Menü

Sportajánló – baranta

A baranta nem csupán egy mozgásforma, amit azért választhatunk, hogy testünket edzésben tartsuk, hanem egy művészet is, méghozzá ősi rítusokon alapuló harcművészet. Habár nem olimpiai sportágról van szó, mégis számos megmérettetés és állandó izgalmak tartoznak hozzá. Éppen emiatt alkalmas arra is, hogy olyanok próbálják ki magukat ebben a sportban, akik szeretnének fejlődni, szeretik az izgalmakat, a versenyeket, a komoly hajtást. Ha pedig valaki a csapatban is űzhető sportok híve, akkor neki is ideális választás a baranta. De mi is a lényege ennek a harcművészetnek?

Maga a szó fegyveres megmérettetést, harcot jelent. Ez nem meglepő, hiszen látványos vívásokat, küzdelmeket láthatunk a legtöbb baranta bemutatón. De ennél sokkal mélyebben gyökerezik ennek a sportnak a szépsége. Nem maga a győzelem az, ami az értéket jelenti, és nem is az számít a legfontosabb célnak. A küzdelem tisztasága, az ész és az erő összhangzása az, ami széppé és hasznossá varázsolja ezt a sportágat.

Maga a sport rendkívül sokrétű. Alapjai közé tartozik a különböző koordináció-javító gyakorlatok végzése, a fogástechnikák elsajátítása, és többféle harcmodor megismerése. Ezek között eszközzel és eszköz nélkül végezhető harctípusokat is találhatunk. Szabadkezes birkózásban például megkülönböztetünk kultikus birkózást és harci birkózást. Mindkettőnek a már álló helyzetben kialakított, finom technika adja meg az ízét. A testi erő helyett a gondolkodás, az ellenfél tisztelete a lényeges, és persze a technika, amely végül képes lesz eldönteni a küzdelmet. De ha valaki inkább az eszközös sportok híve, akkor is bőven tud válogatni a sokféle típusból. A barantához ugyanis többféle fegyvernem is kapcsolódik: szablys vívás, kardvívás, de használnak botot, fokost, ostort, csatacsillagot, kopját, kést. Ezeknek a fegyvereknek a használatát és az alkalmazásuk technikáját számos edzés során tanulják meg a sportolók, de nemcsak versenyhelyzetben alkalmazzák őket, hanem magukon az edzéseiken is. A felszerelések helyigénye miatt pedig nem mindegy, hogy milyen helyszínen tudnak az edzések lezajlani.

A lovaglás, íjászat és lovas íjászat sokak fejében összefonódik az ősmagyar harcmodorral, ám a barantások között ezek kipróbálására is van lehetőség. Sőt, a nyíllal nemcsak álló, de mozgó célpontra célozni is megtanulhatunk, mindezzel pedig a mozgáskoordinációnkat, a figyelmünket és az összpontosító képességünket is fejleszthetjük.

Maga a baranta tehát nemcsak mozgásforma, hanem kultúra is. Népzenét, táncot, csapatban és önállóan végezhető mozgásformákat egyaránt megtalálhatunk a főbb tevékenységei között. Nemcsak az állóképességet fejleszti, de az elmére is jótékony hatást gyakorol. Mindez pedig képes hosszú távon is megfogni az embert. Akinek van lehetősége, mindenképpen próbálja ki!

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Miért jógázzunk rendszeresen? Mit takar a nevető jóga?

A “jóga” szó a szanksztrit “Yuj” szóból származik, ami hozzáadást, egyesülést jelent. Energia, erő és szépség hozzáadása a szellemhez, testhez és lélekhez. A jóga valódi értelme nem más, mint az elme lecsendesítése a nyugalom és az önmegvalósítás eléréséhez.

A társasjátékok fejlesztő hatása

A sok pozitív hatása mellett a társasjáték türelemre és együttműködésre is megtanít, ráadásul szórakoztató formában, arról nem is beszélve, hogy sok szülő számára mintegy joker tevékenység a borús, esős napokon, amikor nem lehet szabadtéri programokkal lekötni a gyerekeket.

Kreatív hobbik a lelki egyensúly megőrzéséért

Sokszor nem is vagyunk tisztában vele, mennyire fontos, hogy legyen egy kreatív hobbink! Azon kívül, hogy ez a mindennapokban kellemes kikapcsolódást nyújt, segít fejleszteni különböző készségeinket és fenntartja a lelki egyensúlyt.