Menü

Immunerősítő tippek a járvány idejére

Az immunrendszer szervezetünk védekező mechanizmusa, vagyis az egészségünkre fenyegetést jelentő idegen anyagokkal szembeni ellenállóképesség forrása. Ide tartozhatnak szervek, szövetek, de akár sejtek is. Elég csak a fehérvérsejtjeinkre gondolni, amik olyan védekező reakciókat indítanak el bizonyos esetekben, amik velünk születtek. De ilyen veleszületett védettséget biztosít a gyomornedvünk sósavtartalma is, ami a szájon át bekerült baktériumok ellen véd. Ezeket nevezzük veleszületett immunitásnak.

Ezen kívül beszélhetünk szerzett immunitásról is, ami akkor alakul ki, ha találkozunk egy adott baktériummal vagy vírussal, ami után a szervezetünk megtanulja kezelni azt. Ez lehet természetes, vagyis amikor átesünk például a bárányhimlőn, vagy lehet mesterséges, amikor oltást kapunk. Ilyen a kanyaró, torokgyík és egyéb olyan betegségek, amiken ma már nem kell átesnünk ahhoz, hogy védettek legyünk ellene. Ezt az orvostudománynak és a védőoltásoknak köszönhetjük és nagyban hozzájárul az átlagéletkor emelkedéséhez, mivel némelyik ilyen betegség akár halálos kimenetelű is lehet.

Az immunrendszer bár egy nagyon jól működő védőgát, fokozott kitettség esetén nem árt, ha mi is erősítjük és segítjük a működését. Ilyen módszerek a következők:

vitaminok szedése
ásványi anyagok, nyomelemek szedése
sok zöldség és gyümölcs fogyasztása
forró tea mézzel, gyömbérrel és citromlével
gyógyteák
forró fürdő
teafaolaj és fahéj keveréke párologtatóba
rendszeres kézfertőtlenítés
alapvető higiénia
káros szokások mellőzése

A fenti felsorolásban említettük a párologtató használatát. Most, hogy szinte mindent fertőtlenítünk, nem árt, ha a lakásunkban a levegőre is odafigyelünk. A teafaolaj és a fahéj baktérium és vírusölő tulajdonsága miatt, ha párologtatóba csepegtetjük, a levegőt is tisztítja amellett, hogy kellemes illatot áraszt. De ilyen hatást érhetünk el citromfű, eukaliptusz vagy szegfűszeg illóolaj használatával is.

Egy másik házi praktika a különböző gyógyteák használata. Ezeket egyszerű drogériákban és gyógyszertárakban is megtaláljuk. Hasznos lehet kiegészíteni a hatásukat méz, gyömbér és citrom hozzáadásával. A gyömbér egyfajta természetes antibiotikum, a citrom, mint tudjuk, jó C-vitamin forrás, a méz pedig nyugtatja a torkot, valamint szintén antibakteriális hatással bír.

Ezeket a módszereket alkalmazva és elegendő pihenéssel biztosak lehetünk, hogy az immunrendszerünk elég támogatást kap a jelenlegi fokozott igénybevételhez. Fontos, hogy rendszeresen alkalmazzuk ezeket a módszereket, mert így érhetjük el a tartós hatást. Vigyázzunk magunkra és egymásra.

Balogh Emese

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

Egy könyv jogainak védelme

Írtam egy könyvet, egy tudományos munkát, egy online cikket. Hogyan védjük meg az ötleteinket, és a szellemi jogainkat? Nem fogják ellopni az ötletemet? Mit tegyek, ha lemásolják a blogbejegyzésemet, kölcsönveszik az írásaim egy részét? Egyáltalán minek mekkora a súlya, a lopás az lopás, vagy nyilván egy cikk, nem egy kategóriába esik egy könyvvel? Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat.

Elektromos vagy benzines motorkerékpár?

Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.

Mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

A tanév nemcsak a bejáró és helyi diákoknak, hanem a bentlakóknak, kollégistáknak is megkezdődik, ezért némely szülőknek még az is plusz dilemmát okoz, hogy mit vigyen a gyerek a kollégiumba?

Ha a szünet után nehezen megy a korai kelés…

A kevésbé megfeszített nyári időszak, a vakáció és a nyaralások után valószínűleg sokaknak nehezére esett hosszú idő után először újra korán kelni. Akinek gyermeke van, tudja, hogy sajnos visszaállni a korai kelésre és korábbi esti lefekvésre nem könnyű feladat, sok esetben hetekbe is telhet.