Menü

Egyedül vagy edzőtárssal edzeni?

Az az igazság, hogy manapság nagyítóval kell keresni a jó edzőtársat. Eleve ott kihullik egy csomó mindenki, hogy muszáj, hogy az időbeosztásod legalább hasonló legyen, mint a másiké, hiszen különben nem tudtok eljutni az edzőterembe.

Aztán ott van a „fejlődési faktor”, más szavakkal az, hogy legalább megközelítőleg hasonló szinten legyetek. Hiszen ha te 100-al nyomsz, ő meg 50-el, akkor a folytonos pakoláson felül nehezen fogsz motiválódni mellette – inkább átmész tanárba, ami egyébként egy nagyon felemelő és hasznos feladat, csak hát, te nem profitálsz belőle túl sokat, ha minden edzésed azzal telik, hogy támogatod a másikat, de téged nincs, ki támogasson.

Ezért nem megyünk edzőterembe

A nők kifogásai

47 % - lustaság

42% - túl sokan vannak az edzőteremben

38 % - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni

12% - tart a törzsvendégektől

15% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon

A férfiak kifogásai

53 % - túl sokan vannak az edzőteremben

41% - lustaság

20% - unalmassá vált az edzés, nem tud új edzéstervet kidolgozni

6% - tart a törzsvendégektől

4% - nem érzi magát elég fittnek ahhoz, hogy edzőterembe járjon

A közös sportolás növeli a kapcsolattal való elégedettséget.

Kutatások bizonyítják, hogy egy együttesen végzett, kihívást jelentő fizikai tevékenység után a párok nagyobb elégedettségről és vonzalomról számolnak be. A közös edzés esetén nem az újdonság vagy a kihívás ébreszti fel a romantikus vonzalmat, hanem a pszichológiai arousal. Az arousal a szervezet általános izgalmi és éberségi állapotát jelenti, az optimális szint pedig természetesen egyéntől függő, így mindenkinél más és más.

Javítja az edzés hatékonyságát.

A szociálpszichológia egyik régóta ismert jelensége a társas serkentés. Lényege, hogy mások jelenléte hatással van az egyén teljesítményére. Mások jelenlétében az idegi- hormonális rendszer készenléti szintje, azaz az arousal szintünk növekszik. Ez a növekedés könnyen eszünkbe jutó és már begyakorolt viselkedések esetében serkentő hatást fejt ki, míg az összetett, nehéz vagy új viselkedésekre gátlóan hat. Vagyis a mások által keltett arousal segíti a kocogót, hogy gyorsabban fusson, viszont ronthatja a teljesítményt egy nehezebb feladat megoldásánál.

Segít elérni, hogy a partnered újra beléd szeressen.

A mozgás az arousal szint emelkedéséhez hasonló tüneteket eredményez: izzadás, pulzusszám növekedés, szapora légzés. Ezek azok a jelek, amelyek a fizikai vonzalom esetében is megjelennek. Éppen ezért hajlamosak vagyunk a kiváltó okokat összetéveszteni.

Segít elérni a sportban kitűzött célokat.

Egy nemrégiben végzett kutatás szerint azoknál a párok, akik támogatják az egészséges életmódot és a sportolást, könnyebben érik el a céljaikat. Egy közös reggeli kocogás,vagy biciklitúra tökéletes kontextust nyújthat a további támogató hozzáállás megerősítésére. Ami viszont nagyon fontos, hogy a saját céljaink esetében ne függjünk a partnerünktől. A célunk eléréséhez szükséges mentális erő kiszervezése saját erőkifejtésünket csökkentheti.

Erősíti az érzelmi kapcsolatot.

Amikor együtt edzünk valakivel, akaratlanul is egymásra hangolódunk. Egy ütemben súlyzózunk, a futási sebességünket egymáshoz igazítjuk, vagy akár oda-vissza passzolgatunk egy labdát. Ezek a tevékenységek nonverbális idomulást, illetve mimikrit eredményeznek. Szűkebb értelemben a mimikri csak más élőlények utánzását foglalja magában, tágabb értelemben pedig az alkalmazkodás azon formáját jelenti: mikor egy élőlény felveszi egy másik élőlény vagy a környezet mintáját, színét, külalakját, szagát, viselkedését. Ebben az esetben a mimikri hatására.

Láthatjuk tehát, hogy a közös edzésnek mentálisan és fizikálisan is pozitív hatásai vannak. A megfelelő partner esetében pedig, legyen akár a párunk vagy egy közeli barátunk, bizonyítottan növeli a motivációt és ezáltal a sportteljesítményt is. Sőt, a szerelmi kapcsolatokat is elmélyítheti.

Szerző: Udvari Fanni

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.