Immunerősítő tippek a járvány idejére
- Dátum: 2021.02.01., 21:10
- Balogh Emese
- antibakteriális, betegség, citrom, citromfű, Corona, Covid, egészség, eukaliptusz, fahéj, fertőtlenítés, gyógytea, gyömbér, higiénia, immunrendszer, járvány, megfázás, méz, nátha, oltás, szegfűszeg, tea, teafa, teafaolaj, védekezés, vírusölő, vitaminok
Az immunrendszer szervezetünk védekező mechanizmusa, vagyis az egészségünkre fenyegetést jelentő idegen anyagokkal szembeni ellenállóképesség forrása. Ide tartozhatnak szervek, szövetek, de akár sejtek is. Elég csak a fehérvérsejtjeinkre gondolni, amik olyan védekező reakciókat indítanak el bizonyos esetekben, amik velünk születtek. De ilyen veleszületett védettséget biztosít a gyomornedvünk sósavtartalma is, ami a szájon át bekerült baktériumok ellen véd. Ezeket nevezzük veleszületett immunitásnak.
Ezen kívül beszélhetünk szerzett immunitásról is, ami akkor alakul ki, ha találkozunk egy adott baktériummal vagy vírussal, ami után a szervezetünk megtanulja kezelni azt. Ez lehet természetes, vagyis amikor átesünk például a bárányhimlőn, vagy lehet mesterséges, amikor oltást kapunk. Ilyen a kanyaró, torokgyík és egyéb olyan betegségek, amiken ma már nem kell átesnünk ahhoz, hogy védettek legyünk ellene. Ezt az orvostudománynak és a védőoltásoknak köszönhetjük és nagyban hozzájárul az átlagéletkor emelkedéséhez, mivel némelyik ilyen betegség akár halálos kimenetelű is lehet.
Az immunrendszer bár egy nagyon jól működő védőgát, fokozott kitettség esetén nem árt, ha mi is erősítjük és segítjük a működését. Ilyen módszerek a következők:
vitaminok szedése
ásványi anyagok, nyomelemek szedése
sok zöldség és gyümölcs fogyasztása
forró tea mézzel, gyömbérrel és citromlével
gyógyteák
forró fürdő
teafaolaj és fahéj keveréke párologtatóba
rendszeres kézfertőtlenítés
alapvető higiénia
káros szokások mellőzése
A fenti felsorolásban említettük a párologtató használatát. Most, hogy szinte mindent fertőtlenítünk, nem árt, ha a lakásunkban a levegőre is odafigyelünk. A teafaolaj és a fahéj baktérium és vírusölő tulajdonsága miatt, ha párologtatóba csepegtetjük, a levegőt is tisztítja amellett, hogy kellemes illatot áraszt. De ilyen hatást érhetünk el citromfű, eukaliptusz vagy szegfűszeg illóolaj használatával is.
Egy másik házi praktika a különböző gyógyteák használata. Ezeket egyszerű drogériákban és gyógyszertárakban is megtaláljuk. Hasznos lehet kiegészíteni a hatásukat méz, gyömbér és citrom hozzáadásával. A gyömbér egyfajta természetes antibiotikum, a citrom, mint tudjuk, jó C-vitamin forrás, a méz pedig nyugtatja a torkot, valamint szintén antibakteriális hatással bír.
Ezeket a módszereket alkalmazva és elegendő pihenéssel biztosak lehetünk, hogy az immunrendszerünk elég támogatást kap a jelenlegi fokozott igénybevételhez. Fontos, hogy rendszeresen alkalmazzuk ezeket a módszereket, mert így érhetjük el a tartós hatást. Vigyázzunk magunkra és egymásra.
Balogh Emese
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.