Menü

A vérszegénység okai

Az anaemia, vagyis a vérszegénység a vörösvértestek számának és a vörösvértestek mennyiségét jelző paraméterek (pl. hemoglobin, hematokrit) szintjének csökkenését jelenti.

Mi a vészes vérszegénység?

A XIX. században még "vészes"-nek leírt vérszegénység, a B12-vitamin felfedezésével mára már a legjobban gyógyítható hematológiai betegséggé szelídült. "Vészes"-nek azért nevezték el, mert a vérsejtek megfogyatkozása drámai volt, a vörösvérsejtek száma akár a normális egytizede alá is süllyedhetett. Miután felfedezték, hogy a betegség lényegében B12-vitamin (kobalamin, kobaltot tartalmazó amin-vegyület) hiányra, illetve felszívódási zavarra vezethető vissza, a betegséget ma már nem mondhatjuk "vészes"-nek.

A vészes vérszegénység előfordulása

A valódi, felszívódási zavarra visszavezethető vészes vérszegénység jellemzően a 60 év felettiek betegsége. Nőknél valamivel gyakrabban fordul elő. A 60 év feletti népesség mintegy 2%-ánál mutatható ki anaemia perniciosa.

Hogyan ismerhető fel a vérszegénység?

Az anémia miatt a sejtekhez jutó oxigén mennyisége kevesebb, vagyis oxigénhiányos állapotok lépnek fel. A tünetek és maga a betegség lassan, lappangva alakul ki, tüneteit nem mindig könnyű beazonosítani. A vérszegénység tünetek közé tartozik a gyakori fáradtság, tompaság, szédelgés, a bőr elhalványodása, sápadtság, ingerlékenység, fejfájás, hajhullás, körömrepedezés, fülzúgás, Vashiányos fajtájánál a nyelési fájdalom, a nyelv égő érzése is tapasztalható. Egyes esetekben kísérhetik emésztőszervi panaszok, mint az étvágytalanság, székrekedés, felpuffadás, hányinger.

Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a teljes populáció mintegy 30%-a vashiányos. A vas hiánya a hemoglobin alacsony szintjével jár együtt, ami többek között fáradékonyságban, sápadtságban, vagy szapora szívverésben nyilvánulhat meg.

Vashiány szempontjából rizikócsoportba tartoznak:

termékeny korú nők erős menstruációs vérzéssel,

várandós nők,

szoptató anyák,

újszülöttek, csecsemők, kisgyermekek,

daganatos betegek,

szívelégtelenségben szenvedő betegek,

vegetáriánusok, vegánok,

szigorú, egyoldalú diétát követők,

emésztőcsatorna, illetve annak vérzésével járó betegségek esetén,

szívelégtelenségben szenvedő betegek.

Vörösvértest-süllyedés

A felgyorsult vörösvértest-süllyedés a szervezet kóros folyamaira hívhatja fel a figyelmet. Így egyaránt állhat a háttérben valamilyen fertőző betegség, gyulladás, vérszegénység, daganatos megbetegedés vagy akár a pajzsmirigy túlműködése is. A lelassult vörösvértest-süllyedés oka lehet a szívelégtelenség, a vörösvértest membránjának elváltozásai vagy a vörösvértest-többlet is.

A vérszegénység jelentősége terhességben

Terhességben a vérszegénységnek azért nagy a jelentősége, mert a vas alacsony szintje lelassíthatja a magzati agy fejlődését. Amennyiben az első trimeszterben az anya szervezetében kevés a vas, az gátolhatja a kicsi központi idegrendszerének egészséges kifejlődését. A fentieken túl, a terhesség alatti vashiányos vérszegénység a koraszüléssel, valamint az alacsony születési súllyal is összefüggésben áll.

Szintén fokozott a veszélye ilyen esetben a halva szülésnek és a csecsemő halálnak, tehát nem szabad figyelmen kívül hagynunk ezt a problémát.

Szerző: Udvari Fanni

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Esszenciális vitaminok

Rengeteg vitamint ismerünk, tudjuk azt is, hogy melyik milyen fajta, hogyan hasznosítja a szervezetünk. Ámde ki ismeri az esszenciális vitamin kifejezést?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor

Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.

Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után

Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!