Menü

Mi az a TÉNÉ étrend?

Annyiféle fajtájú, típusú, „tutirabevált”, divatos, ősrégi, ketogén, paleo, szénhidrát, fehérje, szín, vércsoport, koplalós, zabálós, zsíros, zsírszegény, böjtölős, shakes-turmixos, vega, meg vegán, meg a jó ég tudja hányféle fogyókúra-diéta forog már a köztudatban, az ember hol ebbe kap bele, hol abba, aztán megjelenik egy újabb és egy újabb és a végén teljes a káosz a fejünkben. Most a TÉNÉ étrend. Hátazmegmilyen?

Az kérem szépen (idézem) teljes értékű növényi étrend. Azaz TÉNÉ.

Sokan biztosan találkoztak már a teljes értékű növényi étrend kifejezéssel. De mit is takar ez pontosan?

A teljes értékű növényi étrendnek valójában nincs pontos definíciója és nem is olyan szigorú, mint a vegán étrend, de a követők szerint ez is egy egészségtudatos életmód.

A TÉNÉ szabályai elsősorban ahogy a neve is jelzi: a teljes értékű ételek fogyasztása.

Nem tolerálja a feldolgozott élelmiszereket, tehát az ételeket a lehető legtermészetesebb formájában kell elfogyasztani. A finomított élelmiszerek, - a legtöbb magára valamit adó diétában-, itt is kerülendők.

Az étrendben kizárólag növényi alapú ételek szerepelnek, így a hús, tojás, tejtermék, hal, zselatin, méz és egyéb, állati eredetű alapanyagok használata kizárt.

A növényi étrend követői esküsznek arra, hogy ez a fajta életmód a legjobb a szívnek és számos más egészségre gyakorolt pozitív hatása van.

A finomított szénhidrátok és olajos ételek rendkívül kalóriadúsak, így az ezeket az ételeket előtérbe helyező étrendek mindig hízással járnak, míg a zöldség és a gyümölcsfogyasztást preferáló diéták segítik a fogyást. A TÉNÉ egyik alapja pedig a rengeteg friss gyümölcs és zöldség, így ez a fajta táplálkozás segíti a súlyvesztést.

Egy tanulmány szerint az alacsony zsírtartalmú növényi étrend csökkenti a reumás ízületi gyulladástól szenvedők panaszait, illetve számtalan egészségügyi előnyén kívül a bolygónak és az állatoknak is kedvezünk ezzel az életmóddal.

Ha most azonnal megtetszett ez a fajta diéta, akkor máris vásárolhatsz zöldségeket, gyakorlatilag bármilyet, gyümölcsöket, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonát, olajos magvakat, és az ebből készült vajakat, növényi tejeket. Ezentúl ne fogyassz zsíros ételeket, félkész, vagy cukros ételeket, feldolgozott, finomított ételeket.

A vegán étrend és a növényi étrend mellett voksolók azonban figyeljenek arra, hogy nehogy tápanyaghiányuk alakuljon ki, ehhez pedig az élelmiszerek pontos ismerete és az étrend megtervezése szükséges.

Martinka Dia

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.