Hogyan hat az emberi szervezetre a rendszeres kólafogyasztás?
- Dátum: 2020.11.26., 03:48
- Szabó Máté
Szinte biztos, hogy már mindenki hallott arról, hogy milyen káros hatásai vannak a kólának. Manapság mégis többet fogyasztunk belőle, mint valaha, szinte minden háztartásban egy héten, elfogy legalább 2-3 üveggel. Azokra a kérdésre kerestem a választ, hogy mennyire káros a kóla, hogyan hat az emberi szervezetre és ha tudjuk, hogy káros miért isszuk meg?
Bizonyított tény, hogy a cukortartalmú és szénsavas üdítőitalok, rontják a fogat. A kóla magas savtartalma és a cukrozott hozzávalók a fogzománc károsodásához és lyukas fogakhoz vezethetnek. Persze ihatunk cukormenteset is, de attól, még a szénsav ugyanúgy ott van. Valamint az aszpartám édesítőszer, nagymértékben idegméreg, kismértékben feltételezhetően képes kiürülni a szervezetből.
A túl sok koffein bevitel következménye lehet, a szív és érrendszeri problémák megjelenése, a mindennapos kólafogyasztás 20 százalékkal is megnövelheti a szívroham kialakulásának kockázatát. Az űdítőitalok a magas cukortartalmuk, miatt kiszárítják a bőrt, valamint elősegítik a ráncok kialakulását. Felgyorsítják a bőröregedést, sőt petyhüdté és fénytelenné teszik a bőrödet.
Emellett az aszpartám és a “kólásdobozokban” megtalálható benzolmolekulák, miatt a rák kialakulását is elősegíti az üdítő. Azonban ha az ember egy héten csak 1-2 üveggel fogyaszt el, az nem feltétlenül káros.
A “cukros kóla” hasonlóan más cukortartalmú üdítőitalokhoz, elhízást okoz. Valamint nagy szerepe lehet, a kettes típusú cukorbetegség kialakításában is. A szénsavas űdítők emellett hozzájárulnak a csontritkuláshoz is. A kólában lévő foszforsav a nők csontjaira különösen veszélyes.
Azt is meg lehet említeni, hogy az üdítőben található koffeinnek, vizelethajtó hatása van, szóval ha sokat vittünk be a szervezetünkbe, akkor jó ha van a közelben egy mosdó.
A kóla az emberi fogyasztáson túl, jó még vízkő eltávolítására is wc-ről, kádról, mosdókagylóról. Valamint képes lemarni a rozsdát tárgyakról és rozsdafoltok eltávolítására is képes. Már ez a két tény is sok aggályt felvet, a fogyasztásával kapcsolatban.
Ha a kólát abból a szempontból akarom hasonlítani, hogy tudjuk, hogy káros, de mégis megisszuk, akkor a dohányzáshoz lehetne. Valószínűleg a kólát fogyasztó emberek is tisztában vannak azzal, hogy káros az üdítő, de mégis újra és újra megvesszük és megisszuk, mert épp megkívánjuk, vagy az ebéd után jól esik.
Egyszóval a kólahasználat aggályos, de minden más üdítő rendszeres fogyasztása is káros lehet. Itt is az a fontos, hogy az ember mértéket tudjon tartani és ne igyon belőlük túl sokat. Akkor sem egészséges, de legalább nem annyira káros, és nem kell lemondanunk az üdítőital íze által nyújtott örömökről. Ha őszinték akarunk lenni magunkhoz, a legjobb ital az ember számára továbbra is a víz, csak hát az kevésbé finom, mint az űdítők.
Szabó Máté
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.