Menü

Candida diéta. Kinek van rá szüksége és mit takar?

A Candida fertőzés sok embert érint, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan milyen tüneteket okozhat ez a gombatörzs elszaporodása. Vajon mit tesz a szervezetünkkel ez a fertőzés, és hogyan orvosolja egy Candida diéta.

A szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlen munkát végeznek bizonyos gombafajok a testünkben. Azonban ha az egyensúly felborul, és bizonyos gombák szaporodásnak indulnak, az betegségek kialakulásához vezet. A Candida-csoportba tartozó gombák elsősorban a nőknél okozhatnak számos kellemetlenséget, megfelelő étrenddel azonban a probléma orvosolható.

A Candida gomba elszaporodását okozhatja a túlzott antibiotikum-használat, az egyoldalú diéták, koplalás, stressz.

Ha elszaporodik ez a gomba és betegséget okoz, annak a következő tünetek lehetnek a jelei:

emésztési panaszok, puffadás, székrekedés vagy éppen hasmenés, ami erős gyomorfájdalommal társul. Szintén gyakran kísérik a húgyutak és a nemi szervek panaszai. A kandidiázis gyakori probléma, a nők 75 százaléka sajnos találkozik vele.

A Candida fertőzés diagnosztizálásához leggyakrabban vérmintát vesznek, illetve kenetet a fertőzés helyéről. Az önellenőrzésre szolgáló a teszt otthon is elvégezhető.A betegeknek speciális étrend segít, melyet szigorúan be kell tartani, ha javulást szeretnénk elérni. A candida-diéta alapja, hogy ez a bizonyos gomba szénhidráttal és élesztővel táplálkozik, ezért ezeket minél inkább csökkenteni kell az étrendünkben. Olyan szénhidrátszegény, de tápanyagokban és növényi rostokban dús étrendet jelent, amelyben fogyaszthatóak húsfélék, bizonyos tejtermékek, zöldségek, mértékkel alacsony cukortartalmú gyümölcsök. Az étrendet követőknek szigorúan kerülniük kell az olyan gabonatermékeket, amelyek élesztővel készültek, ilyenek a kenyér, péksütemények és a legtöbb kelt tészta). Tilos a cukor, le kell mondani az édességekről.

Ki kell iktatnunk az étrendünkből a joghurtitalokat, salátaönteteket, a ketchupot és mustárt is, illetve kerülni kell a magas cukortartalmú gyümölcsöket, mint a szőlő és a banán. Az alkohol sem megengedett és a koffeinbevitel sem lehet az egekben.

A savanyú káposzta, a sajt és a tej fogyasztása szintén nem javasolt Candida-diétában.

Az étrend fehérjedús legyen, a tojás is megengedett és szinte minden zöldség, de a magas keményítőtartalommal bíró sütőtökkel, burgonyával és sárgarépával vigyázni kell.

Azért, hogy mielőbb rendbe jöjjünk, strandolás, tusolás után alaposan törölközzünk meg, hamar váltsuk le a vizes fürdőruhát. Hordjunk természetes anyagból készült fehérneműket. Szükség van a rendszeres sportolásra is. Az étrend mellett ezeket is szem előtt tartva megszabadulhatunk a kellemetlenséget okozó, elszaporodott gombától.

Martinka Dia

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.