhet, de legnagyobb gondot mégis a ciklus-és teherbeesési problémák jelentik.

Az erős, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy alulműködést jelezhet, míg a ritkábbá váló vérzések túlműködésre utalhatnak. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma áll.

Amennyiben laborvizsgálattal kimutatják a betegséget, akkor sincs ok aggodalomra, gyógyszerrel jól beállítható a szerv működése, illetve bizonyos diétával, tej-és glutén, szójamentes étrenddel, megfelelő étrend-kiegészítők és vitaminok (cink, vas, omega 3, szelén, D vitamin, galajtea, illetve bizonyos esetekben jód) szedésével, gyógyteák fogyasztásával (ragadós galaj, közönséges galaj) és persze sporttal orvosolható és kordában tartható a pajzsmirigy-betegség. Én már csak tudom.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.