Egyedül vagy edzőtárssal edzeni?
- Dátum: 2020.03.02., 05:34
- Udvari Fanni
- alakformálás, edzés, egészség, erőkifejtés, kapcsolat, motiváció, páros edzés, sportteljesítmény
Az az igazság, hogy manapság nagyítóval kell keresni a jó edzőtársat. Eleve ott kihullik egy csomó mindenki, hogy muszáj, hogy az időbeosztásod legalább hasonló legyen, mint a másiké, hiszen különben nem tudtok eljutni az edzőterembe.
Aztán ott van a „fejlődési faktor”, más szavakkal az, hogy legalább megközelítőleg hasonló szinten legyetek. Hiszen ha te 100-al nyomsz, ő meg 50-el, akkor a folytonos pakoláson felül nehezen fogsz motiválódni mellette – inkább átmész tanárba, ami egyébként egy nagyon felemelő és hasznos feladat, csak hát, te nem profitálsz belőle túl sokat, ha minden edzésed azzal telik, hogy támogatod a másikat, de téged nincs, ki támogasson.
Ezért nem megyünk edzőterembe
A nők kifogásai
47 % - lustaság
42% - túl sokan vannak az edzőteremben
38 % - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni
12% - tart a törzsvendégektől
15% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon
A férfiak kifogásai
53 % - túl sokan vannak az edzőteremben
41% - lustaság
20% - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni
6% - tart a törzsvendégektől
4% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon
A közös sportolás növeli a kapcsolattal való elégedettséget.
Kutatások bizonyítják, hogy egy együttesen végzett, kihívást jelentő fizikai tevékenység után a párok nagyobb elégedettségről és vonzalomról számolnak be. A közös edzés esetén nem az újdonság vagy a kihívás ébreszti fel a romantikus vonzalmat, hanem a pszichológiai arousal. Az arousal a szervezet általános izgalmi és éberségi állapotát jelenti, az optimális szint pedig természetesen egyéntől függő, így mindenkinél más és más.
Javítja az edzés hatékonyságát.
A szociálpszichológia egyik régóta ismert jelensége a társas serkentés. Lényege, hogy mások jelenléte hatással van az egyén teljesítményére. Mások jelenlétében az idegi- hormonális rendszer készenléti szintje, azaz az arousal szintünk növekszik. Ez a növekedés könnyen eszünkbe jutó és már begyakorolt viselkedések esetében serkentő hatást fejt ki, míg az összetett, nehéz vagy új viselkedésekre gátlóan hat. Vagyis a mások által keltett arousal segíti a kocogót, hogy gyorsabban fusson, viszont ronthatja a teljesítményt egy nehezebb feladat megoldásánál.
Segít elérni, hogy a partnered újra beléd szeressen.
A mozgás az arousal szint emelkedéséhez hasonló tüneteket eredményez: izzadás, pulzusszám növekedés, szapora légzés. Ezek azok a jelek, amelyek a fizikai vonzalom esetében is megjelennek. Éppen ezért hajlamosak vagyunk a kiváltó okokat összetéveszteni.
Segít elérni a sportban kitűzött célokat.
Egy nemrégiben végzett kutatás szerint azoknál a párok, akik támogatják az egészséges életmódot és a sportolást, könnyebben érik el a céljaikat. Egy közös reggeli kocogás,vagy biciklitúra tökéletes kontextust nyújthat a további támogató hozzáállás megerősítésére. Ami viszont nagyon fontos, hogy a saját céljaink esetében ne függjünk a partnerünktől. A célunk eléréséhez szükséges mentális erő kiszervezése saját erőkifejtésünket csökkentheti.
Erősíti az érzelmi kapcsolatot.
Amikor együtt edzünk valakivel, akaratlanul is egymásra hangolódunk. Egy ütemben súlyzózunk, a futási sebességünket egymáshoz igazítjuk, vagy akár oda-vissza passzolgatunk egy labdát. Ezek a tevékenységek nonverbális idomulást, illetve mimikrit eredményeznek. Szűkebb értelemben a mimikri csak más élőlények utánzását foglalja magában, tágabb értelemben pedig az alkalmazkodás azon formáját jelenti: mikor egy élőlény felveszi egy másik élőlény vagy a környezet mintáját, színét, külalakját, szagát, viselkedését. Ebben az esetben a mimikri hatására.
Láthatjuk tehát, hogy a közös edzésnek mentálisan és fizikálisan is pozitív hatásai vannak. A megfelelő partner esetében pedig, legyen akár a párunk vagy egy közeli barátunk, bizonyítottan növeli a motivációt és ezáltal a sportteljesítményt is. Sőt, a szerelmi kapcsolatokat is elmélyítheti.
Szerző: Udvari Fanni
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.