Szelfizés – jó vagy sem?
- Dátum: 2020.10.30., 02:58
- Liszli Kornélia
- aktuális élmény, balesetek, digitális technológia, élménymegosztás, közösségi média, önarckép, őszinte, pozitív, veszélyes
Mióta létezik a szelfi mint fogalom? Mik az előnyei, illetve hátrányai a szelfizésnek? Vannak-e veszélyei?
A szakirodalomban vita van ennek a jelenségnek a megjelenéséről. Az egyik álláspont szerint a szelfi története egészen a reneszánszig nyúlik vissza, mert abban az időszakban kezdett fontossá válni az individuum, az identitás, és az arc. Tehát eszerint a digitális technológia egyszerűbbé tette csak az önarcképek készítését.
Egy másik álláspont szerint viszont a szelfivel egy egészen új jelenség született. A szelfi mint elnevezés valamikor 2002 körül, egy ausztrál fórumban bukkant fel: valaki egy átmulatott éjszaka után, a sebeiről rakott fel képet, és selfie-nek nevezte a képet.
A szelfi már jó pár évvel ezelőtt beszivárgott hétköznapi életünkbe és a közbeszédbe is. Az Oxford Dictionary 2013-ban az év szavává választotta a szelfit, és ezzel a definícióval illette: ,,olyan fotó, amelyet valaki önmagáról készít webkamerával vagy okostelefonnal, és feltölti azt egy közösségi média platformra.” A szelfizés ma már egy napi szinten előforduló jelenség, aminek vannak előnyei, de persze hátrányai is.
Amikor készítünk magunkról egy szelfit, akkor könnyen meg tudjuk osztani az aktuális élményünket ismerőseinkkel, barátainkkal. Ha elmegyünk egy rendezvényre, vagy egy buliba, azt másnap úgyis elmesélnénk a barátainknak. Viszont egy szelfi posztolással vagy küldéssel, rögtön bele tudnak ők is csatlakozni az életünkbe. Tehát ez a közösségi médiának egy pozitív része.
Azonban túlzásba sem szabad esni! Fontos, hogy őszinte legyen az élménymegosztás, ne egy mesterséges dolog legyen. Ne posztoljunk csak azért, hogy meglegyen a megfelelő napi vagy heti darabszám a Facebook-on vagy az instán. Illetve az sem szerencsés, ha versengésből, barátaink legyőzéséből töltünk fel szelfiket, hogy ki kap több lájkot az adott képre. Addig jó ez a dolog, amíg őszinte!
A szelfi veszélyes is lehet…
2011 és 2018 között legalább 259-en vesztették életüket szelfizés miatt. A balesetek között nemcsak extrém helyszínek vannak mint pl. felhőkarcolók vagy magas sziklák, sok turista csak óvatlan vagy éppen szerencsétlen volt.
Felmerült több országban is az ötlet, hogy a legveszélyesebb és legnépszerűbb turistacélpontok körül úgynevezett „no selfie” zónákat kell létrehozni, így talán megelőzhetők lennének a balesetek. A legnagyobb hazai biztosító öt magyarországi helyszínt javasolt szelfimentessé tenni: a Halászbástyát, a Rám-szakadékot, a Bokodi-tavat, a Turul-emlékművet és a Batsányi-kilátót.
Tehát csak óvatosan és okosan a szelfizéssel! Ne essünk túlzásokba és vigyázzunk magunkra szelfi készítés közben!
Liszli Kornélia
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?