Menü

Bőrünk védelme

Olykor azt sem tudjuk, milyen tevékenységek hogyan hatnak a testünkre. A bőrünk, mint a szigetelés, a mechanikai és hő-védelem feladatának fő ellátója elsődlegesen érintkezik a külvilággal, s annak minden elemével. Ezáltal a levegő, a víz, a szennyeződések, a hideg és meleg, a piszok, de ugyanúgy a tisztaság is hatással van az állapotára. Ezektől a hatásoktól nem tudjuk megvédeni bőrünket, de nem is szükséges. Elegendő az is, ha rendszeresen figyelmet fordítunk a regenerálódásra.

Melyek is azok a hatások, amelyek folyamatosan befolyásolják bőrünk állapotát? Először magát a levegőt kell megemlítenünk. Legyen az hideg, meleg, a folyamatos igénybevétel és a hőmérséklet folytonos változása apránként szárítja ki a bőr rétegeit. A felső, vagyis a hámréteg, bár állandóan cserélődik, a sokféle hatással nem tudja felvenni a tempót, ezért időnként nekünk is be kell avatkoznunk a helyreállításba. A levegő általi igénybevételt hidratáló krémekkel egyszerűen orvosolni tudjuk. Figyelnünk kell azonban arra, hogy ne glicerines krémet használjunk, azok ugyanis nagy mennyiségben épp ellenkező hatást érnek el, és a bőrből vonják el a megmaradt nedvességet.

A kozmetikumok, parfümök, tisztálkodási szerek, ha nem is gondolnánk, de sokat árthatnak a bőrünknek. A sminktermékek erősen szárítják és faggyúsítják az arcbőrt, ráadásul használatuk mellett könnyebben kialakulnak gyulladások is. A parfümök némelyike bőrirritációt okoz, de olykor allergiás reakcióhoz hasonló bőrpír is jelentkezhet a használatuk közben. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy amely termékekre a bőrünk immunis, azt nem használjuk, hanem megpróbáljuk pótolni. A tisztálkodási szerek, tehát szappanok, tusfürdők, samponok nagy része pedig szárító hatású. Ez persze nem azt jelenti, hogy kerüljük a használatukat, csak hogy mértékkel alkalmazzuk őket, és valamilyen természetes módon próbáljuk meg pótolni a bőrünkből kivont vizet. Például a tej, vagy tejet tartalmazó természetes készítmények nagyszerűen megfelelnek ennek a célnak.

Szolárium, napozás, strand? Ha a három közül legalább egyiknek nagy híve vagy, akkor valószínűleg te magad is észrevetted, hogy milyen könnyen kiszárad a bőröd. A legjobb, ha a testápolók, krémek használata mellett arra is odafigyelsz, hogy elegendő vizet fogyassz. Napozáskor és szolárium használata előtt és után pedig napvédő krémet érdemes használni.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?