Menü

Sportajánló – baranta

A baranta nem csupán egy mozgásforma, amit azért választhatunk, hogy testünket edzésben tartsuk, hanem egy művészet is, méghozzá ősi rítusokon alapuló harcművészet. Habár nem olimpiai sportágról van szó, mégis számos megmérettetés és állandó izgalmak tartoznak hozzá. Éppen emiatt alkalmas arra is, hogy olyanok próbálják ki magukat ebben a sportban, akik szeretnének fejlődni, szeretik az izgalmakat, a versenyeket, a komoly hajtást. Ha pedig valaki a csapatban is űzhető sportok híve, akkor neki is ideális választás a baranta. De mi is a lényege ennek a harcművészetnek?

Maga a szó fegyveres megmérettetést, harcot jelent. Ez nem meglepő, hiszen látványos vívásokat, küzdelmeket láthatunk a legtöbb baranta bemutatón. De ennél sokkal mélyebben gyökerezik ennek a sportnak a szépsége. Nem maga a győzelem az, ami az értéket jelenti, és nem is az számít a legfontosabb célnak. A küzdelem tisztasága, az ész és az erő összhangzása az, ami széppé és hasznossá varázsolja ezt a sportágat.

Maga a sport rendkívül sokrétű. Alapjai közé tartozik a különböző koordináció-javító gyakorlatok végzése, a fogástechnikák elsajátítása, és többféle harcmodor megismerése. Ezek között eszközzel és eszköz nélkül végezhető harctípusokat is találhatunk. Szabadkezes birkózásban például megkülönböztetünk kultikus birkózást és harci birkózást. Mindkettőnek a már álló helyzetben kialakított, finom technika adja meg az ízét. A testi erő helyett a gondolkodás, az ellenfél tisztelete a lényeges, és persze a technika, amely végül képes lesz eldönteni a küzdelmet. De ha valaki inkább az eszközös sportok híve, akkor is bőven tud válogatni a sokféle típusból. A barantához ugyanis többféle fegyvernem is kapcsolódik: szablys vívás, kardvívás, de használnak botot, fokost, ostort, csatacsillagot, kopját, kést. Ezeknek a fegyvereknek a használatát és az alkalmazásuk technikáját számos edzés során tanulják meg a sportolók, de nemcsak versenyhelyzetben alkalmazzák őket, hanem magukon az edzéseiken is. A felszerelések helyigénye miatt pedig nem mindegy, hogy milyen helyszínen tudnak az edzések lezajlani.

A lovaglás, íjászat és lovas íjászat sokak fejében összefonódik az ősmagyar harcmodorral, ám a barantások között ezek kipróbálására is van lehetőség. Sőt, a nyíllal nemcsak álló, de mozgó célpontra célozni is megtanulhatunk, mindezzel pedig a mozgáskoordinációnkat, a figyelmünket és az összpontosító képességünket is fejleszthetjük.

Maga a baranta tehát nemcsak mozgásforma, hanem kultúra is. Népzenét, táncot, csapatban és önállóan végezhető mozgásformákat egyaránt megtalálhatunk a főbb tevékenységei között. Nemcsak az állóképességet fejleszti, de az elmére is jótékony hatást gyakorol. Mindez pedig képes hosszú távon is megfogni az embert. Akinek van lehetősége, mindenképpen próbálja ki!

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.

A Balatonnál télen is van program

A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!

Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.