Menü

Női termékenységet segítő smoothie-k

A nőknél a termékenység igen összetett állapot, bonyolult folyamat, az viszont egészen határozottan meggyőződésem, hogy a táplálkozás nagyon befolyásoló hatással bír.

Ha valaki teherbe szeretne esni, akkor a szervezetét a legfontosabb vitaminokkal szükséges ellátni, ezek ötvözete pedig kiválóan érvényesülhet egy-egy smoothieban, ahogy mostanság trendi szóval hívjuk, én gyakran csak turmixnak nevezem.

A turmixokat mindenféle zöldséggel, gyümölccsel, magokkal, hidegen sajtolt olajakkal el lehet készíteni, ezek a tápanyagok pedig segítik a teherbeesést.

Nagyon jó alapanyagok, mindenképp ajánlott a smoothie elkészítéséhez a legtöbb zöldség, ugyanis tele vannak tápanyaggal, vitaminnal, antioxidánssal, és - ki ne felejtsem – rostokkal!

Gondolok itt például a leveles zöldségekre, úgymint római saláta, fodros kel, spenót, fejes káposzta, rukkola, cékla levele, mángold, vízitorma. Fontos, hogy ne mindig ugyanazt a leveles zöldséget tegyük a turmixba, változtassuk és tegyük mindegyik italunkat különlegessé a változatos ízekkel.

A gyümölcsöket azért szeretem, mert finom ízt adnak a smootiheknak, édesek, lédúsak, egészségesek, s igazi tápanyagbombák. Tehetünk friss vagy fagyasztott gyümölcsöket a turmixokba, nyugodtan variáljuk az almát, körtét, a bogyós gyümölcsöket (pl. málna, ribizli, eper, áfonya, szamóca, szeder), de nagyon finom az őszibarack, a sárgabarack, a mangó, az ananász és a banán is. A cukortartalmuk ugyan nem minimális, erre figyelni kell.

A fehérje fontos eleme a táplálkozásunknak, az étrend 25-35%-ának fehérjéből kell állnia, a petesejt és az embrió lehető legjobb egészsége érdekében. Kiváló fehérjeforrások a különböző fehérjeporok (pl. tejsavó, barna rizs, borsó), diófélékből és magvakból készült vajak és krémek, illetve a spirulina alga és a quinoa is.

Az omega-3 támogatja az immunrendszert, továbbá gyulladáscsökkentésben van szerepük, emellett növelhetik a méhnyaknyák termelését, javíthatják a petesejt minőségét, segíthetik az ovulációt, illetve egyéb dolgokban is támogatják a szervezet termékenységét, így érdemes magunkhoz venni ezt a zsírsavat, lenmag, chia mag, kendermag, dió, dióolaj, mandulatej, halolaj formájában.

Egyéb egészséges zsírok még az avokádó, a mandula, a földimogyoró, a pekándió, a kesudió, a mogyoró, a makadámdió, a tökmag, a fenyőmag, a napraforgómag, a kókuszolaj, a kókuszvaj, a kókusztej, utóbbival a folyadék is megoldott a turmixkészítéshez.

A szuperételeknek minden étrendben ott van a helyük, a termékenységtől függetlenül is, hiszen támogatják a hormonális egyensúlyt.

Martinka Dia

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.

P-vitamin – mit tudsz róla?

A vitaminok skálája igen széleskörű, a többségét ismerjük is, napi szinten hallunk jelentőségükről, de vannak olyan vitaminok, amiket kevésbé ismerünk, pedig ugyanolyan fontosak egészségünk szempontjából.