Ülőmunka közben sport?
- Dátum: 2020.03.12., 03:52
- Martinka Dia
- alkalmazkodik, büntetés, elzsibbad, farizmok, gerinc, görbül, gyakorlatsor, gyalog., hát, háttámla, karkörzés, kéz, kienged, láb, laptop, lépcső, lift, mozgás, összekulcsol, összeprésel, sétál, szék, támaszkodik, terhelés, terpesz, test, testhelyzet, torna, törzsfordítás, tricepsz, ül, ülőmunka, vádli
Ha nekem kellene napi 8 órát ülnöm, biztos büntetésnek fognám fel, azonban a testünk sajnos ehhez a fajta „terheléshez” is gyorsan alkalmazkodik. Görnyed a hát, görbül a gerinc, lemerevednek az izmok, elzsibbadnak a lábak, és még sorolhatnám, de ehelyett inkább nézzünk valami mozgás után, ha már kénytelenek vagyunk ülőmunkát végezni.
Merthogy tornázni fogunk az íróasztal mögött! Megpróbálom érthetően leírni, amit most csinálok. Egyenes gerinccel - hátrébb húzódva a laptoptól, hogy le ne verjem – összekulcsolt kezeimet kinyújtom előre, pár másodpercig kitartom, majd hátam mögött összekulcsolva is nyújtok egyet. Ha picit felállunk, végezhetünk néhány karkörzést is, jó lenne ezt is megtenni párszor úgy, hogy ne verjük le a vázát.
Ezután szorítsuk össze a farizmainkat, pár másodpercig, tartsuk erősen összepréselve, majd engedjük ki. Ezt ismételjük meg néhányszor.
Álljunk fel terpeszbe, egyenes háttal és kinyújtott lábbal hajoljunk előre, ameddig csak tudunk, s tartsuk ki a testhelyzetet.
Fejünkkel végezzünk körzést, jobb és bal oldali irányba is, lassan, nem sietve, ezután kapaszkodjunk meg a székünk karfájába, és próbáljuk megtartani kezünkkel magunkat pár másodpercig. Ennek haladó változata, mikor otthon végzek tricepsz gyakorlatsort és háttal a dohányzóasztalnak támaszkodva, végig nyújtott lábbal, hajlítom be és nyújtom ki a tricepszem, a saját súlyommal megspékelve.
Széken ülve kiváló gyakorlat hátra fordulni először jobbra, majd balra és 10 másodpercig kitartani a „kifordított” gerincet.
Klasszikus terpeszállás következik, törzsfordítással, jobbra és balra, az egyenletes légzésre a gyakorlatok alatt végig figyelünk.
Még mindig terpeszállás, azonban jobbra és balra hajlítjuk a törzset.
Kedvencem, a vádli átmozgatása! Álljunk fel a szék háttámlája mögé kb. egy lépés távolságra. Tegyük a két kezünket a szék háttámlájára és emelkedjünk fel a sarkunkról, álljunk lábujjhegyre, majd ereszkedjünk vissza, s ezt ismételjük meg amennyiszer csak tudjuk. 50-60 ilyen „rugó” után lesz okunk sóhajtozni, s még izomlázunk is másnapra.
Aki irodában dolgozik, figyeljen oda a tornán kívül arra is, hogy igyon elegendő vizet, időnként állva telefonáljon, lift helyett pedig lépcsőzzön. A 8-10 órás ülést célszerű legalább egyszer-kétszer megszakítani egy átmozgató torna erejéig, amihez nincs szüksége semmilyen kellékre, eszközre.
Ezektől a gyakorlatoktól fel lehet frissülni, át lehet mozgatni az elgémberedett tagjainkat, elzsibbadt lábainkat, kezeinket, ha időnként megszakítjuk az egy helyben ülést. Mindössze pár perc az egész. Érdemes naponta többször is elvégezni, majd munka után GYALOG szépen hazasétálni, s már nem is volt mozgásszegény a napunk.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.