A legmagasabb glikémiás indexű ételek
- Dátum: 2020.05.24., 14:04
- Udvari Fanni
- cukor, egészség, energia, gabona, gyümölcs, magas glikémiás index, tápanyag, vitamin, zöldség
A glikémiás index valójában egy számérték, amely az élelmiszereket egy 0-100-ig terjedő skálán sorolja be vércukorszintre gyakorolt hatásuk alapján. Ezt eredetileg a cukorbetegek számára fejlesztettek ki, de érdemes alkalmaznia azoknak is, akik számára a betegségek megelőzése és a karcsú alak egyaránt fontos.
A glikémiás index arról nem ad tájékoztatást, hogy az adott élelmiszerekben mennyi szénhidrát van, arról viszont igen, hogy milyen ütemben szívódnak fel bennük a szénhidrátok.
Magas Glikémiás indexű étel fogyasztását követően a benne lévő szénhidrát gyorsan felszívódik és hirtelen megemeli a vércukor és inzulin szintet a szervezetünkben, de amilyen gyorsan megemelkedtek ezek a szintek olyan gyorsan le is csökkennek, mely éhségérzetet fog okozni. Ennek következtében újból eszünk valamit, ha ez magas GI indexű étel akkor ismét gyorsan leszünk éhesek és már benne is vagyunk az ördögi körbe, melynek következménye az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a szívbetegség stb.
ZÖLDSÉGEK
Bár a legtöbb növényi eredetű élelmiszer GI értéke alacsony, vannak olyan zöldségek, amelyeket inkább ne fogyassz, ha vércukor problémákkal vagy túlsúllyal küzdesz. Ilyen a karalábé, sütőtök, paszternák, répa, zeller és a burgonya feldolgozott formái (krumplipüré, sült burgonya).
CUKROK
Azt mindenki tudja, hogy a fehér cukor az egyik legnagyobb glikémiás index-szel rendelkező élelmiszer. Azt viszont már kevesen, hogy az egészségesebb alternatív között is találunk magas értékkel rendelkezőket. Ilyen például a nádcukor és a szőlőcukor, amelyek bár sokkal egészségesebbek, mint fehér társuk, mégis jócskán megemelik a vércukorszintet.
GYÜMÖLCSÖK
Magas GI értékkel (70-100) rendelkezik néhány kedvelt gyümölcsünk is. Ilyen a görögdinnye, az aszalt gyümölcsök (főleg a szilva), és az érett banán is. Inkább válassz más gyümölcsöket, ha az alacsony glikémiás indexű élelmiszereket részesíted előnyben.
GABONÁK
Bármilyen furcsa, néhány egészségesnek hitt gabona is jelentősen képes megnövelni a vércukor- és inzulinszintet. Kerüld a kölest és a fehér rizst, és válassz inkább az árpa, zab, bulgur közül. Természetesen a fehér lisztből készült pékáruk fogyasztása is tilos.
Cukorbetegek esetén
A 2-es típusú cukorbetegek jelentős része képes ugyan inzulint előállítani, de kisebb mennyiségben, és időben késleltetve. Így magasra emelkedik a vércukorszint, és hosszú ideig nem áll vissza a normális értékre, elősegítve a szövődmények kialakulását.
A magas glikémiás indexű étel gyógyszer lehet hipoglikémia esetén, amikor a kórosan alacsony vércukorszint kómát vagy akár halált is okozhat beavatkozás nélkül. Fontos tudni azonban, hogy
ételt vagy italt csak eszméleténél lévő embernek szabad adni a fulladás veszélye miatt. Az eszméletét vesztett cukorbetegnél az egyetlen segítség a szőlőcukor-injekció.
az alacsony és magas vércukorszint által okozott rosszullét tünetei nagyon hasonlóak, ezért ha lehetséges, meg kell mérni a vércukorszintet. Halált okozott pl. egy felelőtlen magyar orvosnő, aki a hiperglikémiás sokkban hozzávitt, eszméletlen, cukorbeteg fiatalembernek cukrot adott, mert a vércukormérő HI (HIGH - magas) jelzését hibának vélte.
A „hipózó” cukorbetegnek azonnal egy kávéskanálnyi cukrot (lehetőleg szőlőcukrot) kell adni vízzel vagy vízben oldva. Jó segítség a kóla, cukrozott üdítőital vagy gyümölcslé, sőt a tej is. Az elsősegély után a cukorbetegnek lassabban felszívódó (alacsonyabb glikémiás indexű) ételt is kell ennie, nehogy a hipoglikémia visszatérjen.
Korlátai ellenére a glikémiás index hasznos információt jelenthet mindenki számára, akinek figyelemmel kell tartania vércukorszintjét, de tudni kell, hogy önmagában nem lehet csak erre alapozni az egészséges étrendet. Amellett, hogy törekszünk az alacsony-közepes GI-jű ételek előnyben részesítésére, vegyük figyelembe az ételek kalóriatartalmát, a bennük lévő vitaminok és más fontos tápanyagok arányát is.
Szerző: Udvari Fanni
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.