Menü

Miért fontos a fogszabályozás?

A fogak esztétikája éppolyan fontos, mint az egészségük. Sőt, az esztétikából következhet az egészséges fogsor. De minden esetben érdemes fogszabályzót használni? Mikor érdemes feltenni a fogszabályzót?

A fogszabályozás nagyon fontos dolog, hiszen korrigálja a fogsort és segíti az álkapocs és állcsont fejlődését. Igen drága, hosszú és akár fájdalmas folyamat is lehet, de mindenképpen hosszútávú és pozitív eredmény születik fogszabályzó használatával.

A problémák jelentkezhetnek akár évek múltával is, ezért lehet, hogy valakinek gyermekkorában szép és egészséges fogsora, de a maradandó fogak megjelenése problémás lehet, ezért serdülő-vagy felnőttkorban szükséges a fogszabályzó felhelyezése. Gyermekkorban fontos a rossz szokásokról (cumi, szopizás, nyelvlökéses nyelés) való leszoktatás, amik képesek a fogsor deformitását előidézni. A legszerencsésebb serdülőkorban elkezdeni a fogszabályozást, hiszen akkor már sok esetben megtörtént a fogváltás. De előfordulhat, hogy felnőttkorban kell fogszabályzót feltenni. Én magam is 21 évesen tudatosultam a helyzettel, hogy a két szemfogam a szájpadlásomon nő, ezért mindenképpen fogszabályzás kell, ami minimum két évig fog tartani. Ezért szükséges évente mindenféle szűrésre és fogorvoshoz is járni! Minél hamarabb megtalálják a problémát, annál hamarabb elkezdődhet az orvoslás folyamata.

Többféle fogszabályzótípus is létezik, de talán a legismertebb a rögzített fogszabályzó. Alkotóelemei a gyűrűk, az ívek és a bracketek. A bracketek azok a tappancsok, amelyek készülhetnek fémből, porcelánból, és feladatuk, hogy a fogakat a kívánt helyre vezéreljék. Ma már létezik olyan is, amit nem előre tesznek, hanem a nyelv felől rögzítik. Ez az úgynevezett lingual fogszabályzó.

A kivehető vagy éjszakai fogszabályozó általában gyermekkorban alkalmazandó, de később is előfordulhat a használata, ha kisebb problémákat kell korrigálni. Ezek általában műanyagból készülnek, de ma már szilikonos, gumis formában is gyártanak. Akkor is a kivehető fogszabályozót használják, ha előkészítik a rögzített fogszabályozó alkalmazását, vagy pedig a rögzített fogszabályozó levétele után megtartja az elért eredményt.

Abszolút innováció a láthatatlan fogszabályzó. Szintén kisebb helyreállításoknál használják ezt a készüléket. Nagy népszerűségnek örvend a felnőttek körében, mert nem látható, mint a fém rögzített fogszabályzó. A kezelés átlagos időtartalma 10-24 hónap. A láthatatlan fogszabályozás a hagyományossal ellentétben sokkal kevésbé okoz kellemetlen, fájó érzést, hiszen nem kemény fémből készült, így nem húzza össze azonnal a fogakat.

Mint láthatjuk ma már sok alternatíva létezik a fogak esztétikai helyretételére. Mindenképpen ajánlatos a fogorvosi látogatás minimum egy alkalommal évente. Ha a fogorvos fogszabályzót ajánl, azt nagyon alaposan gondoljuk át, hiszen sok problémától képes megvédeni minket.

Nagypál Anna

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.