Hangulatjavító gyógynövények nyomában
- Dátum: 2020.07.24., 18:53
- Udvari Fanni
- citromfű, csipkebogyó, gyógynövény, kimerültség, levendula, munka, nyugalom, rozmaring, stressz
A hangulatingadozás, a lehangoltság és a stressz fárasztó hatása rendkívül megviseli az embert, ám nem muszáj rögtön nyugtató gyógyszerekhez nyúlni, jobb előbb a természetes megoldásokat áttekinteni.
Felnőtt életünk megkerülhetetlen részeként a munkavégzés jelentős időt, fókuszálást és energiát igényel. Pontosan ezért hat ránk nagyon erősen mindaz, amit a munkahelyünkön megélünk.
Hatványozottan igaz ez akkor, ha saját vállalkozást vezetünk és saját cégünk élén teljes erőbedobással álmainkat, vágyainkat valósítjuk meg. Nem árt azonban vigyáznunk! A túlzottan sok munka, a folyamatos „pörgés”, és a túlvállalás óriási stressznek teszi ki a szervezetünket.
Ha nem teszünk semmit, előbb-utóbb betegség dönt le minket a lábunkról, vagy baleset állít meg. De ezt megelőzhetjük egy néhány napos vagy 1-2 hetes megállással is, mely alatt tudatosan lassulunk vissza mentálisan, miközben a testünk is megpihen.
A citromfű mennyei illatát illóanyagainak köszönheti, de kávésavat, cseranyagokat is tartalmaz. Remek idegnyugtató és idegerősítő, de az emésztést is serkenti, oldja a görcsöket.
A levendula méltán kedvelt gyógynövény, finom ízű, ráadásul idegnyugtató, görcsoldó hatással is bír, sőt az étvágyat is javítja. Hatása illóolaj-, cser- és keserűanyag-tartalmának is köszönhető.
A rozmaringban levő illóolajak, cseranyagok élénkítő hatással bírnak, de hatékony izomlazító, és a menstruáció, valamint a klimax mellékhatásait is enyhíti, serkenti a memóriát. Terhesség, epilepszia és érzékeny bőr esetén sem javasolt.
A csipkebogyó a Rosa canina, kutyarózsa nevű bokor termése. Perzsiából származik, az ókorban kutyaharapást is gyógyítottak vele, innen a név. Enyhíti a feszültséget, nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van. Magas C-vitamin tartalma is ismert: a II. világháború alatt a brit kormány gyűjtötte a lakosság C-vitamin szükségletének fedezése céljából. Hideg vizes áztatással készítünk belőle teát: egy csapott evőkanálnyi csipkebogyót vagy csipkehúst egy óráig hideg vízben áztatunk, utána ugyanabban a vízben felhevítjük az első forrásig, újabb 4 órán keresztül állni hagyjuk, majd megisszuk.
Mivel jó vízhajtó, emésztésjavító és segíti a hólyagműködést, mindenkinek ajánlom a fogyasztását. Rendszeresen is ihatjátok, akár napi 2-3 csészével.
Szerző: Udvari Fanni
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.