Ha november, akkor legyen száraz!
- Dátum: 2020.11.05., 01:31
- Nagypál Bíborka Anna
- adományozás, alkohol, alkoholfogyasztás, függőség, küzdelem, önkontroll, sóvárgás, száraz november
A Száraz November a Kék Pont Alapítvány kezdeményezése, melynek lényege, hogy a résztvevők nem ihatnak semmiféle alkoholtartalmú italt a hónapban. Az úgynevezett „társadalmi öngondoskodó program” leginkább azoknak szól, akik heti rendszerességgel fogyasztanak alkoholos italokat, de még nincsenek kontrollvesztett állapotban.
A Száraz November egy brit kampány (Sober October) nyomán került megrendezésre itthon. Arra is próbálják felhívni a magyar alkoholfogyasztók figyelmét, hogy Magyarországon nagyjából egymillió alkoholbeteg van, és nincsen kidolgozott stratégia, hogy ezt a számot hogyan is lehetne csökkenteni.
Aki a kihívásban részt vesz, sok tapasztalattal gazdagodik, hiszen olykor nagyon nehéz nemet mondani az alkoholfogyasztásra, főleg, ha az már szokássá vált. A sóvárgás is adhat tanulságot a kihívásnak, hiszen a kampány célja az önmagunk megismerése, a testi és lelki egyensúly, a kicsapongás megfékezése. A résztvevőkben megfogalmazódhat az alkoholhoz fűződő viszony jelentősége is.
A kampány már öt éve folyamatosan megy és minden évben másra fókuszálnak: idén arra is felhívják az emberek figyelmét, hogy a világjárványban is nagy a felelősségünk, nem csak az alkoholfogyasztásban. Fontos a józanság a járvány idején, hiszen sokszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor otthon vagyunk és unatkozunk, vagy a sok munka stressznövelő hatással bír, amit egy idő után ki kell engedni. Ilyenkor előkerülnek a haverok és pár pohár sör esetleg bor. Viszont aki résztvevő, az nem ül be szórakozóhelyekre vagy kocsmákba, ezzel hangsúlyozva a koronavírus elleni harcot.
Aki végig viszi a kampányt, az igazán büszke lehet magára, hiszen legyőzte a vágyait és önkontrollt tanúsított. A sikeres kihívásról akár tanúsítványt is lehet szerezni. Ha nem sikerült, akkor sincs semmi probléma, hiszen máskor is meglehet vele próbálkozni. Ha valaki úgy érzi, hogy nehezebben megy az alkohol „letétele”, akár az alapítványtól is kérhet segítséget. A mozgalomnak viszont nem célcsoportja az alkoholfüggőséggel küzdők, sem azok, akik naponta fogyasztanak szeszes italokat. Azért, mert az ő esetükben az „öngondozás” már nem elégséges, hanem kezelésre szorulnak.
Ha felkeltette az érdeklődésedet a Száraz November, vagy részt vennél a kihívásban, akkor látogasd meg ezt az oldalt: http://kekpont.hu/szaraz-november/. Aki pedig támogatni szeretné az alapítvány munkáját, annak van lehetősége a honlapjukon tetszőleges összeg adományozására.
Nagypál Anna
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.