Menü

Terhességi visszerek

Mikor az első két fiammal voltam várandós, nem volt ilyen problémám, most azonban harmadik terhességem közepén valami rettenet, miket látok a lábamon, s eléggé rontja az összképet. Mit lehet kezdeni a terhességi visszerekkel és mi a megelőzés módja?

Megpattant hajszálerek, kidudorodó kékes vastagabb erek a lábon és máshol… A visszerek nemcsak esztétikai szempontból hagynak kivetnivalót maguk után, de egészségi okokból is kockázatosak. A terhesség azért is okozhatja a visszeresség kialakulását, mert a testben ilyenkor eleve extra mennyiségű vér termelődik, ami pedig extra nyomást is jelent az erekre mindenhol, de különösen a lábon.

Számomra némiképp megnyugtató hír, hogy elvileg, ha korábban nem voltak jelen genetikailag, a szülés után néhány hónappal gyakran visszahúzódnak. Akinél fennáll a veszélye a visszerességnek (ő pedig férfi létére nálunk a férjem), azoknak folyamatos orvosi kontroll és vizsgálat, ultrahang szükséges, ugyanis a visszér begyulladhat és növeli a vérrögképződés rizikóját.

Mit lehet tenni a várandósság alatt, ha ezzel a problémával szembesülünk, vagy a megelőzésre szeretnénk koncentrálni?

Először is, hagyjuk a vért keringeni! Amikor csak lehet, polcoljuk fel a lábunkat, én rendszeresen felteszem egy székre, ha leülök. (már a munkahelyemen is simán, illem ide, vagy oda). Fontos, hogy mozogjunk rendszeresen, mindenképp járjunk gyalog, iktassunk be sok sétát a napirendünkbe és viseljünk kényelmes cipőket. Ez várandósság alatt nem is lehetne másképp. Nem tudom elképzelni, hogy nagy pocakkal tűsarkúban mutatványozzak a szatyraimmal, hazafelé a boltból, két gyerek után loholva.

Nagy gonddal kell kezelni a súlygyarapodást is, s figyelni rá, hogy indokolatlanul ne hízzunk sokat, pláne, ha magasabb testsúlyról kezdtük a terhességet.

A megfelelő vitaminok, étrendkiegészítők és elegendő folyadékfogyasztás is segítségünkre lehet.

A hideg-meleg vizes lábzuhany tusolás végén serkenti a vérkeringést.

Tusoljuk lábainkat rendszeresen hűvös (nem jéghideg!) vízzel a lábfejtől a comb irányába haladva. Ez a módszer erősíti a vénákat.

Mi lehet a megoldás a terhesség után?

Törekedni kell az egészséges életmódra, a túlsúly leadására. Minden plusz kiló külön megterhelést jelent a lábaknak, s megnehezítik a vénás vér visszaáramlását a szív felé.

A sok ülés és a sok ácsorgás sem tesz jót a vénáknak. Ezzel szemben a séta, a gyaloglás és a futás, illetve a kerékpározás, a túrázás, az úszás és a lábtorna igen, mivel mindezen tevékenységek közben edződnek a láb izmai.

Ha azonban a visszerek a szülést követően pár hónappal sem múlnak el, akkor érdemes orvoshoz fordulni és konzultálni a kezelésről.

Martinka Dia

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.