Menü

Stresszoldás karantén idején

Keményen tombol a koronavírus második hulláma, ami miatt eddig nem tapasztalt korlátozások szerint kell élni a mindennapjainkat. Az egyetemisták és középiskolások hétfőtől újra teljesen digitálisan tanulnak és a munkavállalók közül is egyre többen dolgoznak otthonról. A karantén alatt pedig gyorsan feszültek leszünk, talán jobban is, mint tavasszal. Ezért különösen is fontos, hogy ezekben a hetekben nagyon odafigyeljünk mentális egészségünkre.

A tavaszi karantén mindannyiunk emlékében elevenen él, ezért tudjuk mire számíthatunk most is. Azonban a helyzet kicsit más, mint volt, mivel november közepén már nem tapasztalhatunk minden nap ragyogó napsütést és egyre melegedő jó időt. A borongós, őszi napok önmagukban is mentálisan megterhelőbbek, erre a COVID okozta stressz és bizonytalanság még rosszabb hatással van.

A mentális egészség megőrzésére azonban van lehetőség a karantén alatt is, a kulcs az odafigyelés és a tudatosság! A következőkben ilyen tanácsok és tippek olvashatóak, amelyek segítségével könnyebben átvészelhetjük az előttünk álló időszakot.

Kevesebb hír, több könyv

A legnehezebb mentális harcot a közösségi médián keresztül vívjuk, ahol másodpercenként ömlenek ránk a hírek, fotók és videók. A járvány alatt érdemes lecsökkenteni a hírfogyasztást, mivel egy idő után nem építő és befogadható ennyi információ. A körülöttünk lévő világot nem tudjuk befolyásolni, de azt igen, milyen mértékben engedjük be az életünkbe.

A hírek helyett ezért olvassunk inkább könyveket. Könyvet olvasni ezer és egy dolog miatt jó és érdemes, a legfontosabb talán, hogy segít kicsit elfelejteni a mindennapok problémáit és a képzelőerőnket fejlesztve repít el minket egy jobb világba. Erre pedig mostanában nagy szükségünk van.

Hallgass zenét!

Már Kodály Zoltán is megmondta a zene gyógyír a lélek számára. Legyen az egy mai pop sláger vagy jazz, esetleg egy klasszikus szimfónia, bármi, ami épít, hallgassuk! Figyeljünk a zenére és legyünk nyitottak arra az üzenetre, amit a szerzője és előadója próbál átadni. A zeneválasztásban sem vagyunk magunkra hagyva, több alkalmazás és honlap foglalkozik lejátszási listák összeállításával, például a budapesti Művészetek Palotája is készített egy vidám dalokból álló gyűjteményt kifejezetten erre az időszakra.

Sportolj minden nap!

A korlátozások értelmében az egyéni sport még engedélyezett maszk nélkül, így a rendszeresen futóknak sem kell visszavonulót fújniuk. Azonban, ha nem szeretsz a hideg levegőn mozogni, akkor se add fel. Próbálj ki otthoni, beltéri mozgásformákat, mint a jóga vagy a pilates, amik a testi felüdülés mellett az elmének is pihenést nyújtanak.

Rendszerezett élet

A napi rutin a home office és távoktatás alatt kifejezetten fontos. Ilyenkor hajlamos az ember elúszni a feladatokkal és jóval határidő után leadni a kért anyagokat. Készítsünk beosztást és listát a tennivalókról, így rendszerezettebbé válik a munka és a szabadidő is. A helyes időbeosztás pedig a munka miatti folyamatos stresszt is csökkenteni tudja.

Játék a kis kedvenccel

Ha van házi állatunk, akkor töltsünk vele időt! Egyszerű, de tényleg nagyszerű módja a feltöltődésnek. Vigyük el sétálni, játszunk vele, hiszen ez neki is élmény, nekünk pedig tökéletes kikapcsolódás.

Mindezek mellett töltsünk, ha tehetjük töltsünk minél több minőségi időt a szeretteinkkel, támogassuk egymást, mert ez az időszak mindenkinek megterhelő. Vigyázzunk egymásra, mert csak együtt sikerülhet túljutni rajta!

Sipos Zsófia

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.