Menü

Amikor fáj a fejünk…

Amikor fáj a fejünk, akkor nagyon fáj. Lüktet, hasogat, nyom, éles, vagy tompa: sokféleképpen fájhat a fejünk. Eddig ez úgy kezdődik, mint minden gyógyszerreklám, de nem fájdalomcsillapítót szeretnék eladni, inkább a sokféle fejfájás okaira keresek választ.

Milyen gyakran fáj a fejünk? Hol érezzük a fájdalmat? Milyen jellegű és erősségű a fájdalom? Melyek a fejfájásunk kísérőtünetei, ha vannak, illetve mi enyhíti a fájdalmat?

Ezekre a kérdésekre választ adva még egy sor más számos kérdés merülhet fel, az okokat kutatva a háttérben. Ivott-e valaki aznap eleget, mennyire frontérzékeny, satöbbi.

Az biztos, hogy amikor fáj a fejünk, azonnali megoldást keresünk. Egészségügyis anyukám első mondása mindig, hogy igyunk egy, vagy két nagy pohár vizet. Nem az a gyors megoldás, amit vár az ember, de olykor lehet, hogy tényleg csak ennyiről van szó. Egy próbát megér.

Az agyunk 80 százaléka vízből áll. Egy 2 százalékos folyadékveszteség már negatív hatással van a koncentrációs képességünkre, ha pedig még magasabb ez a szám, akkor megfájdulhat a fejünk, így valóban segítséget jelent egy-két pohár víz.

Ha nem szeretnénk gyógyszert bevenni, vagy épp nincs is nálunk, megpróbálkozhatunk gyors segítséget ígérő természetes módszerekkel.

Ilyen például az akupresszúra, mely egy ősi kínai gyógymód, mely energiapontok stimulálásán alapszik. Nyomkodjuk, masszírozzuk végig a szemöldökünk feletti vonalat a pontos stimulálásához.

Masszírozzuk át a fejbőrt! Gyakorlatilag olyan, mintha össze akarnánk kócolni a hajunkat, de egy ilyen masszázs jót tesz a vérkeringésnek.

Mély légzés, nagy levegő. Néhány másodperces levegő benntartással segíthetjük az oxigén áramlását.

Igyunk kávét? A koffein gyakran segít fejfájásnál, ugyanis megfékezi az agyban a fájdalomért felelős idegeket. Szakemberek tippje: igyunk egy bögre kávét egy teáskanál citromlével. A C-vitamin felerősíti a koffein hatását, így előbb múlik el a fájdalom.

Hideg vizes borogatás. Kellemes is és nagyon jól esik, mindemellett elnyomja a fájdalomért felelős jeleket.

A fejfájásnak sokféle oka lehet a frontérzékenységtől kezdve a stresszes életvitelen, a menstruációs migrénen keresztül a csökkent ösztrogén szintig. Ha sűrűn fordul elő a fejfájás és nem enyhül, akkor érdemes orvoshoz fordulni, kivizsgálni mi állhat a héttérben.

Martinka Dia

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jelek, melyek vitaminhiányra utalnak

A vitaminhiánynak számtalan jele lehet: hajunk, körmünk, bőrünk mind árulkodhatnak hiánybetegségről. Szerencsére azonban van megoldás. Összeszedtük a leggyakoribb hiányállapotokat, valamint, hogy mit érdemes fogyasztani ilyen esetben.

Tünetek, amik a túl magas vasszintre hívja fel a figyelmet

A szervezetben a ferritin tárolja a vasat, így az alacsony szintje vashiányra, a magas pedig a vasraktárak fokozott telítettségére utalhat.