Menü

Árpa tünetei és kezelése

Az árpa apró gyulladásos tályog, ami a szemhéjszél úgynevezett Meibom-féle olajos váladékot termelő mirigyeinek bakteriális fertőződése kapcsán jön létre. A mirigyek kivezető csöve a szemhéj szélre merőleges, a gyulladás itt alakul ki.

Az árpa hétköznapi, jól gyógyítható szemhéjgyulladás. Életében legalább egyszer az emberek nagy százaléka "növeszt" egyet. Ha többször ismétlődik, és a megfelelő kezelésre nem jól reagál, diabétesz, illetve az immunrendszer szerzett gyengesége állhat a háttérben.

Mit tehetünk házilag a gyorsabb gyógyulásért?

Borogassuk az érintett szemet naponta legalább háromszor több napon keresztül. A legjobb, ha kamillatea vagy körömvirágtea filterét áztatjuk be, majd a meleg, de nem forró tasakot a szemre helyezzük és 10-15 percig ott is hagyjuk. A hő felgyorsítja az árpa megérését és felpuhítja a bőrt. Az ilyen jellegű borogatás egyszer használatos, különben visszafertőződhet a szem.

Meleg főttojás vagy burgonya szintén hathatós lehet, amennyiben nem forrón, de még melegen egy ruhába csavarjuk, és a szemhéjra tesszük. Ezzel a trükkel hosszú ideig meleg marad a dunszt.

▪ Mivel baktériumfertőzés okozza az árpa kialakulását, immunrendszerünk erősítése és a fertőzést okozó baktériumok legyőzése érdekében kasvirág-kivonatot is szedhetünk.

▪ Fokhagyma, gyömbér fogyasztása szintén hasznos az immunerősítésére, a lenmagolaj pedig szájon át fogyasztva segít a tüszők egészségének fenntartásában.

▪ Ha hajlamosak vagyunk az árpára, minden nap tisztítsuk meg a szemhéjunkat, hogy megakadályozzuk a szennyeződést és az átfertőzést.

▪ Annak érdekében, hogy környezetünket ne fertőzzük meg, tartsuk be az alapvető higiénés szabályokat. Cseréljük a törölközőnket és párnahuzatunkat gyakrabban, és ne használjuk egymásét.

▪ Lehet, hogy A-vitamin hiánya van a szervezetnek, ezért indokolt a sok friss zöldség és gyümölcs fogyasztása, a béta-karotin csak jót tehet velünk.

▪ Az árpa és a kötőhártya-gyulladás ellen külsőleg, borogatás formájában kiválóan alkalmazható a szemvidítófű.

Az árpa tünetei és diagnózisa

A szemhéj bepirosodik, megduzzad, és fájdalmassá válik az árpát körülvevő területen. A külső árpa különösen feltűnő, piros, érzékeny duzzanat képében jelentkezik a szemhéj széle alatt. A belső árpa nem mindig okoz látható csomót. A látás kicsit homályos lehet a belső árpa felszínén meggyűlő, onnan elúszó váladéktól, valamint attól, hogy a felső szemhéjban növekvő árpa finoman eldeformálja a szaruhártya egyébként szabályos felszínét. A szemgolyót, annak egészségét - tehát a látóképességet - ez a betegség nem érinti. A szem és a szemhéjak szabad szemmel és réslámpával történő vizsgálata - a réslámpa tulajdonképpen egy biomikroszkóp - egyértelművé teszi az árpa diagnózisát. Az árpa eleinte egészében piros, gyulladt, fájdalmas és rugalmas tapintású. Ahogy a folyamat előrehalad, a gyulladt terület "beolvad", az árpa kissé megpuhul, már nem feszül annyira, rajta sárgás gennycsap jelenik meg a mirigy kivezető csövének megfelelően, akárcsak az arcon jelentkező pattanásoknál. Ez az állapot már azt jelzi, hogy a tályog hamarosan spontán felfakad, vagy művileg kitisztítható.

Az árpa kezelésében a meleg borogatáson és párakötésen túl hasznos lehet antibiotikum-tartalmú szemcsepp vagy kenőcs. Ennek kiválasztását bízzuk a háziorvosra vagy szemész szakorvosra, sose használjunk orvosi előírás és adagolási javaslat nélkül ilyen készítményt.

Ha a kezelés pár napon belül nem hoz eredményt, és az árpa nem fakad ki, vagy nem szívódik fel magától, keressük fel újra a szemészeti szakrendelést. Sose próbáljuk az árpát magunk kinyomni vagy megnyitni.

Ezzel a szemhéj laza kötőszövetei közé préselhetjük a gyulladásos anyagot, és ez súlyos, lap szerint terjedő, akár a szemgödör szöveteinek épségét fenyegető gyulladást idézhet elő.

Szerző: Udvari Fanni

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.