Menü

Ha leégtünk… (a napon)

A napégés az egyik leggyakoribb baklövésünk nyáron vagy tavasszal, kellemetlen és káros, sőt veszélyes is, de kellő elővigyázatossággal általában megelőzhető. Ha az óvintézkedések ellenére vagy hiányában mégis leégünk, néhány egyszerű módszerrel felgyorsíthatjuk bőrünk regenerálódását.A napon való leégést, bőrünk kipirosodását a legjobb megelőzni, méghozzá magas faktorszámú fényvédő használatával, a déli órákban a napozás kerülésével, árnyékban való tartózkodással (ott is szépen le lehet barnulni). Sokakkal azonban mégis előfordul, hogy megpirul a háta, válla, arca, s ilyenkor napokig szenvednek tőle.

A leégéssel az a legnagyobb probléma, hogy az ultraibolya sugárzás bőrrákot, melanomát okozhat. Emellett a bőrt is szárítja, öregíti.

Az, hogy mennyi idő alatt ég le valaki, mennyi ideig tartózkodhat komolyabb károk nélkül a napon, az alkati dolog. A bőr alapárnyalatától függ, illetve a napon eltöltött idő hosszától, vagy éppen attól, hogy használtunk – e fényvédő krémet és milyen faktorszámút.

A világos és érzékeny bőrűek, a kisgyerekek esetében az 50 faktorszámú napozótejet, napozósprayt keressük, a kreol bőrűek, vagy azok, akik könnyen és gyorsan barnulnak, általában a napégés veszélye nélkül, nekik elég a kisebb faktorszámú napozószerrel bekenniük magukat.

A napégés első tünetei általában a bőr kipirosodása, a fájdalma, forróságérzete. Enyhébb esetekben ez pár napon belül elmúlik, azonban a súlyosabb verzióknál hosszabb gyógyulási idővel kell számolni.

Ha megég a bőr, akkor egy hét múlva hámlani is elkezd, a legsúlyosabb napégés azonban olyan hólyagokat jelent, melyhez orvosi kezelés szükséges, s a fájdalmas hólyagok gyógyulása akár 2 hétig is elhúzódhat.

A bőr regenerálódását segíthetjük napozás utáni hűsítő és hidratáló készítmények használatával a langyos, vagy hűvös vizes tusolás után. Haszálhatunk például aloe verát vagy hiarulonsavat tartalmazó testápolókat, speciális napozás utáni zseléket, s bőségesen fogyasztani folyadékot, teát, vizet.

Ha súlyosabb a napégésünk, s esetleg másodfokú égési sérülésről van szó, akkor már sejtek halnak el. Ilyen esetben vényköteles, gyulladáscsökkentő szerekre is szükség lehet a patikából, amelyeket csak orvos írhat fel.

A bőr előbb-utóbb helyrejön, a leégés elmúlik, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a számos tüneti kezelés nem csökkenti a bőrrák kockázatát, ezért mindig jobb, egyszerűbb, könnyebb, s megfontoltabb, bölcsebb dolog a megelőzést választani.

Martinka Dia

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Az intuitív étkezés művészete

Sok fajta diéta létezik, azonban ezek közül vannak olyanok, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak, nem érik el a kívánt hatást, vagy egyszerűen pszichésen lehangolóak. Az intuitív étkezés egyfajta életmód, melyben a testünkkel összhangban próbálunk meg étkezni, elhagyva a diéták káros szokásait.