Menü

Terhességi visszerek

Mikor az első két fiammal voltam várandós, nem volt ilyen problémám, most azonban harmadik terhességem közepén valami rettenet, miket látok a lábamon, s eléggé rontja az összképet. Mit lehet kezdeni a terhességi visszerekkel és mi a megelőzés módja?

Megpattant hajszálerek, kidudorodó kékes vastagabb erek a lábon és máshol… A visszerek nemcsak esztétikai szempontból hagynak kivetnivalót maguk után, de egészségi okokból is kockázatosak. A terhesség azért is okozhatja a visszeresség kialakulását, mert a testben ilyenkor eleve extra mennyiségű vér termelődik, ami pedig extra nyomást is jelent az erekre mindenhol, de különösen a lábon.

Számomra némiképp megnyugtató hír, hogy elvileg, ha korábban nem voltak jelen genetikailag, a szülés után néhány hónappal gyakran visszahúzódnak. Akinél fennáll a veszélye a visszerességnek (ő pedig férfi létére nálunk a férjem), azoknak folyamatos orvosi kontroll és vizsgálat, ultrahang szükséges, ugyanis a visszér begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját.

Mit lehet tenni a várandósság alatt, ha ezzel a problémával szembesülünk, vagy a megelőzésre szeretnénk koncentrálni?

Először is, hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, én rendszeresen felteszem egy székre, ha leülök. (már a munkahelyemen is simán, illem ide, vagy oda). Fontos, hogy mozogjunk rendszeresen, mindenképp járjunk gyalog, iktassunk be sok sétát a napirendünkbe és viseljünk kényelmes cipőket. Ez várandósság alatt nem is lehetne másképp. Nem tudom elképzelni, hogy nagy pocakkal tűsarkúban mutatványozzak a szatyraimmal, hazafelé a boltból, két gyerek után loholva.

Nagy gonddal kell kezelni a súlygyarapodást is, s figyelni rá, hogy indokolatlanul ne hízzunk sokat, pláne, ha magasabb testsúlyról kezdtük a terhességet.

A megfelelő vitaminok, étrendkiegészítők és elegendő folyadékfogyasztás is segítségünkre lehet.

A hideg-meleg vizes lábzuhany tusolás végén serkenti a vérkeringést.

Tusoljuk lábainkat rendszeresen hűvös (nem jéghideg!) vízzel a lábfejtől a comb irányába haladva. Ez a módszer erősíti a vénákat.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

Törekedni kell az egészséges életmódra, a túlsúly leadására. Minden plusz kiló külön megterhelést jelent a lábaknak, s megnehezítik a vénás vér visszaáramlását a szív felé.

A sok ülés és a sok ácsorgás sem tesz jót a vénáknak. Ezzel szemben a séta, a gyaloglás és a futás, illetve a kerékpározás, a túrázás, az úszás és a lábtorna igen, mivel mindezen tevékenységek közben edződnek a láb izmai.

Ha azonban a visszerek a szülést követően pár hónappal sem múlnak el, akkor érdemes orvoshoz fordulni és konzultálni a kezelésről.

Martinka Dia

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.