Menü

Amikor fáj a fejünk…

Amikor fáj a fejünk, akkor nagyon fáj. Lüktet, hasogat, nyom, éles, vagy tompa: sokféleképpen fájhat a fejünk. Eddig ez úgy kezdődik, mint minden gyógyszerreklám, de nem fájdalomcsillapítót szeretnék eladni, inkább a sokféle fejfájás okaira keresek választ.

Milyen gyakran fáj a fejünk? Hol érezzük a fájdalmat? Milyen jellegű és erősségű a fájdalom? Melyek a fejfájásunk kísérőtünetei, ha vannak, illetve mi enyhíti a fájdalmat?

Ezekre a kérdésekre választ adva még egy sor más számos kérdés merülhet fel, az okokat kutatva a háttérben. Ivott-e valaki aznap eleget, mennyire frontérzékeny, satöbbi.

Az biztos, hogy amikor fáj a fejünk, azonnali megoldást keresünk. Egészségügyis anyukám első mondása mindig, hogy igyunk egy, vagy két nagy pohár vizet. Nem az a gyors megoldás, amit vár az ember, de olykor lehet, hogy tényleg csak ennyiről van szó. Egy próbát megér.

Az agyunk 80 százaléka vízből áll. Egy 2 százalékos folyadékveszteség már negatív hatással van a koncentrációs képességünkre, ha pedig még magasabb ez a szám, akkor megfájdulhat a fejünk, így valóban segítséget jelent egy-két pohár víz.

Ha nem szeretnénk gyógyszert bevenni, vagy épp nincs is nálunk, megpróbálkozhatunk gyors segítséget ígérő természetes módszerekkel.

Ilyen például az akupresszúra, mely egy ősi kínai gyógymód, mely energiapontok stimulálásán alapszik. Nyomkodjuk, masszírozzuk végig a szemöldökünk feletti vonalat a pontos stimulálásához.

Masszírozzuk át a fejbőrt! Gyakorlatilag olyan, mintha össze akarnánk kócolni a hajunkat, de egy ilyen masszázs jót tesz a vérkeringésnek.

Mély légzés, nagy levegő. Néhány másodperces levegő benntartással segíthetjük az oxigén áramlását.

Igyunk kávét? A koffein gyakran segít fejfájásnál, ugyanis megfékezi az agyban a fájdalomért felelős idegeket. Szakemberek tippje: igyunk egy bögre kávét egy teáskanál citromlével. A C-vitamin felerősíti a koffein hatását, így előbb múlik el a fájdalom.

Hideg vizes borogatás. Kellemes is és nagyon jól esik, mindemellett elnyomja a fájdalomért felelős jeleket.

A fejfájásnak sokféle oka lehet a frontérzékenységtől kezdve a stresszes életvitelen, a menstruációs migrénen keresztül a csökkent ösztrogén szintig. Ha sűrűn fordul elő a fejfájás és nem enyhül, akkor érdemes orvoshoz fordulni, kivizsgálni mi állhat a héttérben.

Martinka Dia

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.