Menü

Bőrünk védelme

Olykor azt sem tudjuk, milyen tevékenységek hogyan hatnak a testünkre. A bőrünk, mint a szigetelés, a mechanikai és hő-védelem feladatának fő ellátója elsődlegesen érintkezik a külvilággal, s annak minden elemével. Ezáltal a levegő, a víz, a szennyeződések, a hideg és meleg, a piszok, de ugyanúgy a tisztaság is hatással van az állapotára. Ezektől a hatásoktól nem tudjuk megvédeni bőrünket, de nem is szükséges. Elegendő az is, ha rendszeresen figyelmet fordítunk a regenerálódásra.

Melyek is azok a hatások, amelyek folyamatosan befolyásolják bőrünk állapotát? Először magát a levegőt kell megemlítenünk. Legyen az hideg, meleg, a folyamatos igénybevétel és a hőmérséklet folytonos változása apránként szárítja ki a bőr rétegeit. A felső, vagyis a hámréteg, bár állandóan cserélődik, a sokféle hatással nem tudja felvenni a tempót, ezért időnként nekünk is be kell avatkoznunk a helyreállításba. A levegő általi igénybevételt hidratáló krémekkel egyszerűen orvosolni tudjuk. Figyelnünk kell azonban arra, hogy ne glicerines krémet használjunk, azok ugyanis nagy mennyiségben épp ellenkező hatást érnek el, és a bőrből vonják el a megmaradt nedvességet.

A kozmetikumok, parfümök, tisztálkodási szerek, ha nem is gondolnánk, de sokat árthatnak a bőrünknek. A sminktermékek erősen szárítják és faggyúsítják az arcbőrt, ráadásul használatuk mellett könnyebben kialakulnak gyulladások is. A parfümök némelyike bőrirritációt okoz, de olykor allergiás reakcióhoz hasonló bőrpír is jelentkezhet a használatuk közben. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy amely termékekre a bőrünk immunis, azt nem használjuk, hanem megpróbáljuk pótolni. A tisztálkodási szerek, tehát szappanok, tusfürdők, samponok nagy része pedig szárító hatású. Ez persze nem azt jelenti, hogy kerüljük a használatukat, csak hogy mértékkel alkalmazzuk őket, és valamilyen természetes módon próbáljuk meg pótolni a bőrünkből kivont vizet. Például a tej, vagy tejet tartalmazó természetes készítmények nagyszerűen megfelelnek ennek a célnak.

Szolárium, napozás, strand? Ha a három közül legalább egyiknek nagy híve vagy, akkor valószínűleg te magad is észrevetted, hogy milyen könnyen kiszárad a bőröd. A legjobb, ha a testápolók, krémek használata mellett arra is odafigyelsz, hogy elegendő vizet fogyassz. Napozáskor és szolárium használata előtt és után pedig napvédő krémet érdemes használni.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.