Alattomos kalóriák, de attól még léteznek
- Dátum: 2020.05.03., 15:05
- Martinka Dia
- aknamező, állati zsír, bevitel, csirkebőr, cukor, egészséges., eléget, életmódváltás, fehérje, fogy, futás, gramm, helyettesít, kalória, majonéz, mértékegység, növényi olaj, nutella, olajos mag, szalonna, számolás, szénhidrát, tápanyag, tartalék, testmozgás, zsír
Ha kevesebb kalóriát használunk fel, mint amennyit elégetünk, fogyni fogunk – így egyszerű a képlet. Ahhoz, hogy valaki fogyni tudjon, naponta 300-maximum 500 kalóriával kell csökkentenie a bevitelt, és/vagy testmozgással elégetni a bevitt kalóriákat. A számolás csak ez elején tűnik bonyolultnak és időigényesnek, a végén már rutinból megy egy adott étel tápanyagaira bontása. A számolás azért is hatékony, mert rájöhetünk diéta közben, hogy mennyi mindennel tudunk felesleges pluszkalóriákat magunkhoz venni, amiről hajlamosak lennénk megfeledkezni.
A kalória az energia mértékegysége, melyből a felesleget az emberi szervezet zsírként raktározza. Pont azokból az ételekből, amelyekben sok kalória van, sajnos könnyű olyan mennyiséget bevinni, amiből tartalék képződik.
Amikor legyint az ember, hogy két szál sültkrumpli mi az már, meg egy harapás a sütiből, két nyalás fagyi, meg két evőkanál mindössze a nutellából, mos akkor sajnos rossz hírem, van: az a két evőkanál nutella több, mint 100 kalória plusszt jelent, amit 10 perc futással lehetne elégetni.
De hagyjuk a csokis mogyorókrémet, nézzük meg mi mindenben van még alattomosan sok kalória!
Szalonna…bacon…füstölt húsok, kolbász, szalámi…én mondtam, hogy a legjobb ételek tartalmazzák a legtöbb kalóriát! Az állati zsír 100 grammja akár 900 kalóriát is tartalmazhat, ezért is tévedtem azzal a két-három szem kacsatöpörtyűvel, amit bekaptam, s mikor beütöttem a kalóriaszámlálóba, rájöttem, az egész aznapi kalóriakeretemet kimerítette…
A csirke bőre alatti zsírréteg is 900 kalóriát tartalmaz 100 grammban. Érdemes a bőrt levenni, ha diétásan akarjuk elfogyasztani.
Az olíva- és sok más növényi olaj is ugyanilyen mennyiségben tartalmaz 900-1000 kalóriát, óvatosan kell bánni velük.
Az olajos magvakban szintén rengeteg a kalória, így ezek hiába vannak tele egészséges zsírokkal, nem rágcsálhatsz belőlük akármennyit, mindössze egy zárt maréknyi az ajánlott mennyiség naponta. Ide tartoznak az olajos magvakból, földi mogyoróból cukor hozzáadása nélkül készült krémek is, hiába adják el őket diétásnak, s hiába egészséges zsírforrások, amikor megbontom, tudnom kell, hogy meg kell állnom egy vagy két evőkanállal, ami nekem nem megy, ezért jobb, ha ilyen nincs is otthon. A mogyoróvajban, diókrémekben körülbelül 600 kalória van.
Szeretem a majonézt, de 100 grammjában 540 kalória is lehet, ha diétában gondolkozunk, inkább natúr joghurttal, szírszegény tejföllel helyettesítsük.
Egy diéta valóságos aknamező, amikor életmódváltásba kezdünk, csak kapkodjuk a fejünket olyan ételek kapcsán, amelyekről nem is gondoltuk volna, mennyi zsírt, cukrot, kalóriát, szénhidrátot tartalmaznak és bizony sok fogyási kísérlet itt bukik el. Azon a fél üveg diétás mogyoróvajon és fél zacskó mandulán, aszalt gyümölcsön múlik. Egészséges, de a fogyásban nem a barátunk.
Martinka Dia
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.