Vitaminok az egészséges élethez
- Dátum: 2020.08.25., 19:34
- Udvari Fanni
- ásványi anyag, egészség, energia, szervezet, tápanyag, vesekő, vitamin
A vitamin olyan szerves vegyület, amely kis mennyiségben ugyan, de nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, viszont kellő mennyiségben az előállítására nem mindig képes, ezért tápanyag formájában kénytelen hozzájutni. 8 vitamin és ásványi anyag a boldog, fitt és egészséges élethez
1. C-vitamin
A C-vitamin az egyik legkiválóbb immunerősítő. Megvéd a fertőzésektől, segíti a felépülést a meghűléses betegségekből. A bőrre is nagyon jó hatással van: elősegíti a rugalmasságért felelős kollagén termelődését. Antioxidáns tulajdonsága révén megköti a rákkeltő szabad gyököket, csökkenti a vér koleszterinszintjét, a szívkoszorúér-betegségek kockázatát. Napi 500 mg szedése javasolt, meghűléses időszakban azonban emelhetjük az adagot 1000 mg-ra.
Forrásai: Citrusfélék, bogyós gyümölcsök, paprika, káposztafélék, spenót, sütőtök, édesburgonya
2. Vas
A hemoglobin képzéshez szükséges, ami az oxigént szállítja a sejtekhez. Növeli a betegségekkel szembeni ellenálló-képességet, segít megelőzni a kimerültséget. Naponta 15 mg az optimális mennyiség.
Forrásai: Máj, húsok, belsőségek, zöld leveles zöldségek, diófélék, gabonák
3. B-vitaminok
A különböző B-vitaminok mindig együtt fordulnak elő a természetben, együttesen tudják a legjobban kifejteni a hatásukat. Fontos szerepük van az idegrendszer, az emésztőszervek, a bőr, a haj, a szem és a máj megfelelő működésében, de a depresszió elkerülésében is segítségünkre lehet. Érdemes olyan készítményt vásárolni, amelyben az összes B-vitamin jelen van és tartsuk be az adagolást!
Forrásai: teljes kiőrlésű gabonafélék, máj, sörélesztő
4. D-vitamin
Nemcsak a csontok épségéhez nélkülözhetetlen, de az immunrendszer megfelelő működéséhez is. Ezen kívül az allergiás ekcéma és allergiás asztma megelőzésében is fontos szerepet játszik. A legújabb kutatások szerint naponta 1500-2000 nemzetközi egységnyi az ideális.
Forrásai: napfény (legalább fél óra. naponta), tejtermékek, tojás, tőkehal, belsőségek
5. Kálium
Alapvető szerepet játszik sejtjeink, ideg- és az izomrendszerünk megfelelő működésében, az izomösszehúzódáshoz, az izmok tónusának fenntartásához és a normál szívműködéshez nélkülözhetetlen. Az optimális mennyisége naponta 200 mg.
Forrásai: banán, sárgabarack, spenót, retek, gránátalma
6. Magnézium
Az idegrendszer működése szempontjából a legfontosabb ásványi anyag, amely a szív munkájának a hatásfokát is javítja. A B-6 vitamin segíti a felszívódását. A felnőtt férfiak napi magnéziumszükséglete kb. 350 mg, a nőké 250-300 mg.
Forrásai: olajos magvak, kakaó, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák
7. Kalcium
Rendkívül fontos ásványi anyag, hiszen minden sejtünknek, szövetünknek szüksége van rá. A kalcium biztosítja a csontok szilárdságát, de a véralvadásban, a szívizmok összehúzódásában is nélkülözhetetlen. Naponta 800-1500 mg szedése javasolt, a D-vitamin segíti felszívódását.
Forrásai: tejtermékek, bab, szezámmag, mandula, brokkoli, tofu
8. Foszfor
A csontok és a fogak fontos építőeleme, de hat az idegrendszer működésére is, valamint a fehérje-, zsír – és szénhidrát-anyagcserében is fontos szerepe van. Szinte minden élelmiszerben megtalálható, ezért ritka, hogy hiányunk legyen belőle. Ideális napi adagja 800 mg.
Forrásai: máj, vese, olajos magvak, hüvelyesek, mák, sajtok
Sokan nem is gondolják, hogy a káros szenvedélyek az alkohol, a dohányzás is jelentős mértékben befolyásolja a szervezet vitaminkészletét. Rendszeres dohányzás esetén érdemes emelni a napi C-vitamin bevitelt, ám vesekövesség esetén csínján kell bánni e vitaminnal.
Ugyanakkor a választásnál az is lényeges, van-e valamilyen komolyabb vitamin -, ásványianyag-hiányunk, vagy épp csak szervezetünk vitaminraktárát szeretnénk feltölteni, felkészítve ezzel testünket egy nagyobb változásra.
Szerző: Udvari Fanni
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?