A lovaglás és a vele járó előnyök
- Dátum: 2021.01.08., 07:17
- Liszli Kornélia
- agy egészséges működése, egyensúlyérzék, kalória, kikapcsolódás, mentális előnyök, mozgáskoordináció, sikerélmény, spirituális előny, stabilitás, tanulás, társ
A külső szemlélő számára a lovaglás könnyű feladatnak tűnhet: a lovas csak ül a nyeregben és a ló dolgozik… A lovassport, a lovakkal való közös munka azonban sokkal több ennél. Számos előnnyel jár a lovas számára mind fizikai, mind mentális, mind érzelmi és spirituális szinten is.
Először nézzük a lovaglás fizikai előnyeit.
Fejleszti és formálja a testet. A lovaglás fejleszti a mozgáskoordinációt és az egyensúlyérzéket, mivel a ló irányításához szükséges mozdulatok megfelelő testi tudatosságot követelnek meg. Többféle izmot használ, legfőképpen a hát, a váll, a has és a láb izmait, melyek ezáltal gyorsan fejlődnek, rugalmasabbá válnak. Szükség is van rájuk, mivel ez a sport erős és rugalmas izmokat követel meg, a megfelelő koordináció és stabilitás érdekében. Kezdő lovasok esetében az első időszakban előfordulhat a belső combizom fájdalma, ami az izom fejlődésével egy idő után elmúlik.
Emellett a lovaglás éppúgy serkenti a belső szervek működését, mint a gyaloglás.
Lovaglás során testünk éppúgy kalóriát éget el, mint bármely sport esetében. Ha lovagolunk, testünk percenként öt kalóriát éget el. Ha pedig emeljük a gyorsaságot és a távolságot, testünk is többet dolgozik, és még több kalóriát éget.
A lovaglást bármikor el lehet kezdeni, nem függ az életkortól. Sokan negyven-ötven évesen kezdenek el lovagolni, amikor már több szabadidővel és biztosabb anyagi háttérrel rendelkeznek, de még ez sem késő. Megfelelő oktatás mellett a negyven éven felüliek is kiváló lovassá válhatnak.
Folytassuk a mentális előnyökkel.
A lovaglás során folyamatosan tanulunk. Kezdő lovasként úgy érezhetjük, már az is nagy kihívás, hogy fennmaradjunk a nyeregben és utasításokat adjunk a lónak. Ehhez hamar hozzá fogunk szokni, azonban a későbbiek folyamán is találkozunk újabb és újabb kihívásokkal, tehát a lovakkal való foglalkozás állandó tanulást jelent.
Kutatások bizonyítják, hogy az élethosszig tartó tanulás nagyban hozzájárul az agy egészséges működéséhez.
Ezenkívül a lovassport sikerélményt is jelenthet: ha sikerül végrehajtanunk egy bonyolult feladatot, ez jó érzéssel tölt el minket, hiszen azt mutatja, jók vagyunk abban, amit csinálunk.
Ezek mellett pedig vannak érzelmi, és spirituális előnyei is a lovaglásnak.
A lovaglás a természettel való közvetlen kapcsolatot, valamint az állat és ember közötti köteléket és együttműködést jelenti sok lovas számára. Ahogy minden sportban, úgy a lovaglásban is akadnak feszült pillanatok egy-egy új kihívás felbukkanásakor, összességében mégis pihentető és megnyugtató kikapcsolódás.
Stresszes élethelyzetben a ló lehet az a társ, aki csendben figyel ránk, nem bánt meg minket és nem ítélkezik.
Tehát ha keresel egy új hobbit, vagy csak egy kis kikapcsolódásra vágysz, bátran ajánlom a lovaglást. Aztán ne felejts el kobakot húzni!
Liszli Kornélia
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?