Menü

Vidd ki őket a szabadba!

Nem azt mondom, hogy végleg el kell venni a kütyüfüggő gyerekeinktől a tabletet, telefont, de naponta egy órára, másfélre igenis ki kell hozni őket a virtuális rabságból, a karantén okozta világháló-börtönből.

Friss levegőre, mozgásra mindnyájunknak szükségünk van, de a gyerekeknek pláne, hiszen rajtuk hamar meglátszik a mozgás, a friss levegő, az új ingerek hiánya. Persze nem egyszerű egy kamaszt kicsalogatni a szobájából, lekönyörögni róla a fejhallgatót és kiküldeni a napfényre, levegőre, természetbe. Persze az erdőben nincs wifi, de legalább kapcsolódhatunk számos más élményhez!

A kisebbik fiammal még nincs is nehéz dolgom, ő szívesen elbogarászik akár egész nap odakint (ma egy békát hozott haza és meg akarta tartani) a nagyobbik viszont zenehallgató kiskamasz, a fülhallgatót se hajlandó levenni, így persze kommunikálni sem könnyű vele, az udvarra kihívni pedig pláne. De kitartó anyuka vagyok.

A karantén ideje alatt nyilván nem lehet tömegrendezvényekre menni, vagy nagyobb társaságba verődni, sem boltokat járni, sem szabadtéri programokon találkozni, de a város határát járni, erdőben túrázni, mezőkön, erdei utakon kocogni, kutyával sétálni, bicajozni igen!

Sok szülő panaszkodik, hogy hiába hívják a gyerekeket kirándulni, nincs kedvük kimozdulni, nem találják fel magukat wifi kód nélkül és nehezen mozdulnak ki a szobájukból, mert képtelenek offline létezni.

Nem az a megoldás, hogy eltiltjuk őket a virtuális tértől, hanem egyszerűen minden napon rutin részévé kell tenni egyéb más programokat is. Egy közös kirándulás nagyon jó móka, akkor is, ha nehezen indul el a család, a végén mindenki nagyon fogja élvezni!

Lehet vinni plédet, piknikkosarat (vagy piknikezős hátizsákot benne mindenféle finomsággal) s élvezni a természet adta nyugalmat és csendet. (Megjegyzésképp mondom, ne maradjon otthon esőkabát, kullancsriasztó, elegendő ivóvíz és naptej sem)

Nem hiányzik minden percben az online világ, a sok feladat, a rengeteg információ, a hírek, a média, a folyamatos televíziónézés, van ennél jobb kikapcsolódás is!

Rendkívül népszerű szabadtéri program a geocaching, ami egy olyan játék, amely a kincskeresés ősi szenvedélyére alapozva egyesíti a modern technikát a természetjárással. Az első úgynevezett geoládát 2000. május 3-án rejtették el az USA-ban. A játék lényege, hogy az elrejtett ládákat földrajzi koordináták alapján GPS eszközzel kell megtalálni. A ládák körülbelül akkorák, mint egy kis uzsonnásdoboz, s mindenféle kincset rejt.

A minap panaszkodtam a férjemnek, hogy többhét bezártság, online tanulás, home office, home ovi, home logopédia, home fociedzés, home mindenféle után, kissé kezdek antiszoc lenni. Erre találtuk ki a napi másfél órás sétáinkat a város szélén együtt a családdal, s megdöbbentő, de esküszöm, hiába élek 38 éve a városomban, én ezeket a gyönyörű helyeket eddig nem is ismertem.

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.