Menü

A séta, mint edzés

A sétát én mindig alábecsültem, mint mozgást. Bevallom. Pedig mikor az ember a sportban, futásban, kerékpározásban esetleg sérülés vagy más ok miatt kényszerpihenőt tart, s elkezd gyalogolni, túrázni, sétálni, - a haladóbbak teljesítménytúrázni -, bizony rendesen átmozgató, kalóriaégető, zsírégető mozgásfajtával találják szembe magukat.

A szakértők azt mondják, már napi harminc perc intenzív sétával rengeteget javíthatunk az erőnlétünkön, ha pedig egy tempós sétát, vagy emelkedőre gyaloglást választunk, amivel bizony az anyagcserét is felpörgethetjük, akkor már egy kiadós zsírégető mozgásformáról beszélünk.

Azt mondják, hogy napi tízezer lépés megtétele kellene, hogy legyen az elérendő cél, ami lehet séta, gyaloglás, kocogás. Ez mintegy hét-nyolc kilométernyi távolságot jelent, s talán első hallásra soknak tűnhet, nem az!

Gyalog kell járni munkába, lift helyett lépcsőt használni, gyalog kell elmenni bevásárolni, a gyerekekért az oviba, vagy csak egyszerűen sétálni egy órát lakóhelyünkön.

Az se rossz ötlet, ha valaki egy futópadon teszi ezt tévénézés közben.

A sétában az a jó, hogy mindenki számára bármikor elérhető, hiszen elég célul kitűzni, hogy gyalog megyünk bevásárolni, vagy hazasétálunk a munkahelyünkről, illetve könnyen felturbózhatjuk a könnyű sétát emelkedőnek való gyaloglássá, vagy hosszabb túrává.

Ha van időnk, válasszunk egy hosszabb utat, vagy menjünk kerülőúton hazafelé.

Sétakor, vagy gyalogláskor, nemcsak a comb dolgozik, hanem az egész testünk bekapcsolódik.

Lehet súlymellényben is sétálni, hatásossá teszi a mozgást, de nálam a súlyt gyakorlatilag a bevásárlószatyrok jelentik sokszor, az is megteszi.

Egy séta nem terheli az ízületeket, sőt, enyhíti a derékfájdalmat is, s kondibérlet sem kell hozzá.

Akár zenehallgatással is egybeköthetjük a sétánkat, végezzük el mindennap, akár a kedvenc zenéinkre, vagy egyszerűen csak hallgassuk a csendet, az erdőt, a fákat, madarakat.

Van, aki pont a kütyüket szereti elhagyni természetjáráskor, túrakor, van, aki pedig a legmodernebb órára tölti a tracket, térképet, zenét, mindent. Sokan a megtett távolságot és az elégetett kalóriákat figyelik, míg mások inkább kikapcsolni akarnak. Mindenki más, mindenkit más kapcsol ki, nyugtat meg.

Séta esetében is érvényes a bemelegítés-nyújtás tanács, a túra, séta esetén is figyeljünk arra, hogy ez ne maradjon el.

Amikor a futáshoz esetleg még nagy a súlyfeleslegünk, vagy más sportra nincs időnk, kedvünk, s minden sportághoz találunk kifogást, akkor kell elkezdeni a sétálást. A gyaloglást aztán igazán bármikor beiktathatjuk, a gyaloglás szinte bárki számára tökéletes mozgásforma lehet! Bárki, bármelyik életkorban elkezdheti, s gyakorlatilag bárhol!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.