Menü

Terhességi visszerek

Mikor az első két fiammal voltam várandós, nem volt ilyen problémám, most azonban harmadik terhességem közepén valami rettenet, miket látok a lábamon, s eléggé rontja az összképet. Mit lehet kezdeni a terhességi visszerekkel és mi a megelőzés módja?

Megpattant hajszálerek, kidudorodó kékes vastagabb erek a lábon és máshol… A visszerek nemcsak esztétikai szempontból hagynak kivetnivalót maguk után, de egészségi okokból is kockázatosak. A terhesség azért is okozhatja a visszeresség kialakulását, mert a testben ilyenkor eleve extra mennyiségű vér termelődik, ami pedig extra nyomást is jelent az erekre mindenhol, de különösen a lábon.

Számomra némiképp megnyugtató hír, hogy elvileg, ha korábban nem voltak jelen genetikailag, a szülés után néhány hónappal gyakran visszahúzódnak. Akinél fennáll a veszélye a visszerességnek (ő pedig férfi létére nálunk a férjem), azoknak folyamatos orvosi kontroll és vizsgálat, ultrahang szükséges, ugyanis a visszér begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját.

Mit lehet tenni a várandósság alatt, ha ezzel a problémával szembesülünk, vagy a megelőzésre szeretnénk koncentrálni?

Először is, hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, én rendszeresen felteszem egy székre, ha leülök. (már a munkahelyemen is simán, illem ide, vagy oda). Fontos, hogy mozogjunk rendszeresen, mindenképp járjunk gyalog, iktassunk be sok sétát a napirendünkbe és viseljünk kényelmes cipőket. Ez várandósság alatt nem is lehetne másképp. Nem tudom elképzelni, hogy nagy pocakkal tűsarkúban mutatványozzak a szatyraimmal, hazafelé a boltból, két gyerek után loholva.

Nagy gonddal kell kezelni a súlygyarapodást is, s figyelni rá, hogy indokolatlanul ne hízzunk sokat, pláne, ha magasabb testsúlyról kezdtük a terhességet.

A megfelelő vitaminok, étrendkiegészítők és elegendő folyadékfogyasztás is segítségünkre lehet.

A hideg-meleg vizes lábzuhany tusolás végén serkenti a vérkeringést.

Tusoljuk lábainkat rendszeresen hűvös (nem jéghideg!) vízzel a lábfejtől a comb irányába haladva. Ez a módszer erősíti a vénákat.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

Törekedni kell az egészséges életmódra, a túlsúly leadására. Minden plusz kiló külön megterhelést jelent a lábaknak, s megnehezítik a vénás vér visszaáramlását a szív felé.

A sok ülés és a sok ácsorgás sem tesz jót a vénáknak. Ezzel szemben a séta, a gyaloglás és a futás, illetve a kerékpározás, a túrázás, az úszás és a lábtorna igen, mivel mindezen tevékenységek közben edződnek a láb izmai.

Ha azonban a visszerek a szülést követően pár hónappal sem múlnak el, akkor érdemes orvoshoz fordulni és konzultálni a kezelésről.

Martinka Dia

Húsvét gyomorrontás nélkül

Ünnepek, alkalmak, családi evészete előtt érdemes végig gondolni, hogy mit tegyünk azért, hogy emésztési panaszok nélkül élvezhessük a finomságokat. Húsvét emésztési panaszok nélkül!

Gyors és egyszerű gyógymód orrdugulás ellen

Légzési nehézségek, nyomásérzés, orrfájdalom – igen, ez mindenképp eldugult orrnak tűnik! De ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk. Függetlenül attól, hogy allergiától vagy megfázástól szenvedsz, az orrdugulás nem egy kellemes tapasztalat. Megosztunk hát veled gyors és egyszerű házi praktikát, illetve néhány tippet bedugult orr ellen.

A vércukormérés fontossága

Miért és mikor kell megmérni a vércukrot? A cukorbetegek többségének állapota diétával, illetve gyógyszeres kezelés és diéta együttes alkalmazásával egyensúlyban tartható, de az inzulinos kezelésre szoruló betegek nagy részének szükséges a rendszeres vércukormérés.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Lázcsillapítás természetesen

Míg korábban azt tartották, hogy lázcsillapításra csak 38 fok feletti testhőmérsékletnél van szükség, ma már az az általánosan elfogadott, hogy nem a testhő magassága a lényeg, hanem az, hogy hogyan viseli a beteg a lázat. A lázcsillapítás tehát tulajdonképpen a közérzet javítására szolgál. Ha nem szeretnél gyógyszert bevenni, mutatjuk, milyen természetes módszerekkel csillapíthatod a lázad.